Snad v každé rodině je alespoň jedna vyhlášená pekařka, která dělá to nejlepší vánoční cukroví. Takové, na které se každý rok těší celé příbuzenstvo a sousedky si berou recepty. Tři osvědčené recepty od jedné takové pekařky pro vás máme připravené. Upečete podle nich 3 klasické druhy dokonalého vánočního cukroví. Recepty jsou přitom snadné. Stačí jen dodržovat přesné poměry a nešetřit na surovinách a dílo se zadaří i úplným začátečníkům.
Co budete kromě surovin vypsaných v receptech ještě potřebovat?
- Zástěru nebo staré triko – u pečení se zamazání nevyhnete
- Dřevěný kuchyňský vál nebo silikonovou podložku
- Kuchyňskou váhu
- Vykrajovátka podle vaší preference (na linecké vykrajovátko s dírkou)
- Váleček na válení těsta
- Mikrotenové sáčky nebo kuchyňskou fólii
- Pečící papír a plech
- Krabice nebo dózy na uskladnění hotového cukroví
Bezkonkurenční linecké 3-2-1
Linecké cukroví by na vánočním stole nemělo chybět. Jeho příprava je snadná a pokud použijete kvalitní suroviny, výsledek je vždy lahodný.
- 300 g hladké mouky
- 200 g másla
- 100 g cukru moučka
- 1 žloutek
- citronová kůra z půlky citronu
- vanilková dřeň z poloviny lusku nebo mletou vanilku (mají např. v dm drogerii)
- pikantní rybízová marmeláda
Ze všech surovin kromě marmelády vypracujte ručně na válu nebo v robotu hladké kompaktní těsto. Těsto zabalte do folie nebo sáčku a dejte vychladit do lednice alespoň na 3 hodiny, ideálně přes noc. Po vychlazení vyválejte z těsta plát tenký cca maximálně 5 milimetrů a vykrajujte tvary – vždy jeden bez otvoru a druhý s otvorem. Pečte ve vyhřáté troubě na 200 stupňů cca 7 minut – menší tvary se pečou rychleji, raději je hlídejte. Po upečení a vychladnutí slepujte marmeládou a uložte do krabice nebo dózy. Nechte na chladném místě rozležet alespoň týden, klidně i 14 dnů.
Perníčky do krabice
Pokud pečete na poslední chvíli a potřebujete perníčky ihned měkké, tohle nebude ten správný recept pro vás. Tyhle perníčky potřebují čas, aby uzrály a změkly – pak se vám ale odvděčí fantastickou chutí, a hlavně velmi dlouhou trvanlivostí, kdy zůstávají měkké i několik měsíců.
- 600 g hladké mouky
- 160 g cukru moučka
- 200 g teplého medu
- 1 lžička jedlé sody
- ½ balení prášku do pečiva
- 130 g másla
- 2 vejce
- 2 lžíce perníkového koření
- 1 lžička skořice
- vanilkový lusk
- citronová a pomerančová kůra
Všechny ingredience zpracujte v hladké těsto a nechte alespoň 24 hodin odležet v lednici. Poté vykrajujte tvary přibližně 0,4 cm tlusté. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 stupňů cca 12 minut – podle velikosti a tloušťky perníčků. Perníky můžete před pečením potírat směsí vody a žloutku nebo bílku, pokud je chcete mít lesklé. Po upečení můžete zdobit cukrovou polevou nebo čokoládou. Hotové perníčky dejte do plechové nebo bytelné papírové krabice a nechte několik týdnů rozležet do měkka.
Klasické vanilkové rohlíčky
Kdo by je neměl rád. Každá rodina si hýčká svůj recept a každý se trošku liší. Někdo dává lískové ořechy, někdo mandle nebo vlašáky. Cíl je ale vždy stejný – ty nejkřehčí vanilkou voňavé rohlíčky. V naší rodině se tradičně dělají s mandlemi podle babičky Marušky.
- 300 g mouky hladké
- 200 g másla
- 100 g mletých mandlí
- 2 žloutky
- 80 g cukru moučka + na obalování
- vanilkový lusk do těsta i do cukru na obalení
Vypracujte těsto ručně nebo v robotu a nechte v lednici odpočinout na několik hodin, ideálně přes noc. Rohlíčky tvarujte pěkně postaru ručně, tak jako naše babičky. Sázejte těsně vedle sebe na plech (moc nenabudou) a pečte asi 10 minut na 180 stupňů. Po upečení ještě teplé opatrně obalujte ve vanilkovém cukru a ukládejte do krabice. Nejlepší jsou, když se nechají alespoň 14 dní rozležet na chladném a vlhkém místě.