Velikonoční mazanec a jak na něj
Ačkoliv název může být zavádějící, mazanec chutná (a tudíž se dá péct) v průběhu celého roku. Není třeba čekat na velikonoční Boží hod, u nás se mazaec peče, když je chuť – tedy, hlavně pokud ji mám já pustit se do kynutého těsta.
Správně vyvedený mazanec nespočívá jen v použití surovin, ale také v technologické přípravě. Pokud se i přes všechnu snahu stane, že mazanec praskne, nezoufejte. Možná nebude výsledné dílo po estetické stránce stoprocentní, na chuti to však neubere.
Recept na velikonoční mazanec
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 300 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 200 g polohrubá mouka
- 50 g TŘTINOVÝ CUKR
- 50 g bílý cukr
- 2 ks žloutek
- 100 g MÁSLO
- nastrouhaná citronová kůra
- 80 g ROZINKY
- 42 g čerstvé droždí (1 kostka)
- 200 ml MLÉKO
- 2 lžíce RUM
- vajíčko na potření
PRACOVNÍ POSTUP
- Ohřejte mléko tak, že když do něj strčíte špičku malíčku, je vlažné.
- Mléko smíchejte s cukrem a lžící mouky, promíchejte, a rozdrobte do něj droždí a nechte kvásek v teple vzejít.
- Máslo nechte rozehřát ve vodní lázni.
- Do mísy nasypte mouku, cukr a rozinky.
- Vlejte máslo, žloutky, vzešlý kvásek, 2 lžíce rumu a vypracujte těsto.
- Nechte 1 hodinu v teple kynout, pak jej propracujte vařečkou a nechte kynout dalších 30 minut.
- Mezitím si rozpalte troubu (horkovzdušná 150 °C, elektrická 160-170 °C).
- Plech vyložte pečicím papírem a zformujte na něj z těsta bochánek.
- Potřete rozšlehaným vejce a nechte 15 minut odpočívat, pak jej dejte do trouby péct.
- Po 10 min. můžete teplotu stáhnout o 10-20 °C.
- Mazanec je upečený zhruba po 45 minutách, propečení zkuste pomocí špejle píchlé doprostřed do nejsilnější části mazance.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Kynuté těsto na mazanec
Jako u každého kynutého těsta, i zde platí, že vstupní suroviny musí mít pokojovou teplotu. V případě našeho mazance je třeba věnovat zvláštní péči vajíčkům a máslu (o kvásku za chvíli). Na mazanec z půl kila mouky budeme potřebovat 2 žloutky, a na to musíme myslet alespoň půl hodiny před přípravou těsta, kdy je třeba vajíčka vyndat z ledničky, aby stihly „chytit“ pokojovou teplotu.
Másla je potřeba 100 g, správně rozehřátého, ale nikoliv příliš teplého, aby neudělalo paseku, až se potká se žloutky a kváskem. Já osobně dávám máslo do kynutého těsta rozehřát v teplé vodní lázni. Máslo nasekám na menší kousky nebo plátky, vložím do malého hrnku, a ten ponořím do většího hrnce s vodou. Plotýnku nechám hřát těsně pod polovičním výkonem, voda tak bude příjemně teplá a máslo se zvolna rozpustí. Máslo dávám rozehřát ve chvíli, kdy vyndávám z ledničky vajíčka.
Jak udělat kvásek
Kvásek do tohoto mazance se připravuje z 200 ml mléka, lžíce mouky, vrchovatá lžička cukru a 1 kostky droždí (42 g). Protože u nás mléku moc nedáme, mám v lednici vždy připravenou smetanu na vaření (12%), kterou ředím podle potřeby, když potřebuju do přípravy jídla mléčnou složku. Na mazanec jsem použila cca 120 ml smetany a doředila vodou. Takto připravené „mléko“ jsem vlila do hrnku, přidala vrchovatou lžičku cukru, lžíci mouky, promíchala, a nechala na plotýnce s mřížkou ohřát.
Správnou teplotu mléka pro přípravu kvásku jsem vždy testovala tak, že jsem dovnitř ponořila špičku malíčku. Pokud je mléko vlažné, nadrobím do něj kvasnice, a nechám přírodu dělat její práci. Před nadrobením kvasnic stáhnu hrnek s mlékem z plotýnky a nechám jej někde poblíž, aby bylo v teple.
Příprava kynutého těsta: jak na to?
Mezitím si do mísy nasypu mouku, cukr a nastrouhám kůru z ¼ – ½ citronu. Snažně vás prosím, tu kůru nevynechávejte, dává mazanci příjemně kořeněnou chuť. Vůbec když je možné a hodí se to, používám citronovou kůru při pečení často. Samozřejmě: ideální je vzít na struhadlo bio citron, ale když není zbytí, strouhám i běžný citron, ze kterého se pod teplou vodou snažím odrbat chemické ošetření. Do suché směsi přisypu 80 g rozinek.
Při přípravě mazance, který vidíte na fotkách, jsem použila špaldovou mouku napůl s obyčejnou polohrubou. Cukr jsem dala 50 g tmavého třtinového (kterého mám doma velké balení a často s ním nahrazuju část bílého cukru), a dále 50 g normálního, třtinového cukru. Vím, že dnes je trendy připravovat jídla zdravě, snažím se to ctít alespoň tím, že suroviny nahrazuju zdravější variantou, pokud to tedy jde a mám je doma v zásobě. Na kraj mísy obětuju dvě lžíce rumu tuzemáku (který jinak bez morální újmy spočívá ve špajzce hned vedle pohanky a červené čočky 🙂
Mezitím mi vždy krásně vzejde kvásek, máslo se rozpustí a vajíčka se zbaví lednicového chladu.
Uprostřed sypké směsi udělám důlek, vleju vzešlý kvásek, rozpuštěné vlahé máslo a dva žloutky. Vše tekuté rychle promíchám vařečkou a pak postupně zapracovávám sypkou část. Vařečku vypracuju těsto, které má na povrchu bubliny a nelepí se ke stěně mísy. Zpracování těsta netrvá déle, než 10 minut.
Těsto přikryju čistou utěrkou, aby neokoralo, a nechám v teple kynout. Dnes byl krásný den, těsto jsem dala na stůl pod střešní okna, přes které dovnitř protékaly teplé sluneční paprsky.
Nechám kynout hodinu, pak jej pomocí vařečky sbouchnu, abych vyhnala plyny, které při kynutí vznikly. Těsto bude nabírat síly další půlhodinu.
Jak se peče kynuté těsto
Necelou půlhodinu před tím, než je vykynuto, rozehřeju troubu. Mám horkovzdušnou, takže si vystačím se 150 °C, klasická elektrická snese o 20-30 °C víc. Kynuté těsto se v troubě musí hned začít péct, místo aby dál kynulo. Zabráníte tak například tomu, že vám z buchet vyteče nádivka, nebo že finální výtvor změní tvar.
Plech vyložím pečicím papírem a uprostřed zformuju bochánek. Nechám ještě 10-15 minut na plechu, pak potřu rozšlehaným vejcem a mazanec strčím do trouby.
Po 10 minutách stáhněte teplotu o 10-20 °C. Troubu otevírám prvně po půl hodině, když už se celým bytem line báječná vůně s příslibem báječné sváteční dobroty, na které si pochutná celá rodina.