Jakou pánev pro začátečníka v kuchyni? Poradíme

kuchyňská pánev

Pánev v kuchyni je grunt a tak i ti, kteří si zařizují svoji první domácnost, se po nějaké budou muset poohlédnout. Otázka je, jakou koupit, pokud nejsem zkušený kuchař a potřebuji, aby nová pánev v kuchyni zastala co nejvíc práce? Poradíme v našem dnešním článku.

Typ plotýnky

Bod číslo jedna: podívejte se, co za typ ohřevu má váš sporák. Nejčastěji se vaří na elektrické plotýnce, sklokeramické desce, indukci nebo na plynu. Zatímco mezi plynovou a elektrickou plotýnkou nebývá zásadní rozdíl, zbystřit je třeba u indukce – tento způsob ohřevu vyžaduje magnetické nádobí, proto dno pánve musí být vodivé.

Výrobci značkových pánví svým zákazníkům výběr ulehčují, když u jednotlivých výrobků uvádějí, pro jaký druh sporáku je pánev vhodná.

Průměr stěn

Pánve se dělají v různých průměrech, od maličkých 12 cm po velké 32 cm. Větší průměry už nemají smysl, protože by se nevešly na běžnou plotýnku.

Samozřejmě je rozdíl, zda vaříte pro rodinu, nebo žijete v single domácnosti. Univerzální pánev má velikost 28 nebo 26 cm, a značí průměr v horní části pánve. Některé pánve totiž mají kónický tvar a rozdíl mezi průměrem dna a horní části se může lišit až o několik centimetrů (typicky pánev WOK).

pánev tescoma univerzální

Univerzální pánve do kuchyně

Špičkové pánve TESCOMA ze špičkových materiálů a nepřilnavým povrchem.

Výška pánve

Při pořizování své první pánve doporučujeme takovou, která má obvodovou stěnu vysokou alespoň 4-5 cm. Stěny pánví bývají buď zkosené nebo zaoblené. Kromě smažení řízků na pánvi s vyššími stěnami v ní připravíte například restované maso, zeleninu nebo rizoto, aniž by vám při míchání polovina pokrmu nevypadla z pánve. Ideálním doplňkem je poklice, to když budete chtít pokrm podlít vodou a na mírném plamenu dusit do změknutí.

Speciálními pánvemi co do výšky obvodového límce jsou např. palačinkové pánve, které mají jen velmi nízký okraj, aby se palačinky při přípravě daly hezky otáčet. Naopak pánev WOK má menší průměr dna a vysoké okraje, které se směrem vzhůru rozšiřují. WOK pánve perfektně vedou teplo a používají s především k přípravě asijských specialit. Grilovací pánev má zase nižší okraje a typické žebrování, díky kterému maso neleží ve vlastní šťávě, ale opeče se jako na venkovním grilu.

Pánve WOK

pánev wok

Kónické pánve pro přípravu asijských specialit.

Dno pánve

Vybírejte pánev s vyšším dnem! Tenké pánve se velmi brzy zkroutí tím, jak je budete používat na rozpálené plotýnce, a když do nich pak nalijete olej, slije se ke kraji a s dozlatova pravidelně osmaženým řízkem se můžete rozloučit.

Doporučujeme pánev z masivního materiálu. Tenké pánve jsou sice levné, ale moc nevydrží – sice ušetříte, ale za rok si budete pořizovat novou.

Materiál pánve

Litinové, nerezové, hliníkové, titanové… kdo se v nich má vyznat. Nepleťte si materiál, ze kterého je pánev vyrobená, s povrchovou úpravou. Dobrou pánev dělá především vyladěná konstrukce a pak také to, jak moc přilnavý či nepřilnavý má povrch.

Litinové pánve jsou pro fajnšmekry, jsou to těžké držáky, které se při dobré péči dědí po generace, jsou také solidně těžké a nemají-li dřevěné nebo plastové držadlo, můžete v nich jídlo připravovat i v troubě.

