Domácí marlenkové kuličky
Na tenhle recept mě navedla moje milá sestřenka. Slíbila jsem, že ji v receptu zmíním, tímto tak činím a moc tě, Leonko, zdravím! 🙂 Perníkové kuličky se povedly, opravdu chutnají jako Medovník nebo Marlenka, upravila jsem jen trochu recept, aby našim mlsounům chutnal ještě víc.
Děti měly v pátek, poslední den školy před Vánoci, besídku, tak jsem jim marlenkové kuličky zabalila do krabičky, aby se rozdaly na stůl a mohli je ochutnat i ostatní. Těším se na ohlasy, myslím, že budou víc než vstřícné!
Domácí marlenkové kuličky
INGREDIENCE
- 450 g HLADKÁ MOUKA
- 150 g cukr moučka
- 50 g LÍSKOVÉ OŘÍŠKY
- 2 ks vejce
- 2 lžičky jedlá soda
- 4 lžíce ČESKÝ VČELÍ MED
- 60 g MÁSLO
Krém
- 200 g MÁSLO
- 1 ks karamelové Salko
PRACOVNÍ POSTUP
- Na perníkové pláty smícháme hladkou mouku, cukr moučku, namleté lískové oříšky a jednou sodu.
- Přidáme tekuté složky: rozpuštěné máslo, tekutý med (je-li tuhý, rozehřejeme ho), vejce.
- Zpracujeme hladké těsto, dáme ho asi na půl hodiny odpočinout do lednice.
- Těsto rozdělíme asi na 4 díly, ze kterých vyválíme halabala placky. Položíme na plech vyložený pečicím papírem a dáme péct do trouby předehřáté na 180 °C na cca 10 minut. Těsto vyjde zhruba na 2 plechy.
Příprava krému
- Změklé máslo smícháme s karamelovým Salkem.
- Vychladlé medové placky rozdrobíme do mísy. Je to poměrně zdlouhavá práce, kterou urychlí food procesor nebo mixér, který upečené pláty rozdrobí.
- Dvě hrsti rozdrobeného těsta (jemnější drobky bez velkých hrudek) si dejte stranou, budeme v něm medovníčkové kuličky obalovat. Nešetřete, na obalování je opravdu třeba poměrně dost drobečků.
- Do mísy se zbylými drobky přidáme krém a řádně promícháme. Vzniklou hmotu dáme odpočinout do lednice na 2 hodiny, kde zatuhne a kuličky půjdou lépe tvarovat.
- Ze zatuhlé medovníkové hmoty odždibujeme pravidelné kousky, mezi dlaněmi tvarujeme do kuliček. Kuličky obalujeme v drobkách, které jsme si dali stranou.
Ještě pár slov k receptu:
Marlenkové kuličky: tipy a rady
- Původní recept, tedy ten, který také koluje po internetu, počítá do těsta s 200 g moučkového cukru. Osobně mi to přijde přehnané, s plechovkou Salka a medem navíc by kuličky byly přeslazené.
- Cukr jsem o čtvrtinu stáhla (klidně můžete ubrat i víc) a přidala na chuť oříšky, teď marlenkové kuličky chutnají po perníku a nezadají si s medovníkovými kouličkami, které můžete koupit v obchodě.
Krém na marlenkové kuličky
Do krému dávám 200 g másla (původní recept počítá s 250 gramy), ale těsto je mastné a měkké dost na to, aby muselo pojmout o dalších 50 g tuku navíc.
Máslo musí být změklé! Vyndávám ho z ledničky den předem a nechávám na kuchyňské lince. Máslu se nic nestane, žádný strach. Salko musí mít také pokojovou teplotu, pak půjdou obě dvě suroviny, které do krému přijdou, báječně a bez stresu promíchat dohromady.
Jak rozpustit tuhý med, aby byl tekutý
Pokud máte tuhý med, dejte ho do rendlíčku na plotýnku rozehřát. Stačí zapnout na střední stupeň a míchat, za chvilenku se med rozpustí a bude tekutý.
Kdy dělat marlenkové kuličky?
Ačkoliv se těsto připravuje z medových plátů, jedná se ve finále o nepečené cukroví, které bych nedělala dříve, než 5 dnů před Vánoci. Ideální čas je kolem 20. prosince. Kuličky skladujte v uzavřené dóze v suchu a chladu.
Pokud hledáte nepečené vánoční cukroví na poslední chvíli, jsou domácí marlenkové kuličky skvělou volbou.
Co je Marlenka?
Jedná se o druh dortu s typickou medově-karamelovou chutí. Skládá se z několika vrstev tenkých medových plátů, které jsou spojené hustým sladkým krémem.
Zatímco v Čechách je dort známější pod názvem Medovník, na Moravě mají svoji Marlenku.
Marlenka je dort pečený podle staroarménské receptury, svoje jméno dostal podle dívčího jména, které nese dcera a maminka zakladatele firmy se stejným názvem.
Originální receptury si firmy samozřejmě tají, mezi lidmi však koluje velké množství domácích receptů na medové dorty, které se chuti originálů snaží přiblížit.
Recept na marlenkové kuličky najdete na internetu také pod názvy jako medovníkové nebo medovníčkové koule, perníkové kuličky.