Makovky podle kuchařky Ruce v mouce
Tyto makovky dělané podle kuchařky Ruce v mouce od Ivy Trhoňové jsou naprosto vynikající. Jemňoučké, nadýchané a v puse se téměř samy rozpouští.
Snad nejlepší snídaně jsou takové, které vás ve vzpomínkách přenesou zpátky do dětství. A to je u mě makovka a kakao nebo bílá káva. Ta chuť a vůně, není nic lepšího, obzvláště v zimních dnech nebo na chalupě. Dnes se dají makovky koupit v každém krámě, ale není to ono. Jsou často tvrdé, bez chuti, jako nafouknutá vata. Proto jsem ráda, že jsem našla knihu Ruce v mouce a v ní recept na domácí makovky, protože jsou naprosto božské. A hlavně jednoduché, takže je zvládnete upéct ještě večer před spaním a ráno už si jen ohřejete kakao.
Zvláštností tohoto těsta je, že kyne nadvakrát. Říká se tomu, že si uděláme omládek (z malé části ingrediencí, sladěnky a droždí, které kyne hodinu), poté přidáme zbytek surovin a necháme znovu vykynout.
Významná poznámka: moje makovky jsou bez máku. Za prvé jsem ho zapomněla koupit a zadruhé kvůli synkovi, který mák právě nemusí. Mákem se makovky pouze na vrchu posypávají, na chuti jim to tedy moc neubere.
Makovky podle kuchařky Ruce v mouce
INGREDIENCE
- Omládek:
- 100 g vlažné vody
- 20 g čerstvého droždí
- 1 lžička sladěnky
- 130 g hladké mouky
- Zbytek těsta:
- 100 g vlažné vody
- 100 g krupicového cukru
- SŮL
- 1 vejce + 1 vejce na potření
- 350 g hladké mouky
- 100 g změklého másla
- Mák na posyp
PRACOVNÍ POSTUP
- Nejdřív si připravíme omládek. Smícháme vlažnou vodu s lžičkou sladěnky a droždím. Dobře promícháme a poté vmícháme mouku. Necháme v teple hodinu kynout.
- Když máme omládek vykynutý, přidáme ostatní suroviny na těsto. Není v tom žádný extra postup, prostě je k omládku zamíchejte. Vymísíme hladké a pružné těsto. Nejlépe v robotu – trvá to cca 5-8 minut. Ale samozřejmě můžete i ručně, jen to bude trvat trošku dýl.
- Zadělané těsto necháme opět zakryté vykynout, ale tentokrát už 90 minut. Cca po půlhodinových intervalech krátce promísíme.
- Vykynuté těsto nakonec vyklopíme na lehce pomoučený vál a prohněteme. Rozdělíme na dvě poloviny, vytvarujeme bulky a necháme asi 10 minut pod utěrkou kynout.
- Potom jednu bulku rozválíme na cca 2-3 mm tenký plát, který rozřízneme na trojúhelníčků.
- Začneme motat makovky. Začínáme na nejkratší hraně trojúhelníku a rolujeme směrem k cípu do prostředku. Celou makovku ještě lehce poválíme na lince, zajistíme si tak, že se nerozlepí, ale není to úplně nutné. Přeložíme na plech s pečícím papírem nebo silikonovou podložkou. Prostřední cíp by měl být pod makovkou, aby se při pečení nerozmotala a krajní cípy zahneme do tvaru podkovy.
- Takto umotáme všechny makovky. Potom vyválíme i druhou bulku a opět smotáme makovky.
- Všechny makovky (vyjdou tak na dva plechy) necháme ještě chvíli kynout. Já v momentě, kdy mám všechny makovky spokojeně stočené na plechu, zapínám troubu. Než se rozehřeje, tak krásně dokynou.
- Předehřejte si troubu na 200 °C.
- Když je trouba rozehřátá, makovky potřepeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mákem.
- Pečeme v troubě asi 20 minut do hněda.
Ještě pár slov k receptu:
Makovky: rady a tipy
- V ingrediencích se nachází sladěnka. Je to ječmenný slad. Koupíte ve všech obchodech se zdravou výživou. Sklenice stojí kolem 70 Kč, ale oplatí se ji koupit a přidávat do kynutých těst. Stačí lžička a když pokaždé použijete čistou, vydrží vám v lednici i o několik měsíců déle, než je doporučená doba spotřebování.
- V případě, že do sladěnky nechcete investovat, nebo chcete péct a zrovna ji nemáte, je možné použít med nebo jiný sirup. Například z agáve.
- Jestli chcete, můžete makovky také naplnit. Lískovoříškovou pomazánkou, marmeládou, mákem, skořicí, je to jen na Vás. Ale udělejte to v momentě, kdy máte rozválený velký plát. Posypte ho, namažte a poté nakrájejte jednotlivé trojúhelníky a srolujte.