Rajská omáčka s domácími kynutými knedlíky
Naše zahrádka byla v létě pilná: tolik rajčat a třešňových rajčátek co se nám urodilo!
A jak líp je zužitkovat než do domácí rajské omáčky s poctivými kynutými knedlíky? Máte-li navíc k ruce šikovného tříletého pomocníka jako já, domácí rajská s knedlíkem se prostě musí podařit!
Rajská omáčka s domácími kynutými knedlíky
INGREDIENCE
- Knedlíky:
- 500 g polohrubé mouky
- 125 ml MLÉKO
- 125 ml vody
- 1 lžička soli
- 1 vejce
- 2 lžíce oleje
- 21 g droždí
- 1 lžička krupicového cukru
- Omáčka z rajčat:
- 1 kg rajčat
- 1 CIBULE
- 250 ml hovězího vývaru
- 2 lžíce oleje nebo sádla
- 2 lžíce mouky
- 1 skořice
- 1 lžička hřebíčku
- 1 lžíce cukru
- 1 lžička soli
- 3 bobkové listy
- 1 lžička černého pepře
- 1 lžička nového koření
PRACOVNÍ POSTUP
- Kynuté knedlíky:
- Ze všeho nejdřív si připravíme kvásek. V misce smícháme 50 ml vlažného mléka, droždí a 1 lžičku cukru. Necháme vzejít kvásek, trvá to asi 15 minut.
- Ve velké míse smícháme prosátou mouku se solí. Přidáme zbylé vlažné mléko, vlažnou vodu a vajíčko. Vlijeme vzešlý kvásek a promícháme tak, aby se suroviny hezky spojily. Necháme asi 10 minut odležet. Až potom vymísíme hladké, vláčné, ale pružné těsto.
- Necháme hodinu kynout, zhruba na dvojnásobek velikosti. Po vykynutí rozdělíme těsto na dvě poloviny a vytvarujeme šišky (nebo můžete udělat kulaté, podle tvaru pařáčku a hrnce). Knedlíky necháme dalších 10 minut kynout pod čistou utěrkou.
- Mezitím si připravíme hrnec s horkou vodou, do kterého dáme pařáček. Pařák vysteleme papírem na pečení, který zajistí, aby se knedlík nepřilepil.
- Knedlíky dáme pařit na 20 minut zakryté pokličkou. Během těchto 20 minut pokličku nezvedáme, jinak by knedlíky klesly a nebyly tak nadýchané! Po 20 minutách sejmeme pokličku a ještě na pařáčku je propícháme špejlí, aby z nich unikla pára.
- V případě, že nebudeme knedlíky hned jíst, pomažeme je olejem nebo sádlem, aby neokoraly.
- Rajská omáčka:
- Na oleji nebo sádle osmahneme najemno nakrájenou cibuli do zlatova. Přidáme cukr, skořici, mouku, bobkový list, hřebíček a koření. Krátce osmahneme, ale opatrně, aby se nepřipálila skořice.
- Nasypeme do hrnce na kousky nakrájená rajčata a pořádně promícháme, abychom zabránili případnému připékání. Je-li třeba, podlijeme trochou vývaru. Necháme dusit pod pokličkou asi 15–20 minut, dokud se rajčata nerozvaří. Kdyby se zdálo, že je v omáčce málo tekutiny, přidáme vývar.
- Rajčata s omáčkou scedíme do jiného hrnce a pořádně propasírujeme přes síto, abychom z nich dostali všechny dobré chutě. Omáčku ještě krátce povaříme i s masem, aby se prohřálo. Kdyby se rajská zdála příliš hustá, zředíme ji ještě vývarem. Kdyby naopak byla moc řídká, můžeme ji zahustit lžící mouky rozmíchané ve vývaru (nebo vodě). Takto rozmíchaná mouka se do omáčky vlévá přes síto, abychom zabránili tvorbě hrudek.
- Podáváme s vařeným hovězím masem nakrájeným na plátky a kynutými nebo houskovými knedlíky.
Ještě pár slov k receptu:
Na surovinách není třeba šetřit a trocha práce s knedlíky se opravdu vyplatí, jsou krásně nadýchané a vláčné. A když už je budete dělat, klidně si jich udělejte pár do zásoby.
V mrazáku nějakou dobu vydrží a určitě budete rádi, že máte kam sáhnout pro přílohu nebo pro případ rychlé večeře.
Kynuté knedlíky
Omáčka z rajčat
Rajská omáčka s kynutým knedlíkem: tipy a rady
- Jestli se pustíte najednou do omáčky i do knedlíků, bude to chtít trošku si práci zorganizovat, ale nebojte, není to nic složitého. Založte kvásek, vypracujte těsto a dejte kynout. Mezitím si uvařte omáčku. Poté dejte knedlíky pařit a maso se zatím v omáčce prohřeje a můžete podávat.
- Jestli nebudete knedlíky hned jíst, potřete je olejem nebo sádlem, aby nezačaly okorávat. Knedlíky můžete dát klidně i do mrazáku a potom využít k rychlé večeři nebo jako přílohu.
- My jsme jako děti milovaly kynuté knedlíky. Ale když zrovna nebyly, tak nám mamka ohřála nad párou na plátky nakrájené kynuté knedlíky, potřela marmeládou, posypala grankem a polila rozpuštěným máslem… to byla dobrota.
- Rajská omáčka jde udělat i z protlaku, ale nebude to ono. Nicméně postup je v podstatě stejný. Do osmažené cibulky s kořením a moukou vmícháme protlak a zalijeme vývarem. Povaříme, přecedíme a můžeme podávat. Počítejte ale, že musíte použít víc mouky na zahuštění.