Robustní nerezové nebo titanové nádobí jsou výbornou volbou, ale budou dražší než jejich obyčejnější ocelové příbuzné. Oba typy pánve perfektně drží teplo, budou se vám na nich výborně připravovat steaky.

Pánve, se kterými s v obchodech setkáte nejčastěji, jsou ocelové, a liší se konstrukční tloušťkou a typem povrchové úpravy.

pánev na palačinky

Pánve na palačinky

Speciální pánvičky s nízkým okrajem, ideální na palačinky, vejce, slaninu.

Jak je to s nepřilnavým povrchem?

Předmětem mnoha diskuzí a to, co je na pánvi na první pohled viditelné, je povrchová úprava. Asi nejznámější jsou teflonové pánve, které se vyznačují nepřilnavým povrchem, a je proto možné na nich připravovat pokrmy téměř bez tuku.

TIP: Vždy je dobré potřít dno alespoň mašlovačkou omočenou v oleji, aby se jídlo skutečně nepřipeklo.

U teflonových pánví nepočítejte s extrémní životností. Jednak teflon je citlivý na poškrábání, a pak po nějaké době se začne z povrchu odlupovat. Berte to tak, že se jedná o spotřební zboží s omezenou délkou životnosti.

Osvědčené pánve s antiadhezní úpravou mají titanový povlak, jsou potažené keramickým povlakem nebo mají speciálně upravený povrch s charakterem neleštěného přírodního kamene, který odolá i hrubšímu zacházení (tzv. kamenné pánve).

Dobrý povrch je takový, který na sebe neváže pachy a je odolný vůči mechanickému poškození. Abyste udrželi povrch pánve v dobré kondici co nejdéle, používejte k míchání a obracení dřevěné nebo plastové nádobí (nikoliv kovové!).

keramická pánev tescoma

Keramické pánve

Nepřilnavý povrch, odolnost vůči mechanickému poškození, skvělý design!

Údržba a čištění: můžu dát pánev do myčky?

Ačkoliv si mnozí chtějí ušetřit práci a nerozpakují se pánev nechat omýt v myčce, pamatujte: pánev do myčky nepatří! Pokud je pánev z oceli (což je naprostá většina), může začít po nějaké době „kvést“ (reznout); citlivé jsou také pánve s teflonovým povrchem, který je náchylný na poškrábání, a to i při neopatrné manipulaci v myčce. Navíc povrch pánve myté v myčce časem zmatní a zešedne.

Nejlepší postup při mytí pánve je takový, že ji necháme trochu vychladnout, papírovou utěrkou vytřeme zbytky jídla a oleje (aby se při mytí neucpal odpad), a poté pánev umyjeme pod tekoucí vodou. Vyvarujte se houbiček se zdrsněnou částí a abrasivních čisticích prostředků. Po umytí pánev vytřete dosucha utěrkou a uložte do skříňky s nádobím.

Shrnutí: pánev pro začátečníky

Ideální univerzální pánev je vyrobená z oceli nebo nerezové oceli, s masivním dnem (nikoliv tenký plech). Má průměr 26-28 cm,obvodové stěny 4-5 cm vysoké. Povrchovou úpravu volte podle preferovaného způsobu přípravy jídel: povrch má být nepřilnavý, aby se jídlo nepřipalovalo a pánev bylo snadné čistit. Pokud je to možné, přikupte si k pánvi rovnou poklici, rozšíří se tak kulinářské možnosti, které vám vaše nová pánev umožní. BONUS na závěr: Pánev s odejímatelnou rukojetí, kterou můžete strčit do trouby a jídlo také zapékat.

TIP: Univerzální pánev GrandChef TESCOMA

Masivní pánev s nerezovým indukčním dnem a nerezovou rukojetí vhodná pro použití na sporáku i v pečicí troubě. Průměr 28 cm, kovová rukojeť, nepřilnavý povrch odolný vůči mechanickému poškození.

tescoma pánev

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

1comment

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jakou pánev pro začátečníka v kuchyni? Poradíme, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/kuchynska-panev-pro-zacatecnika/