Hovězí guláš, zahuštěný cibulí
Co takhle dát si klasický gulášek se šesti?
Mám pro vás recept na hovězí guláš se spoustou cibule, který k zahuštění nepotřebuje žádnou mouku. Pusťme se do něj!
Jaké maso na hovězí guláš
Guláš je pomalu a dlouho dušený typ pokrmu, nejlepší maso na guláš je prorostlejší, zkušení nedají dopustit na hovězí kližku.
Kližka je maso nad kolenem hovězího kusu, buď z přední nebo zadní nohy. Tato část masa je za život zvířete dost namáhaná, proto je kližka šlachovitá, obsahuje hodně vaziva. A to je pro guláš ideální! Proč?
Protože pomalým dušením se vazy rozpustí, maso bude šťavnaté a plné chuti. Pokud byste dělali guláš ze „zadního“ hovězího, které bývá libové, byl by guláš ve výsledku suchý.
TIP: Guláš dusím v mém oblíbeném LITINOVÉM HRNCI (kulatý hrnec o pr. 24 cm, vejde se tam v pohodě guláše pro 6, možná až 8 osob).
Jak správně zahustit guláš?
Aby byl guláš dostatečně hustý (ani moc, ani málo), využívají se tyto základní způsoby:
- Starší chléb, ideálně žitný a bez kůrek – takto zahušťovaly guláš naše babičky. Chléb nakrájený na kostičky se na začátku dušení přihodí ke guláši, mouka obsažená v chlebu se rozvaří a guláš zahustí.
- Mouka – smíchaná s vodou, tzv. záklechtka, je řešení pro líné kuchařky. Je to asi nejjednodušší způsob, mouka s tekutinou však má tendenci vytvářet v guláši hrudky, musíte záklechtku dobře rozmíchat. Mouka by se měla v guláši alespoň 15 minut povařit.
- Jíška – elegantnější způsob, jak guláš zahustit pomocí mouky. Základní jíška se připravuje z 1 dílu mouku a 1 dílu másla. Jíška pro guláš se dělá tmavší (pozor, tmavší jíšky nezahušťují tak dobře, jako jíšky světlé!).
- Cibule – a to ve velkém množství (klidně v poměru co váží maso na guláš, tolik cibule!) dokáže guláš krásně zahustit. To je také případ tohoto receptu. Z cibule je třeba připravit tmavý základ, který dá guláši nejenom správnou barvu, ale také chuť.
Cibule na zahuštění guláše funguje skvěle, navíc tenhle způsob si můžou dovolit i ti, kteří trpí intolerancí lepku. Gulášek zahuštěný cibulí je také low carb friendly!
Hovězí guláš
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 800 g hovězí kližka
- 800 g CIBULE
- 4 lžíce VEPŘOVÉ SÁDLO
- 1 lžička kmín (drcený)
- 2 lžíce MLETÁ ČERVENÁ PAPRIKA sladká
- 2 lžíce rajčatový protlak
- 3 ks BOBKOVÝ LIST
- 2 stroužek ČESNEK
- 1 l hovězí vývar
- sušená majoránka
- SŮL
- PEPŘ (ideálně čerstvě mletý)
PRACOVNÍ POSTUP
- Hovězí kližku očistíme, ořežeme případné tužší blány a nakrájíme na kostky o hraně 2,5-3 cm.
- Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno.
- V hrnci se silnějším dnem rozehřejeme sádlo, vhodíme do ní cibuli a pomalu ji na středním plamenu restujeme dohněda.
- Chvíli to potrvá, ale nechtějte čas urychlit tím, že zvýšíte teplotu pod hrncem. Pokud by se vám cibule připálila, bude guláš hořký.
- K cibuli přilijeme naběračku vývaru a necháme ho vyvařit, podpoříme tím hnědnutí cibule.
- K cibulovému základu přisypeme maso, osolíme, okmínujeme, přidáme na teplotě a maso zprudka orestujeme dozlatova.
- Přidáme pepř, rajčatový protlak, sladkou papriku a vše asi 2 minuty restujeme, mícháme.
- Zalijeme vývarem, přidáme bobkový list. Jakmile se guláš začne vařit, stáhneme teplotu na minimum, přiklopíme poklicí a dusíme maso doměkka, trvá to asi 2 hodiny.
- Občas do hrnce nakoukněte a případně dolijte vývar, jeho hladina by měla sahat asi do výše masa.
- Ke konci ke guláši přidáme rozetřený česnek a na samotný závěr necelou lžičku sušené majoránky. Tu nejdříve promněte mezi prsty, rozvoní se.
- Guláš servírujeme s knedlíky, na talíři poklademe plátky cibule a ozdobíme petrželkou.