Dort Harlekýn
Harlekýn je cukrářská klasika, u které si můžete být jisti, že bude chutnat vždy a všem. Jeho příprava není složitá. Hlavně krém je velmi snadný, výborný, a podaří se na 100% i těm, kteří se do pečení Harlekýnu pustí poprvé. Někdo má rád krém ze šlehačky a čokolády, já v tomto případě ctím klasiku a připravuji ho ze šlehačky, kakaa a cukru.
Klasický Harlekýn je tvořený jednou vrstvou korpusu a velkou porci bílé a pařížské šlehačky. Není však problém poskládat ho do dortu, dokonce i vícepatrového.
Tento dort byl pro mého synovce, který si moc přál dort s obrázkem jejich pejska, proto zdobení jedlým papírem a jahodami.
Dort Harlekýn
INGREDIENCE
Na korpus:
- 120 g krupicového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 30 g KAKAO TMAVÉ
- 5 vajec
- 130 g polohrubé mouky
- 4 lžíce oleje
- máslo a hrubá mouka na formu
Na pařížskou šlehačku:
- 350 ml smetany (minimálně 33%)
- 30 g krupicového cukru
- 45 g KAKAO TMAVÉ
Na ozdobu:
- 200 ml smetany na šlehání (minimálně 33%)
- 25 g ČOKOLÁDA HOŘKÁ (hrubě nastrouhané)
PRACOVNÍ POSTUP
- Den předem svaříme (přivedeme k varu) 350 ml smetany s 30 g cukru a 45 g kakaa na pařížskou šlehačku. Po vychladnutí uložíme v lednici. Druhý den vyšleháme.
- Troubu předehřejeme na 160 °C. Vymažeme a vysypeme dortovou formu (já dávám pouze na dno pečicí papír, okraje potom odříznu od formy a papír stáhnu). Do ohnivzdorné mísy vyklepneme vejce a přidáme oba cukry. Nad párou šleháme do husté světlé pěny 5 minut. Poté šleháme už mimo páru asi 10 minut. Přisypeme mouku smíchanou s kakaem a nakonec vmícháme olej.
- Těsto nalijeme do formy, dva až třikrát jemně bouchneme o linku, aby se uvolnily velké bublinky, a dáme péct na přibližně 45 minut. Po zapíchnutí špejle nebo párátka by na něm nemělo těsto ulpívat. Suchá špejle znamená, že je těsto upečené. Necháme chvíli zchladnout a poté odstraníme boky formy/vyklopíme.
- Dort můžeme 1x překrojit. Vyšleháme bílou a pařížskou šlehačku. Naplníme a ozdobíme.
Harlekýn – tipy pro přípravu
- Korpus na dort je možné upéct předem a zmrazit (v alobalu, aby si udržel vlhkost). V mrazáku vydrží až 4 měsíce, ale já dávám přednost čerstvosti. Mražený totiž mnohokrát načichne od jiných jídel, ale v případě nouze se předem pečený korpus hodí.
- Krém na Harlekýn: Já nejraději používám 40% šlehačku – ta je po vyšlehání krásně tuhá. Dá se použít i 33%, ale pak je lepší sníst dort co nejdříve, aby se neroztekla (ta bílá). Můžete také použít ztužovač, ale pozor, ten je sladký a ovlivní tak chuť krému.
- Tmavý krém je hodně kakaový; v případě, že ho chcete míň výrazný, můžete klidně ubrat kakaa, ničemu to neuškodí.
Zdobení dortu a jedlý papír
Jestli budete zdobit jedlým papírem jako já, je lepší dát pod papír slabou vrstvu bílé šlehačky. Pařížská šlehačka je hodně tmavá a v případě, že by dort byl konzumovaný později, mohl by papír ztmavnout.
Určitě je taky dobré dát na spodní část papíru vrstvu gelu na jedlý papír, odizoluje ho od šlehačky. Pozor ale, stejně papír brzy navlhne, a proto se ho potom už raději nedotýkejte, mohli byste si udělat na obrázku bílá místa.