Italské rizoto s houbami
V životě každé kuchařinky by měl nastat čas, kdy si u plotny dovolí malou odbočku a místo českého rizota se pustí do toho italského.
Procesně to znamená, že si vyhledá recept na risotto (dostáváme se do mezinárodních vod), vymění klasickou rýži za speciální typ zvaný Arborio a zcela zapomene na troubu, v níž se české rizoto peče.
Italské rizoto s houbami
INGREDIENCE
- 1 ks CIBULE (střední)
- 1 stroužek ČESNEK
- 2 dcl ČERVENÉ VÍNO
- 250 g rýže na italské risotto (např. Arborio)
- 80 g parmezán (strouhaný)
- 150 g houby (např. Portobello žampion)
- 750 ml vývar (horký)
PRACOVNÍ POSTUP
- V kastrůlku s dostatečně silným dnem rozehřejte máslo, na kterém orestujete nakrájenou cibulku a na plátky nakrájený česnek.
- Přisypte suchou, nepropranou rýži na italské risotto a nechte v cibulkovém základu ohřát, stále míchejte.
- Do rýže vlijte víno, průběžně míchejte. Jakmile se víno odpaří, přidejte naběračku vývaru a opět promíchávejte. Jakmile odpaří vývar, po naběračce přidávejte další, míchejte. Tento postup opakujte několikrát, dokud nespotřebujete téměř všechen vývar (poslední naběračku si nechte).
- Mezitím si na másle orestujte houby, osolte a opepřete.
- Orestované houby přidejte do risotta s poslední naběračkou vývaru. Po přidání poslední naběračky vývaru risotto stáhněte z plotny a už nevařte!
- Přidejte 2/3 nastrouhaného parmezánu.
- Osolte a opepřete, přidejte 50 g másla, kterým risotto zjemníte. Zamíchejte a nechte pod pokličkou minutu dvě odpočinout.
- Servírujte na talíř, posypte zbylým parmezánem a ozdobte snítkou čerstvé bylinky.
Ještě pár slov k receptu:
Nedávno jsem do tohoto bodu zlomu dospěla i já. Vím, v mém věku… nicméně na originální italské risotto není nikdy pozdě 🙂 Zapátrala jsem tedy, pořídila si suroviny a pustila se do svého prvního krémového houbového risotta tak, jak jej připravují praví Italové.
Výsledek? Chuťově báječné, jemné, na skus. A když jsem to zvládla já, nevidím důvod, proč byste to neměli vyzkoušet i vy (pokud jste to tedy ještě neudělali). Pravé italské risotto? Jdeme na to!
Jakou rýži na italské rizoto
Rýže na italské risotto se od klasické dlouhozrnné (jak ji většina z nás zná a v kuchyni používá) liší v množství škrobu, který obsahuje. Druhy rýže vhodné na přípravu risotta, jež se dají u nás v obchodech koupit, se nazývají Arborio, případně Carnaolli či Vialone. Výsledný pokrm připravený z kulatozrnné rýže je výrazně kašovitější, až tekutý. Z klasické basmati rýže pravé italské risotto nepřipravíte.
Italské rizoto: tipy a rady
- Zásadní rozdíl mez klasickým českým rizotem a italským je v tom, že do italského vléváte tekutinu (zeleninový nebo masový vývar) postupně, a nikoliv najednou, jako u české varianty.
- Italské risotto si žádá vaši péči po celou dobu přípravy. Vývar se přilévá postupně, vždy tak, aby jen mírně přesáhl množství rýže, které máme aktuálně v kastrůlku. Rýži mícháme, a jakmile tekutina dojde a směs začne mít tendenci přichytávat se ke dnu, sáhneme po naběračce a přilijeme jednu do risottové směsi.
- Rýže, ze kterého se italské risotto připravuje, je vždy uvařená na skus. Obsahuje pevné vnitřní zrno, a ať byste risotto vařili sebevíc dlouho, rýže nikdy zcela nezměkne. Tak je to však v naprostém pořádku – nenechte se rozhodit poznámkami strávníků, že rýže je nedovařená. Opravdu: italská risotta se připravují al dente.
- Nezapomeňte: risotto se servíruje hned poté, co jej dovaříte. Jakmile totiž vychladne, změní se v tuhou hmotu, kterou již ohřátím nevrátíte zpět do správné krémovité konzistence.