Galette pro mlsné jazýčky: tentokrát s rebarborou
Sezóna rebarbory je v plném proudu, sluníčko hřeje ze všech sil a na zahradě dozrává i další ovoce, nejvyšší čas vyzkoušet další ovocný koláč!
Tentokrát jsem upekla francouzskou galetku s ovocem, kde hraje prim rebarbora: koláč je báječně navinulý, navíc do křehkého těsta jsem přidala ze čtvrtiny pohankovou mouku (protože pravé bretaňské galette po pohance přímo volají!).
Výsledek pečení má šmrnc nejenom pro oko, ale také pro mlsný jazyk – testováno na vlastní rodině 🙂 Rozhodně tuhle galetku vyzkoušejte.
Galette pro mlsné jazýčky: tentokrát s rebarborou
INGREDIENCE
Křehké těsto:
- 100 g MÁSLO
- 120 g hladké mouky
- 50 g POHANKOVÁ MOUKA
- 1 lžíce moučkového cukru
- SŮL
- 2-3 lžíce vody
Náplň:
- 150 g rebarbory
- 100 g borůvek
- 100 g malin
- 2 lžíce třtinového cukru
- 1 lžíce škrobu
- Vejce na potření a třtinový cukr na posypání.
PRACOVNÍ POSTUP
- Do mísy nasypte hladkou a pohankovou mouku, přidejte špetku soli.
- Do mouky nasekejte studené máslo na malé kostičky.
- Rychle zpracujte na drobenku, nehněťte! Přidejte 2 lžíce studené vody a rychle zpracujte. Těsto by mělo jakž takž držet pohromadě, pokud ne, přidejte ještě jednu lžíci. Zapomeňte na perfekcionismus, těsto by mělo vypadat asi takhle:
- Křehké těsto zabalte do fólie a dejte do lednice nejméně na hodinu odpočinout (čím déle, tím lépe).
- Vychlazené těsto dejte na pečicí papír.
- Dejte vařit vodu s cukrem (2 dcl vody a 1 lžíce pískového cukru) – povaříme v něm rebarboru, aby byla sladší a odejmuli jsme jí trochu šťavelové trpkosti.
- Z rebarbory odkrojte dolní části (ty červené), očistěte, případně sloupněte tvrdou slupku. Nakrájejte na plátky necelý 1 cm silné.
- Jamile začne voda vřít, vsypte dovnitř rebarboru a krátce povařte (stačí 3-4 minuty, jinak se vám rebarbora rozvaří). Zceďte a zchlaďte pod proudem studené vody. Nechte okapat a proschnout.
- Opláchněte maliny a borůvky.
- Těsto na pečicím papíře vyválejte na ovál, tloušťka těsta cca 1 cm – nikoliv na tenko. Pokud jsou okraje nepravidelné, upravte nožem a zbytky využijte na záplatování okrajů.
- Zapněte elektrickou troubu na 180 °C.
- Ovoce promíchejte s třtinovým cukrem a škrobem, položte jej na prostředek těsta tak, aby po stranách zůstaly po obvodu volné 4 cm.
- Okraje přehrňte přes náplň a celou galetku na pečicím papíře opatrně přendejte do lednice, alespoň na 15 minut, než se roztopí trouba (já dávám do mrazáku).
- Poté vložte galetku i s pečicím papírem na plech, potřete okraje vejcem a posypte třtinovým cukrem.
- Dejte péct na cca 30 minut, než budou okraje zlatavé. Nebojte se nechat galetu v troubě o chlup déle, aby se propekl i střed, na kterém je ovoce.
Co z rebarbory?
Rebarbora zažívá v posledních letech renesanci. Nejčastěji se používá jako náplň do koláčů, ale z reveně se dá udělat i skvělý džem. Nejsladší jsou červené konce rebarbory, čím výš, tím jsou řapíky kyselejší. Čas rebarbory je zhruba od května do poloviny června, pak v ní již začne významně stoupat obsah kyseliny šťavelové a pro použití v kuchyni je nevhodná. A jak rebarboru připravit? Odřízněte dolní konce, očistěte a případně oloupejte tuhé části škrabkou. Osvědčilo se mi rebarboru krátce povařit ve vodě s cukrem, ztratí tak část své kyselosti.
Francouzská galette z křehkého těsta
- Na přípravu galetek se používá křehké těsto, při jehož přípravě se musíte držet osvědčených postupů: čím studenější ingredience, tím lepší. Máslo se leckdy dává před přípravou do mrazáku, aby bylo skutečně ledové. Čím více se křehkého těsta budete při práci dotýkat teplýma rukama (hníst ho a vypracovávat), tím bude koláč ve výsledku tužší.
- Křehké těsto po zpracování patří odpočinout do lednice! Doporučuji minimálně hodinu, ale pokud si jej připravím den předem a nechám ho uležet přes noc, pracuje se s ním pak při válení jedna báseň.
- Pravé galette pocházejí z francouzské Bretaně, označují se tak dezerty, které mají překládané okraje (někdy se připravuje i naslano). Často je jako základ používaná pohanková mouka, ale takový koláč bývá pro našince uvyklého na pšeničnou mouku chuťově až moc výrazný. V receptu jsem vyměnila ¼ pšeničné mouky za pohankovou – je to tak akorát.
TIP: Umíte správně připravit křehké těsto? Čtěte náš manuál!
TIP: Zkuste také výborný rebarborový koláč s drobenkou