Chřestové risotto z litinového hrnce
Brzy bude 24. června, kdy mají svátek všichni čeští Honzové, ale také končí sezóna chřestu. Myslím tím toho zeleného, čerstvého. Svěží jarní zeleniny. A pak… šlus, šmitec konec! Na další várku křehkých pazochů si musíme zase počkat na další rok.
Takže honem, využijme posledních dnů, kdy se dá čerstvý chřest na pultech obchodů sehnat a pusťme se do krémového risotta, které chutná božsky i bez masa.
K přípravě jsem si vzala LITINOVÝ HRNEC, který perfektně vede teplo, má silné dno a rýže se v něm jen tak nepřipálí.
Chřestové risotto z litinového hrnce
INGREDIENCE
PRACOVNÍ POSTUP
- Chřestu odlomte zdřevnatělé konce. Když konce ohnete, zlomí se právě v tom místě, kde přechází tuhá, hůře poživatelná část chřestu. Odlomené konce vyhodíme.
- Odřízneme hlavičky chřestu a zbytky stonků nakrájíme na špalíčky silné asi 0,5 cm.
- V hrnci přivedeme k varu asi ¾ litru vody. Osolíme ji, aby byla slaná jako moře.
- Ve vroucí vodě budeme blanšírovat chřest – získáme tím jednak zeleninový vývar, kterým budeme zalévat risotto, a také chřest dostane správnou pevnost na skus.
- Do vroucí osolené vody opatrně vhodíme pokrájený chřest a vaříme asi 3 minuty. Mezitím si připravíme mísu, do které napustíme studenou vodu, můžeme přidat kostky ledu. Po třech minutách vaření chřest vyjmeme děrovanou lžící nebo naběračkou a ihned vložíme do studené vody. Var se zastaví, chřest bude uvařený tak akorát a jako bonus získá ještě svěžejší zelenou barvu.
- Vývar, ve kterém jsme vařili chřest, nevyléváme! Dolijeme ho vodou, abychom získali asi 1 l tekutiny. Tu ohřejeme a udržujeme horkou.
- V polévkovém hrnci (se silným dnem, ideálně litinovém) rozehřejeme olivový olej. Mezitím oloupeme a nakrájíme šalotku. Tu vhodíme na rozehřátý olej a krátce mícháme, než se šalotka opotí (nesmí začít zlátnout!).
- Vsypeme risottovou rýži, pilně mícháme, asi dvě minuty.
- Orestovanou rýži zalijeme vínem. Rýže zabublá, víno necháme vypařit.
- Poté začneme přilévat zeleninový vývar, který stranou udržujeme horký. Vývar se přilévá po jedné naběračce, a stejně jako víno jej vždy necháme vyvařit. Pak přilejeme další naběračku. Postup opakujeme, dokud není rýže měkká – trvá to klidně půl hodiny.
- Po zalití risotta poslední naběračkou hrnec stáhneme z plotny, zamícháme blanšírované stonky chřestu, hlavičky necháme na ozdobu až na talíř. Dále přidáme máslo a parmezán. Zamícháme, hrnec přiklopíme a necháme asi 2-3 minuty stát, aby se chutě prolnuly.
- V případě potřeby dochutíme solí nebo čerstvě umletým pepřem.
- Servírujeme co nejdříve poté, co je risotto hotové. Na talíři ozdobíme blanšírovanými hlavičkami chřestu, případně posypeme namletými chilli vločkami.
Ještě pár slov k receptu:
Chřestové risotto: tipy a rady
- Risotto vs. rizoto: Tento postup popisuje přípravu italského risotta, které nemá s klasickým českým moc společného. České rizoto se připravuje z předem uvařené rýže, obvykle dlouhozrnné, která nelepí a po uvaření nebo dušení má oddělená zrnka. Nejznámější odrůdy dlouhozrnné rýže jsou basmati a jasmínová rýže.
- Na risotto kupujte speciální rýži, baculatá malá zrnka obsahují spoustu škrobu, který se při vaření uvolní a dodá risottu potřebnou krémovitost. Nejběžnější druhy risottové rýže jsou Arborio nebo Carnaroli.
- Při přípravě risotta neodbíháme, zrnka rýže musíme míchat po celou dobu, co jimi vývar probublává v hrnci. Není radno odbíhat, rýže by se mohla připálit.
- Čerstvý zelený chřest poznáte podle toho, že má svěží zelenou barvu, není zašedlý (především konce pazochů) a nemá rozvinuté hlavičky. Je-li chřest čerstvý, nemusíte ho ani loupat.
- Pokud nejste pravidelný konzument vína a kupovat sedmičku na risotto vám přijde jako vyhazování peněz, kupte si bílé víno v malém balení. Nemyslím krabicové víno, ale dvoudeckovou lahvinku, kterou do risotta udáte a nebudete mít výčitky svědomí, že zbytek vína vylejete do dřezu.
TIP: Zkuste také náš recept na krémové houbové risotto!