Jednoduchá vánočka
Vánočky (calty, štědrovky nebo štědrovnice) patří k vánočním svátkům odjakživa. Vánočka se pokládala na stůl při štědrovečerní večeři, kde tvořila jeden z chodů svátečního menu.
Upéct doma vlastnoručně vánočku byla pro mě vždycky ohromná výzva. A letos na Vánoce jsem se rozhodla tuhle výzvu pokořit! Vánočku jsem upekla a musím uznat, že doma dělená je chuťově naprosto jedinečná! Všem doporučuji, není se čeho bát, s receptem, který sem vkládám, se vánočka prostě musí podařit.
Jednoduchá vánočka
Jednoduchá vánočka sypaná mandlemi, báječně voní a ještě lépe chutná.
Vytisknout
Připnout
Porce: 4 malé vánočky
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 25 g droždí
- 250 ml smetana na vaření 12 %
- 500 g HLADKÁ MOUKA (prosátá)
- 100 g cukr krupice
- 100 g MÁSLO (změklé)
- 2 ks žloutek (pokojové teploty)
- špetka SŮL
- 40 g mandle sekané (nebo rozinky)
- 1 ks vejce (prošlehané, na potření)
- PLÁTKY MANDLÍ
- moučkový cukr na posypání
PRACOVNÍ POSTUP
- Droždí rozmícháme s trochou smetany nebo mléka (předem ohřejeme, aby bylo vlažné – nikoliv však horké), přidáme lžíci mouky a lžičku cukru. Necháme v teple 15 minut vzejít kvásek. Změklé máslo utřeme s cukrem v míse do pěny, pak po jednom zašleháme žloutky a přidáme špetku soli.
- Přidáme vzešlý kvásek, nasekané mandle, po částech přisypeme mouku a přilijeme zbylou smetanu.
- Důkladným hnětením vypracujeme hladké a pružné těsto. Necháme minimálně hodinu kynout.
- Těsto rozdělíme na čtyři stejné díly. Každý díl znovu rozdělíme na kuličky – tři větší a dvě menší. Z kuliček vyválíme prameny. Základnu upleteme ze třech pramenů – klasický cop. Poslední dva prameny obtočíme jeden kolem druhého. Tento poslední pramen, jehož konce zahneme pod základnu, položíme na vrch. Ve středu vrchní pramen zajistíme dvěma špejlemi. Vánočky potřeme vejcem a položíme na plech, vyložený pečicím papírem.
- Vánočky necháme ještě půl hodiny nakynout v teple. Potřeme vejcem a posypeme plátky mandlí. Troubu rozehřejeme na 180° C a pečeme 30 minut dozlatova.
- Hotové vánočky posypeme cukrem.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Žádný strach, když vám pletení vánočky nepůjde podle vašich představ. Vánočka při pečení nabyde a “nesrovnalosti” v tvaru se z velké části napraví.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
Vánočka: tipy a rady
- Pokud vám vánočka vydrží do druhého dne, namažte ji máslem, bude chutnat báječně. A pokud máte zbytky od vánočky, které už jsou zatvrdlé, můžete je na tom kousku másla rozpéct na pánvi. Vánočka změkne a báječně se rozvoní.
- Starší kusy vánočky také můžete polít (spařit) horkým mlékem a posypat mákem s cukrem a přelít máslem.
- Z tohoto množství připravíte 4 menší vánočky. Základna se plete ze 3 pramenů, vrchní díl ze 2. Nemusíte se tak trápit složitým pletením vánočky z 6 a více pramenů.
- Pokud máte rádi rozinky, přidejte je do těsta na vánočku. Rozinky předem namočte v rumu, ideálně přes noc, aby hezky nasákly.
- Pokud máte bio citron, nastrouhejte do těsta na vánočku trochu kůry. Citronová kůra vánočku krásně ovoní.
- Protože vánočka se připravuje z kynutého těsta, všechny suroviny, které jsou v ledničce, předem vyndejte a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Kvásek je živý organismus, nelekejte ho zbytečně studeným mlékem nebo vejci.