Kde se vzaly čerstvé sýry?
Jako spousta jiných dobrot, také čerstvý sýr vznikl náhodou z vysráženého mléka, které si s sebou na dlouhé cesty vozily kočovné národy. Řecká báje praví, že sýr dostali lidé jako dar od bohů, kdy Aristaios, božský syn, vzal na sebe podobu ovčáka a sestoupil na zem, aby lidem ukázal, jak se sýr vyrábí. Velkou zásluhu na rozvoji sýrařského umění měli starověcí Římané, kteří se dle dobových záznamů vyznali ve výrobě různých druhů sýra, a ovládali způsoby, jak jej dále zpracovávat.
Jak vzniká čerstvý sýr?
Není tajemstvím, že sýr vzniká z mléka, obvykle kravského, kozího nebo ovčího. Sýr se z něho vyrábí srážením za pomoci syřidla. Čerstvý sýr je takový, který po vysrážení nezraje, nebo jen velmi krátce, a je určený k rychlé spotřebě. Po vysrážení se sýrové zrno oddělí od syrovátky a následně se zpracovává – může se ochutit kořením či bylinkami, vyšlehat např. se smetanou (gervais nebo mascarpone), zformovat do žádaného tvaru, lisovat. Někdy se pro prodloužení trvanlivosti čerstvých sýrů používá termizace (šetrnější druh paterace). Z ovčího mléka nám je dobře známá brynza, z kozího máme řeckou fetu, tolik oblíbená mozzarella se zase původně vyráběla z mléka buvolího.
Čerstvý sýr v kuchyni
V kuchyni jsou čerstvé sýry oblíbené a dá se s nimi doslova čarovat. Uplatní se jak při výrobě slaných, tak sladkých pokrmů. Jsou výborné s bramborami na loupačku, do pomazánek, do jemně navinulých krémů, které se pak používají na zdobení dortů nebo při výrobě dezertů.
A co na to výživáři?
Z nutričního hlediska obsahují čerstvé sýry řadu zdraví prospěšných živin. Jsou to hlavně plnohodnotné mléčné bílkoviny, vápník, dále vitamíny A, D a E. Ti, kteří si hlídají linii, si musí dát pozor na obsah tuku, který v čerstvých sýrech kolísá. Naštěstí výrobci vycházejí vyznavačům zdravého životního stylu vstříc, a k oblíbeným sýrům nabízejí i jejich odlehčené varianty.
Druhy čerstvých sýrů
Tvaroh
Tvaroh je nezrající sýr získaný kyselým srážením pomocí kyseliny mléčné. Netučná varianta je perfektní pro dietetáře a sportovce, kteří potřebují do těla nahnat bílkoviny. Tvaroh výborně zasytí, a přitom má nízkou energetickou hodnotu.
Lučina
Kdo by neznal Lučinu, český čerstvý sýr. Je vynikající namazaná na čerstvý chléb, posypaná hrstí nasekané pažitky, ale dá se použít jako základ pro výrobu krémů na dezerty. Lučina je vyrobená ze smetany, mléka a soli, obohacená mlékařskou kulturou. Zajímavostí je, že doma se Lučina nedá vyrobit. Při domácí výrobě se totiž používá jako zákys jogurt a výsledný produkt pak spadá do kategorie řeckého jogurtu, nikoliv čerstvého sýra.
Cottage
Cottage je bílkovinovou bombou s nízkou kalorickou hodnotou – ideální dietní vychytávka. Má hrudkovitou konzistenci a prodává se obvykle v kelímcích. Základní provedení se vyznačuje jemnou chutí, ale dostanete ho i ochucený bylinkami nebo kořením. Sladkomilové objeví v chladicích pultech také Cottage s ovocem.
Mozzarella
Mozzarella je čerstvý sýr, který se původně vyráběl z buvolího mléka. Zajímavý je proces výroby: v jedné z fází zpracování má Mozzarella konzistenci žvýkačky, která se dá vytáhnout třeba metr vysoko. Mozarella se dodává v kulatých tvarech, od malých kuliček přes ploché bochánky, až po velké koule a nízké bochníky. Mozzarella je sýr, který se používá na pizzu, uplatnění najde při zapékání pokrmů. Můj tip je Mozarella s rajčaty, nakrájená na plátky, ochucená olivovým olejem, “pocákaná” balzamikovým glazé, ozdobená kroužky cibule a lístky čerstvé bazalky.
Mozzarella
Mascarpone
Čerstvý sýr vyrobený ze smetany, řadí se k těm tučnějším. To Mascarpone předurčuje k použití jako smetanový základ pro luxusní dezerty typu italského tiramisu. Původem pochází Mascarpone z italské Lombardie, kde jej začali vyrábět už v 16. století.
Ricotta
Oproti Mascarpone je sýr Ricotta vyráběný se syrovátky, a připomíná tvaroh s lehce zrnitou strukturou. Na rozdíl od tvarohu jak jej známe není Ricotta navinulá, ale sladká. Hladký sýr skvěle chutná jako náplň do těstovin (ravioli, canneolli), výborně se hodí při přípravě náplně do palačinek.
Skladování čerstvého sýra
Čerstvým sýrům pro skladování vyhovuje nejlépe stálá teplota, a to mezi 7-15 °C. Takové podmínky ideálně splňuje vlhký sklep nebo spíž. V chladničce bude čerstvému sýru nejlépe v šupleti se zeleninou, a pokud tam nějaká je, nevadí, alespoň sýru zajistí potřebnou vlhkost.