Guláš z hovězí kližky, s houbami
Když si z lesa donesete domů koš plný hub, máte následující hodiny o práci postaráno. Něco se nasuší, něco padne na houbovou smaženici, a kdo nikam nespěchá, pustí se do hovězího guláše, dělaného na houbách.
Podobně jsme dopadli i my o víkendu: měkčí houby, tzv. křapáče, jsme přihodili do guláše z hovězí kližky. Ta je na pomalé dušení jedinečná, navíc hovězí a houby, to je kombinace, jakou jen tak něco nepřekoná!
Guláš z hovězí kližky, s houbami
INGREDIENCE
PRACOVNÍ POSTUP
- Kližku očistíme od tuhých blan a nakrájíme na kostky, velké asi 3×3 cm. Cibuli oloupeme a nahrubo nakrájíme. Připravíme si misku očištěných hub, nakrájených ve větší kusy – nikoliv na plátky.
- V hrnci se silným dnem (osobně sázím na LITINOVÝ HRNEC) rozpálíme vepřové sádlo. Vhodíme hovězí, osolíme a okmínujeme a ze všech stran orestujeme, až maso dostane středně hnědý povrch.
- Opečené maso vyndáme z hrnce na talíř. Do výpečků v hrnci přidáme lžíci sádla, vsypeme cibuli a restujeme, dokud cibule nezesklovatí. Cibule by měla mít nádech zlaté barvy.
- K cibuli vrátíme maso, promícháme a zalijeme horkou vodou tak, že maso je ze ¾ ponořené. Vodu osolíme, hrnec přiklopíme pokličkou, stáhneme teplotu plotýnky (guláš by měl pouze probublávat). Necháme dusit doměkka asi 2,5 hodiny.
- Až bude maso měkké, rozehřejeme na pánvi máslo a orestujeme na něm houby, které pak ještě chvíli podusíme ve vlastní šťávě. Přidáme ke guláši.
- Vezmeme si sítko, opatrně do něj vsypeme mouku a poprášíme jí povrch guláše. Guláš nemícháme! Přiklopíme pokličkou a necháme 15 minut propařit. Mouka guláš zahustí, aniž by v něm byly žmolky.
- Nakonec guláš stáhneme z plotýnky, přilijeme smetanu a promícháme, guláš už nevaříme. Necháme asi 5-10 minut stát a můžeme podávat. Na talíři zdobíme guláš natí zelené petrželky.
Ještě pár slov k receptu:
Guláš z hovězí kližky s houbami: tipy a rady
- Houby krájejte na větší kusy, ať jsou v guláši cítit, když je zkousneme. Žádné tenké plátky.
- Pokud připravíte guláš výše uvedeným způsobem, tedy maso nejdříve zprudka osmažíte a ve výpečcích orestujete cibuli, nemusíte ke guláši přidávat žádné další zvýrazňovače chuti.
- Hovězí kližka je pro pomalé dušení ideální maso, je prorostlá, dlouhým dušením tužší části změknou a maso zůstane skvěle šťavnaté. Jediné, co kližka potřebuje, je čas, aby při pomalém dušení změkla.
- Smetanu do guláše použijte tučnou, tedy s obsahem 30 % a výše. Smetana na vaření 12 % by se mohla v guláši srazit, obzvláště pokud byste guláš po přidání smetany ještě vařili.
- Houby, které přinesete z lesa, je třeba očistit. Zapomeňte však na to, že je omyjete pod vodou. Houba je poplatná svému jménu, vodu nasaje a vy poklady, pracně posbírané v lese, budete moct leda tak vyždímat. Na čištění hub je ideální navlhčený hadřík a malý nožík.
Na guláše se skvěle hodí litinový hrnec, v němž maso nejdříve zprudka opečete a pak rovnoměrně podusíte. [Zdroj: guss-und-eisen.de]