Poctivá třená bábovka
Syn absolvoval akci přespávání ve škole, kterou jim třídní ve slabší chvilce slíbila. Jsou v sedmé třídě, paní učitelka má můj obdiv.
Děti měly po bujaré noci ke snídani bábovku, kterou holky pekly den předtím na hodině vaření. Kromě spousty dojmů přinesl synek domů pochvalná slova právě na ten skvělý moučník, který, mami, prostě musíš hned upéct!
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 100 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 150 g polohrubá mouka
- 160 g MÁSLO
- 300 g cukr krupice
- 4 ks vejce
- 160 ml MLÉKO
- SŮL
- kůra z ½ bio citronu
- vanilka
PRACOVNÍ POSTUP
- Necháme povolit máslo. Vyndáme z ledničky vejce a mléko, aby se ohřály na pokojovou teplotu. Tenhle krok v žádném případě nevynechejte!
- Zapneme troubu – horkovzdušnou na 150 °C, elektrickou bez horkovzduchu o 10-15 °C víc.
- Vymažeme bábovkovou formu: nalijeme do ní 1 lžíci oleje, mašlovačkou poctivě vytřeme všechny záhyby na formě. Vysypeme hrubou moukou, krupičkou nebo jemně semletou strouhankou.
- Prosejte mouku, krásně ji tak provzdušníte.
- Dostatečně povolené máslo utřeme s 200 g cukru do pěny. Použijte elektrický robot, ideálně s nástavcem na tření (šlehala jsem metlami, šlo to také). Utření másla s cukrem trvá i 10 minut, máslo zesvětlá a nabyde objem.
- Vezmeme si k ruce další čistou mísu a čisté metly. Vajíčko jedno po druhém opatrně rozklepneme, žloutky zapracujeme do utřeného másla, postupně, vždy jeden žloutek, zamíchat, až žloutek zmizí v máslové směsi, teprve pak přidáme další žloutek.
- K bílkům přidáme špetku soli a začneme šlehat na pomalé otáčky. Po minutě rychlost zvýšíme a přisypeme 50 g cukru. Po dalších dvou minutách opět zvýšíme rychlost (máte-li třírychlostní šlehač) a přisypeme zbývajících 50 g cukru. Vyšleháme tuhý sníh, šlehání zabere zhruba 5-8 minut.
- Do máslové směsi přidáme vanilku a nastrouhanou citronovou kůru. Zamícháme.
- Přilijeme asi polovinu mléka a polovinu mouky, promícháme stěrkou nebo šlehačem na nízkou rychlost. Poté přidáme zbytek mléka a mouky a opět promícháme.
- Přidáme sníh a šlehačem na nízkou rychlost spojíme hmotu dohromady. Není třeba přešlehat, opravdu jen co se směs krásně spojí.
- Třené těsto vylijeme do připravené bábovkové formy a dáme péct do trouby. Trouba by měla mít kolem 150 – 160 °C, třená bábovka se nepeče příliš rychle, spíš na nižší teplotu, než jsme u moučníků zvyklí, ale delší dobu.
- Bábovku jsem pekla 1 hod 15 min, sice se v původních receptech píše 1 hodinu, ale při testu špejlí mi na ní stále ulpívalo nepropečené těsto.
- Jakmile bábovku vyndáme, necháme ji chvíli oddechnout (cca 5 minut). Poté ji vyklopíme z formy. Pomáhá, pokud na formu položíme utěrku namočenou ve studené vodě. Sama jsem utěrku měnila 4-5x, než jsem obrácenou formou lehce klepnula o prkýnko. Bábovka z formy hezky vyklouzla.
- Necháme vychladnout, pocukrujeme moučkovým cukrem a podáváme.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Prohledala jsem recepty na bábovky a vybrala si poctivou třenou, nezatíženou pachutí prášku do pečiva.
Bábovka pro mě vždycky představovala suchý moučník univerzální chuti, nemastné neslané, ale to jsem ještě nikdy nevyzkoušela, co znamená připravit (a upéct) bábovku z našlehaného másla, nadlehčenou hromadou bílého sněhu.
Tak nadýchaná, tak dobrá. A ten pocit, když vám ze stolu zmizí dřív, než bys řekl švec!
Třená bábovka: postřehy, tipy a rady
- Tahle bábovka je prostě skvělá, nemá ani za mák společného s hrníčkovými bábovkami, kdy se všechny suroviny naráz nahází do mísy a rozšlehají (včetně kypřicího prášku). Však jednou poctivou třenou bábovku vyzkoušejte!
- V receptu jsem použila celozrnnou špaldovou mouku pro lepší pocit, aby bábovka byla zdravější. Pokud použijete jen polohrubou bílou, dejte jí do těsta zhruba o 10-15 g více.
- Tření másla: Ve starých kuchařkách, kdy ještě nebyly žádné elektrické roboty, se třelo hezky ručně, třeba půl hodiny. Dneska můžeme mít hotovo do deseti minut, pokud si vezmete k ruce elektrický šlehač s nástavcem na tření másla. Jinak já tyhle speciální nástavce nemám, šlehala jsem klasickými metlami na nízké otáčky, povedlo se také. Mrkněte na dobrý článek se 7 tipy pro třené těsto.
- Použijte jemný cukr písek (krupicový), pro třené těsto má ideální hrubost krystalků. Nadlehčí těsto tak akorát, sníh jde dobře vyšlehat právě s cukr pískem. Krystal je příliš hrubý, moučkový je příliš jemný, nemá potřebné krystalky, které pomůžou při tření másla (šlehání sněhu) vytvořit potřebné bublinky, které těsto nakypří.
- Vanilku používám buď ve formě pasty, pak stačí vymáčknout necelý centimetr z tuby, nebo mám vanilkovou esenci, to pak přidávám několik kapek na ovonění. V případě nouze použijte vanilínový cukr.
- Nezapomeňte na citronovou kůru, dodá třené bábovce nový rozměr. Jsou určité moučníky, které si bez citronové kůry nedokážu představit, bábovka patří mezi ně.
- Při pečení třené těsto nabyde asi o 1/3, počítejte s tím, až budete vybírat formu na bábovku.
- Třená bábovka je parádní výchozím receptem pro mramorovou bábovku. Dáme si asi třetinu těsta stranou a přimícháme do něj 2 lžíce tmavého holandského kakaa. Do formy klademe nejdříve světlé těsto, pak kakaové, a zakončíme opět těstem světlým. Těsto při pečení pracuje, hezky prolne, a právě kakaové těsto se postará o tmavé mramorování, které je velmi efektní, když plátky bábovky položíte na dezertní talířek.
- Inspiraci jsem čerpala z receptů na třenou vánočku od Florentýny a pana Cuketky.