Váháte nad výběrem mycího prostředku do myčky? Nevíte, v čem se liší prášek, gel, tablety nebo all-in-one tablety? Je nutná sůl a leštidlo? A pomůže v něčem vůně do myčky? Jak často kupovat čistič myčky? Spousta otázek, na které si spousta hospodyněk přeje znát jednoznačné odpovědi. Tady jsou.
Který mycí prostředek – to je otázka!
Koupit mycí prostředek do myčky, dokonce v akci, na tom dnes není nic složitého. Pravidelně je za zvýhodněné ceny nabízí například Albert hypermarket leták. Vybrat mycí prostředek do myčky, to už je úkol složitější. Nabídka napříč trhem je pestrá, navíc se dá volit nejen mezi značkami, ale i mezi typy mycích prostředků.
Každý z nich má jiné vlastnosti a přináší výhody při trochu jiném způsobu použití. Přinášíme vám přehled v druzích mycích prostředků do myčky, a především jejich určení, výhod a nevýhod. Po jeho přečtení už vás nepřekvapí, když vám prozradíme, že se vyplatí mít doma několik typů přípravků k mytí v myčce. A používat je podle situace v myčce.
1. Kombinované tablety do myčky
Kombinované tablety v sobě obsahují několik složek. Vedle základního mycího prášku jsou to změkčovače vody, příměsi pro efektivnější mytí, případně i leštidlo. Do dávkovače na mycí prostředek vložíte tabletu, a je v podstatě vystaráno. Jenže i tableta má svá úskalí: nelze ji dávkovat, a také se pomaleji rozpouští.
Kdy použít tabletu do myčky? Když máte myčku plnou, a plánujete ji pustit na dlouhodobější program.
2. Prášek do myčky
Prášek do myčky je jen jednosložkový. Většinou. Ale zato se dá skvěle dávkovat. Do myčky jej nasypete tolik, kolik bude stačit na umytí současné dávky špinavého nádobí. Prášky do myčky bývají nejlevnějším prostředkem, ale nikoliv nejšetrnějším. Rozpouštějí se poměrně rychle.
Kdy použít prášek do myčky? Když chcete umýt myčku s menší náplní nádobí, a přitom v ní nemáte nádobí křehké a jemné.
Pozor, například litinové nádobí, přestože vypadá odolně, do myčky nepatří!
3. Gel do myčky
I gel můžete nadávkovat podle potřeby. Na rozdíl od prášku je jemný i k těm nejkřehčím kouskům. Rozpustí se beze zbytku – i během velmi krátkých programů, s nižšími teplotami. Při vysokých teplotách a velmi znečištěném nádobí ale příliš vysokou účinnost neprokazují.
Kdy použít gel do myčky? Především k mytí jemného a méně znečištěného nádobí, na krátký mycí program.
4. All-in-one tablety do myčky
Speciální jsou all-in-one tablety, v nichž je opravdu vše: změkčovat, sůl, leštidlo, prášek a ještě i vůně. Někde také čistič. Ušetří vám nutnost hlídat v myčce obsah soli a leštidla, dodáte je do každého mytí až s tabletou. Ale i all-in-one tableta se rozpouští pomaleji, a není jemná ke všem typům nádobí. Cenově vyjdou nejhůř, ale zbaví majitele myčky většiny ostatních starostí o ni.
Kdy použít all-in-one tabletu do myčky? Když chcete mít vše bezúdržbové, a přitom nemyjete jemné skleněné kousky.
5. Leštidlo do myčky
Zabrání ulpívání kapek na skle a kovu. Kdy použít leštidlo do myčky? Vždy, když nepoužíváte all-in-one tablety.
6. Sůl do myčky
Sůl změkčuje vodu, takže je nezbytná především v oblastech s vodou tvrdou. Ale i pokud máte vodu spíše měkkou, vyplatí se sůl do myčky používat.
Kdy použít sůl do myčky? Vždy, když nepoužíváte all-in-one tablety.
7. Čistič myčky
Občas je potřeba myčku „protáhnout“ čističem. Především z používání prášku se v ní tvoří usazeniny. A samozřejmě ze zbytků jídla, mastnoty. Čistič je o něco razantnější než mycí prostředky.
Kdy použít čistič myčky? Kdykoliv zaznamenáte na umytém nádobí zbytky vody s usazeninami. Nebo pravidelně, podle provozu myčky.
8. Vůně do myčky
Vůně dokáže přebít pach ze špinavého nádobí. Kdy použít vůni do myčky? Především pokud myčku nepouštíte každý den.
9. Ekologické prostředky do myčky
Specifickou kategorií jsou ekologické prostředky k mytí nádobí v myčce. Jsou plně odbouratelné a nezatěžují okolí, ani vás, strávníky. Kdy použít ekologické prostředky do myčky? Kdykoliv. Máte-li domácí čističku odpadních vod, měly by se u vás stát samozřejmostí.
Zdroj fotografií: unsplash.com