Štěpánská kachna, šťavnatá a měkká
Hledáte-li sváteční recept na vánoční stůl, zkuste pečenou kachnu s červeným zelím dušeném na víně a bramborovým knedlíkem, sypaným smaženou cibulkou.
Tajemství šťavnatosti spočívá v pomalém pečení v troubě při nízké teplotě, které klidně trvá přes celou noc. Kachna podle tohoto receptu je výtečná, zaručuji, že si všichni báječně pochutnají.
Kachnu můžete dát péct hned ráno nebo den předem večer a v den oběda ji pouze dopéct do křupava. Zelí a knedlíky hravě zvládnete během pečení kachny.
Štěpánská kachna, šťavnatá a měkká
Pomalu pečená kachna s červeným zelím dušeném na červeném víně a domácím bramborovým knedlíkem s cibulkou.
Vytisknout
Připnout
Porce: 0
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 1 ks kachna
- kmín
- SŮL
- 2 dcl voda
Dušené zelí:
- 1 hlávka červené zelí
- 1 ks CIBULE
- 1 ks jablko
- 4 dcl ČERVENÉ VÍNO
- Olej vhodný na pečení a smažení
- skořice
- SŮL
- dle chuti cukr
- 1 syrová brambora na zahuštění
- kmín
- voda
Knedlíky:
- 600 g BRAMBORY (uvařené, vychladlé)
- 1 ks vejce
- 100 g hrubá mouka
- 100 g krupice
- SŮL
- Olej vhodný na pečení a smažení
- 1 ks CIBULE
- 1-2 lžička Solamyl (bramborový škrob)
PRACOVNÍ POSTUP
- Kachnu očistíme, osolíme, přidáme kmín a vložíme jí do zapékací nádoby s víkem. Podlijeme lehce vodou, přiklopíme a vložíme do předem vyhřáté elektrické trouby na 140 °C. Necháme péct 4 hodiny. Během pečení kachnu nepodléváme. Díky pomalému pečení se z kachny uvolní veškeré sádlo. Po 4 hodinách odklopíme víko, zvýšíme teplotu na 180°C a dopékáme další 1 hodinu dozlatova, dokud se nevytvoří křupavá kůrka a nezredukuje se částečně výpek.
- Po dopečení kachny sádlo se šťávou slijeme do kastrůlku, přivedeme na plotně k varu, teplotu stáhneme a pomalu zredukujeme na minimum.
- Během pečení kachny si připravíme zelí. Hlávkové zelí nakrouháme, cibuli nakrájíme nadrobno, jablko oloupeme a nakrájíme na kostičky. V hrnci necháme na oleji zpěnit cibulku, přidáme nakrouhané zelí, jablko, kmín, špetku skořice a sůl. Orestujeme a podlijeme červeným vínem. Zelí dusíme, dokud nezměkne (potrvá to asi 50-60 minut), pravidelně podlíváme malým množstvím vody, aby se zelí nepřipalovalo. Nakonec zahustíme najemno nastrouhanou oloupanou bramborou. Dle chuti přidáme cukr a sůl.
- Brambory na knedlík dáme vařit ve slupce, necháme vychladnout (klidně je můžete uvařit den předem). Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a osmažíme na oleji dozlatova. Vychlazené brambory oloupeme, nastrouháme nebo rozmačkáme na jemno a smícháme s moukou, krupicí, vejcem, smaženou cibulkou, solamylem, solí. Vypracujeme hladké těsto. Z těsta vytvoříme válečky a vložíme do vroucí osolené vody. Vařečkou je občas promícháme a vaříme asi 15 minut.
- Na talíř dáme kachní maso, knedlíky, zelí a dle chuti můžeme přidat lžíci zredukované šťávy se sádlem.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Štěpánská kachna se peče mezi vánočními svátky, v době, kdy se setkáváme s našimi příbuznými.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
Jak upéct kachnu: rady a tipy
- Zapomeňte na rychlé pečení, kachna (i husa) vyžadují čas, trpělivost a nízkou teplotu v troubě, aby bylo maso krásně měkké a přitom šťavnaté. Nebojte se dát péct kachnu přes noc, před obědem pak stačí nepřiklopenou dopéct při vyšší teplotě, aby se na kachně vytvořila křupavá kůrčička.
- Koupená kachna vám může připadat veliká, ale pomalým pečením pustí spoustu sádla a ve výsledku se může stát, že pečená dobrota tak tak stačí pro 4 osoby.