Nedávno jsem četla, že odborníci na výživu řadí krůtí maso mezi 14 superpotravin! Krůtí maso patří nejen mezi největší zdroje kvalitních bílkovin s minimem tuku, ale má také báječnou chuť.
Krůtí mám raději než maso kuřecí a snažím se, aby se mi v kuchyni čas od času objevilo. Nebojte se šlachovitých krůtích stehen, protože i z této části masa se dá připravit chutný oběd nebo výborná večeře.
Krůtí stehno na česneku s rýží
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
Krůtí stehno:
- 2 ks krůtí stehna
- 10 stroužek ČESNEK
- SŮL (dle potřeba)
- 1 lžíce OLIVOVÝ OLEJ
- tymián (snítka)
- kmín
- 1 dcl voda na podlití
Rýže:
- 1 hrnek rýže Parboiled
- 2 hrnek voda
- 2 ks BOBKOVÝ LIST
- 3 kuličky nové koření
- 1 ks CIBULE
- 2 ks hřebíček
- SŮL
PRACOVNÍ POSTUP
Krůtí stehna:
- Troubu předehřejeme na 180 °C, krůtí stehna omyjeme, osolíme a opepříme.
- Do vhodné zapékací nádoby s víkem (používám skleněnou) nalijeme trochu vody, aby se nám stehna nepřipekla ke spodní části nádoby. Přidáme snítku čerstvého tymiánu a na plátky oloupaný a nakrájený česnek.
- Krůtí stehna potřeme olivovým olejem, osolíme a vložíme do zapékací nádoby, kterou přiklopíme.
- Pečeme v troubě zhruba hodinu a půl.
- Po uplynutí této doby odklopíme víko a dopečeme dozlatova na 200 °C cca 15-20 minut.
Příprava rýže:
- Rýži propláchneme ve studené vodě, a poté vaříme v osolené vodě po dobu 25 minut. Do vody před vložením rýže přidáme koření: bobkový list, hřebíček, nové koření a jednu celou oloupanou cibuli. Jeden hrnek rýže přijde na 2 díly vody.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Rýže Parboiled
Rýže Parboiled je rýže upravovaná specifickým způsobem. Rýže se zpracovává za zvýšeného tlaku pomocí páry ještě před loupáním. Nejčastěji se používá rýže odrůdy PATNA.
Technologickým procesem se výživově hodnotné látky ze slupky dostanou do samotného rýžového zrnka. Rýže Parboiled je sice rýže loupaná, ale má zhruba dvojnásobné množství vitamínů a minerálů než klasická loupaná rýže. Typická je pro ni nažloutlá barva jednotlivých zrnek. Rýže Parboiled zůstavá po uvaření sypká a nelepí se.
Pozor, nepleťte si rýži Parboiled s předvařenou rýží, která bývá k mání ve varných sáčcích. Předvařená rýže má nízký obsah živin, které se vařením téměř ztrácí.