Všimli jste si někdy, že brambory v obchodech jsou označené písmeny A, B a C? Tato písmena udávají varný typ, jedná se o českou specialitu, která má kupujícím napovědět, pro jaký typ kuchyňské úpravy jsou brambory vhodné.
Různé odrůdy KONZUMNÍCH BRAMBOR mají odlišné vlastnosti, některé obsahují více vody a po uvaření dobře drží tvar, jiné jsou škrobovité a při tepelné úpravě mají sklony se rozpadat.
Brambory varný typ A
Vyznačují se velmi pevnou, lojovitou konzistencí dužiny. Struktura brambor je jemná až středně hrubá, s velmi slabou moučnatostí, obsahují minimum škrobu, ale vyšší obsah vody. Po uvaření se nerozpadají, ani když je necháte na plotýnce o něco déle.
Brambory varného typu A jsou pevné na skus, a tím pádem ideální do bramborového salátu nebo jako příloha. Pokud uvaříte brambory předem ve slupce, snadno je pak opečete na másle, aniž by se rozsypaly. Bez problémů je připravíte na páře.
Brambory varný typ B
Brambory varného typu B jsou univerzální, vhodné pro všechny možné druhy kuchyňských úprav: vaření, pečení nebo zapékání v troubě. Občas se jim říká přílohové. Připravíte z nich však také dobrou bramborovou kaši nebo šťouchané brambory.
Konzistence brambor je středně pevná až kyprá, moučnatost slabá až střední. Je potřeba pohlídat si dobu vaření, při delším pobytu ve vařící vodě mají sklony se rozpadat.
„Béčka“ jsou všestranně použitelné brambory, pokud doma z brambor hodně vaříte, pak byste vždy pytlík těchto brambor měli mít v zásobě.
Brambory varný typ C
Brambory s kyprou dužinou, struktura jemná až hrubá, charakterizuje je silná moučnatost. Po uvaření se rozpadají.
Brambory varného typu C jsou skvělé na přípravu bramborových kaší, bramborových těst, a tedy knedlíků, šlejšek, noků. Hodí se na škubánky, na pánvi z nich osmažíte bramborové placky nebo bramboráky – škrob obsažený v bramborách těsto spojí, a to pak při tepelné úpravě dobře drží tvar. Z moučných brambor usmažíte hranolky, které budou kypřejší; jen je krájejte na větší kusy.
Občas se setkáte s varnými typy s označením AB nebo BC. Jedná se o odrůdy brambor, jejichž vlastnosti odpovídají rozmezí dvou varných typů.
TIP: Zkuste lokše se švestkovými povidly, připravované z bramborového těsta.
Pozdní vs. rané brambory
Udávání varného typu je povinné u pozdních konzumních brambor, které bývají v prodeji zhruba od poloviny července. Pozdní brambory jsou vyzrálé, mají nižší obsah vody a dlouhou trvanlivost.
Naopak rané brambory jsou takové, které se sklízejí do 30.6. Obsahují více vody a méně škrobu, mají tenkou slupku a jsou obvykle určené k přímé spotřebě, nikoliv k dlouhodobému skladování.
Kvalitní konzumní brambory nakupujte přímo u pěstitelů
U nás v Česku máme dlouhou bramborářskou tradici, pěstitelé nabízejí brambory nejrůznějších odrůd s odlišnými vlastnostmi pro přípravu pokrmů.
Kvalitní brambory koupíte na farmářských trzích nebo přímo u regionálních pěstitelů.