Rychlý hovězí guláš
Ať už čekáte partu přátel nebo rodinu, neznám nic lepšího než všechny pohostit dobrým hovězím gulášem.
Zapomeňte na libové maso ze zadního hovězího, na pravý guláš se používá kližka, čili kus masa z přední hovězí nohy. Kližka obsahuje hodně vaziva, které dlouhým vařením změkne a dodá guláši ten správný šmrnc.
Abychom nenechali partu kamarádů dlouho čekat, připravíme dnes hovězí guláš v tlakovém hrnci.
Rychlý hovězí guláš
Klasický hovězí guláš, připravovaný v tlakovém hrnci.
Vytisknout
Připnout
Porce: 8
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 1 lžíce VEPŘOVÉ SÁDLO
- 800 g CIBULE (nadrobno nakrájená)
- 1,5 kg hovězí maso (ideálně z kližky)
- 1 ks Rajčatové pyré nebo passata
- 1-2 lžička HLADKÁ MOUKA (nebo 1 brambora na zahuštění)
- 1-2 ks BOBKOVÝ LIST
- snítka tymiánu
- drcený kmín
- SŮL
- PEPŘ
- MLETÁ ČERVENÁ PAPRIKA sladká
- ČESNEK
- majoránka
PRACOVNÍ POSTUP
- V tlakovém hrnci rozehřejeme sádlo, na které vhodíme cibuli. Smažíme ji tak dlouho, až dostane zlatohnědou barvu a bude – jak říkají profesionálové – v kastrole “chřestit”. Říká se, že cibule by na guláš mělo být stejně jako masa, ale míní se tím objem, nikoli váha; ta je dvojnásobná ve prospěch masa.
- Na osmaženou cibuli přidáme hovězí maso nakrájené na větší kostky. Osolíme, opepříme, přidáme majoránku, snítku tymiánu a bobkový list. Zasypeme mletou paprikou, přidáme rajčatového pyré. Já přidávám ještě nahrubo nasekaný česnek.
- Maso promícháme, aby se obalilo v základu, a podlijeme vodou na dušení.
- Pokud zahušťujete guláš moukou, necháme šťávu odvařit až do základu (na povrch vystoupá červeně zbarvený tuk), základ poprášíme moukou a důkladně promícháme. Během dušení maso krásně křehne a ze základu se tvoří voňavá, hustá šťáva. Není vhodné zahušťovat ji nadměrným množstvím mouky, a už vůbec byste to neměli dělat na konci vaření guláše.
- Jakmile maso poprášíme moukou, musíme ho zároveň podlít i trochou vody – jinak by se základ mohl připálit ještě dřív, než hovězí maso bude úplně měkké.
- Stáhneme plamen na plotně na minimum, přiklopíme poklicí tlakového hrnce a zvolna dusíme, jen aby šťáva takzvaně probublávala.
- Podléváme vždy jen málo, a pouze pokud je to třeba.
- Na úplný závěr dotáhneme chuť guláše solí a kořením.
- Hotový guláš podáváme buď klasicky s krajícem chleba, se šesti (kynutými knedlíky), s rýží nebo těstovinami.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Tlakový hrnec urychlí přípravu hovězího guláše o více než polovinu. Pokud papiňák nevlastníte, počítejte s tím, že guláš z kližky budete v klasickém hrnci připravovat až tři hodiny.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
Zahušťování guláše bramborou
- Šťávu můžeme zahustit také škrobem z brambor. Přidáme najemno nastrouhanou bramboru, která se rozvaří a zahustí šťávu během dvaceti třiceti minut.
- Bramboru tedy přidáme ve chvíli, kdy už je maso téměř měkké. Zdá-li se vám přesto šťáva málo hustá, nechte ji bez pokličky odpařovat – tím se zahustí přirozeně a chuť základu velmi zesílí.