K Velikonocům patří pečení, péct se začíná poslední týden před Velikonoci (říká se mu pašijový), kdy si křesťané připomínají poslední dny pozemského života Ježíše, jeho smrt a vzkříšení.
O Bílé sobotě se peče velikonoční mazanec. Pokud nevíte, jaký recept si o letošních Velikonocích vybrat, mám pro vás tři recepty na mazanec! Vyberte si:
1. Tradiční mazanec, vláčný a máslový
Nejlepší mazanec bude pro většinu z nás tradiční, z mouky, másla, droždí a vajec, s rozinkami a mandlemi.
V poslední době jsem si zvykla chodit pro recepty do kuchařek od Romana Vaňka, mám záruku, že se dílo vydaří.
I tenhle velikonoční mazanec je od něj, pekla jsem ho před pár dny v předstihu před Velikonocemi, abych recept vyzkoušela, a především zpracovala poslední kostičku droždí, která se mi krčila v koutě ledničky. (Pozn.: článek píšu v dubnu 2020, v době koronavirové krize, všechno droždí v obchodech je beznadějně vyprodané).
2. Tvarohový mazanec
Kdysi se přidával do mazancového těsta i tvaroh, aby byly mazance lepší a kypřejší.
Dnes tvarohový mazanec není nejobvyklejší variantou tohoto velikonočního pečiva, ale přesto se do něj můžete pustit, chcete-li vyzkoušet něco jiného.
Tvaroh se používá tučný, protože tuk je nositelem chuti a bylo by škoda o ni mazanec ochudit, pokud bychom nedejbože použili nízkotučnou variantu tvarohu.
Navíc: Velikonoce byly zakončením dlouhého půstu, tak se přeci nebudeme odbývat!
Špaldový mazanec s tvarohem
3. Mazanec ze špaldové mouky
Zdravý mazanec z celozrnné mouky? I takové můžou být vaše Velikonoce!
Do špaldového mazance podle tohoto receptu se přidává třtinový cukr (nahrazuje se jím klasický bílý).
Špalda je prastarou odrůdou pšenice, stále se tedy jedná o pšeničnou mouku, ovšem s vylepšeným nutričním profilem. Ještě zdravější variantu špaldové mouky získáte, použijete-li celozrnnou.
Recept na velikonoční mazanec
Co je mazanec?
Mazanec patří mezi velikonoční obřadní pečivo ze sladkého kynutého těsta. Základem je těsto podobné jako na vánočku, ale dávalo se do něj větší množství vajec, protože slepice na jaře víc nesly.
Mazanec má tvar bochánku, nahoře se nařezává křížkem, který připomíná ukřižování Ježíše Krista.
Kdy se peče mazanec?
Na mazanec se začíná zadělávat o Bílé sobotě ráno tak, aby byl odpoledne upečený. V neděli na Boží hod se mazanec chodil světit o kostela.
Magdalena Dobromila Rettigová nabádala hospodyňky, aby upekly mazance dva, větší a menší:
„Ten malý mazanec, když pěkně upečen je, dej s barevnými vejci k svěcení. Máš-li beránka neb kůzlátko, dej pečený zadeček k tomu svěcení. Mazaneček rozděl pak mezi domácí lidi na památku zmrtvýchvstání našeho Spasitele a ten velký požívej podle libosti“. (Zdroj: Marie Úlehlová-Tilschová, Chuťový místopis).
I dnes mazance k Velikonocům patří. Jako každý rok nastává honba za nejlepším, nejnadýchanějším mazancem, který ozdobí sváteční stůl.
TIP: Na Zelený čtvrtek se pečou VELIKONOČNÍ JIDÁŠE (recept v angličtině)
Proč mazanec při pečení praskne?
Obvykle bývá na vině chybný technologický postup při výrobě mazance.
Ať recept takový nebo makový, vždy si dejte dostatek času a mazanec nechte řádně kynout. Ve správném receptu kyne alespoň nadvakrát, v teple. Pozor také na průvan, aby těsto nenastydlo.
Také suroviny na přípravu mazance by měly mít pokojovou teplotu – pracujeme s živým droždím, a to si nemálo toho našeho hýčkání zaslouží.
Pokud už vám mazanec při pečení popraská, neznamená to konec světa. Možná se jedná o estetickou vadu na kráse, ale na chuti mazance to obvykle neubere. Povrch mazance poprašte moučkovým cukrem, pod ten se také ledacos schová.
Kváskový mazanec a další jeho varianty
Další možnosti, z čeho upéct velikonoční mazanec včetně detailního postupu, najdete u na blozích českých kuchařských celebrit a známých foodblogerů. Tady jsou někteří z nich:
- Mazanec z kvásku: Maškrtnica.cz
- Velikonoční mazanec neboli svěceník: Kluci v akci
- Klasický mazanec: Apetit online
Tip na kynutí mazance (a dalšího kynutého pečiva)
Před mnoha lety byla moje první studentská brigáda v pekárnách. Tehdy se plechy s připravenými kynutými tvary nastrkaly do stojanu, a ten se převezl do místnosti, kde bylo teplo a vlhko. Těsto tam kynulo jako divé!
Když peču kynuté v zimě, nebo prostě v chladné místnosti, zapnu si troubu na 30 °C (opravdu na minimum, v případě mé trouby zapínám funkci „rozmrazování“). Na dno trouby dám plech s vyšším okrajem a do toho naliju horkou vodu z rychlovarné konvice. Do takto připravené trouby vkládám kynout těsto (v míse nebo pak tvary na plechu). Funguje to skvěle, těsto kyne ostošest.