Vánoční perníčky – měkké hned po upečení
Receptů na vánoční perníčky je spousta. Někdo přidává kakao, jiný má rád jen dva tři typy koření, další trvá na deseti druzích.
Ať tak či onak, důležité je, aby byly perníčky měkké, a to, pokud možno, hned po vytažení z trouby. A také aby neztvrdly ani po odležení.
Samozřejmě je spousta triků, jak měkkosti docílit, ale tenhle recept funguje, aniž byste s těstem museli provádět zbytečné fígle navíc. Recept na perníčky hned měkké, čtěte právě teď!
Vánoční perníčky – měkké hned po upečení
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 500 g HLADKÁ MOUKA
- 200 g cukr moučka
- 5 lžíce ČESKÝ VČELÍ MED
- 100 g MÁSLO (vychlazené)
- 2 ks vejce
- 2 lžíce KAKAO TMAVÉ (holandského typu)
- 2 lžička koření do perníku
- 1 lžička jedlá soda
- 1/4 ks kypřicí prášek do perníku
- 1 ks vejce nebo 2x žloutek na potření
PRACOVNÍ POSTUP
- Postup je jednoduchý. Všechny suroviny dáme do mísy a smícháme. Pokud vlastníte robota, máte těsto na perníčky za minutku hotové. Použijte hnětací hák nebo pádlo (pozor, tady musíte stroj zastavit v okamžiku, kdy se těsto zpracuje do velkých hroudek, a dál ve hnětení pokračovat ručně).
- Těsto by mělo být hladké a pevné.
- Zabalíme ho to potravinářské fólie a necháme minimálně přes noc odpočinout.
- Odpočinuté těsto na perníčky vyndáme z lednice a hned vyválíme na tenký plát, silný asi 3-4 mm.
- Vykrájíme tvary perníčků a opatrně je přemístíme na plech vyložený pečicím papírem.
- Perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C.
- Pečeme je asi 10 minut, nebo dokud nezačnou vonět. Pokud perníček lehce zmáčkneme prstem, měl by být pevný, ale měkký zároveň.
- Po vytažení potíráme rozšlehaným vajíčkem nebo žloutkem.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Vánoční perníčky, rady a tipy:
- Těsto na perníčky po vytažení z lednice může být hodně tuhé a trhat se. V tom případě ho rychle promněte v ruce a rozválejte.
- Pokud možno válejte těsto bez podsypávání mouky. Jde to trošku hůř, ale čím víc mouky do těsta zapracujete, tím víc riskujete, že budou perníčky po upečení tvrdé.
- Skvěle na válení bez mouky poslouží silikonová podložka, např. z Ikea. Já mám ráda i jejich lopatku, kterou se dobře perníčky a jiné cukroví odlepuje z podložky a přenáší na plech.
TIP: Těsto můžete bez zbytečného podsypávání moukou vyválet i mezi dvěma fóliemi.
- Jestliže budete vykrajovat větší a složitější tvary perníčků, je dobré to dělat přímo na plechu, protože při přenosu na plech se můžou tvary zkroutit a zvlnit.
- Po vytažení upečených perníčků z trouby můžete, ale nemusíte perníčky potřít vajíčkem. Když je nepotřete, zůstanou krásně matné jakoby sametové. Po potření zase budou lesklé a bude se na ně malinko líp chytat poleva.
- Potřít perníčky můžete i se žloutkem obarveným potravinářským barvivem, třeba načerveno. Perníčky budou krásně barevné, potom je už jen dozdobíte polevou.
Poleva na vánoční perníčky
Polevu si přichystáte velmi jednoduše. Na 1 bílek přisypete cca 150 g prosátého moučkového cukru a dvě lžíce solamylu (poleva bude krásně bílá, nikoliv průsvitná).
Poleva by měla ze lžíce jakoby odpadávat po velkých kusech – to je dobrá konzistence na kreslení špičkou. Když přidáte trošku vody nebo citrónové šťávy (pár kapek), tak polevu zředíte a můžete perníčky “vylévat” – tvořit rozsáhlejší plochy vylité polevou.
Nejlepší na zdobení perníčku jsou klasické cukrářské sáčky, ale lze zdobit i kornoutem z pečicího papíru.
Pečete na Vánoce? Zkuste náš recept na Išelské koláčky, rakouské cukroví.