Plánujete novou kuchyň a vůbec netušíte, jak si vybrat? Nejde jen o styl kuchyně, ale také o správné rozložení zón, abyste se při vaření zbytečně nenaběhali a vše potřebné měli hezky po ruce. Přečtěte si našich 5 tipů, které vám pomůžou ujasnit si, co by vás při výběru kuchyně mělo zajímat.
1. Pravidla rozložení kuchyně
V každé kuchyni najdeme 5 ergonomických zón, které slouží k jedinečnému účelu: zóna mytí, vaření, přípravy, ukládání a zásoby. Jejich vhodným uspořádáním zajistíte plynulý pohyb po kuchyni, předejdete zmatkům a pobíhání od jednoho konce kuchyňské linky ke druhému.
Existují určitá funkční pravidla, kterých bychom se při plánování kuchyně měli držet: sporák by neměl být vedle lednice, ale ani na kraji linky, protože při vaření potřebujeme odkládací plochy z obou stran varné desky. Délka pracovní plochy je ideální mezi 80 – 140 cm; na menší budete bojovat s místem, u větší se víc naběháte.
Jaká podlaha je do kuchyně nejlepší?
průvodce podlahami
__CONFIG_colors_palette__{“active_palette”:0,”config”:{“colors”:{“c4728”:{“name”:”Main Accent”,”parent”:-1}},”gradients”:[]},”palettes”:[{“name”:”Default Palette”,”value”:{“colors”:{“c4728”:{“val”:”hsla(var(–tcb-main-master-h, 210), var(–tcb-main-master-s, 77%), var(–tcb-main-master-l, 54%), 1)”}},”gradients”:[]},”original”:{“colors”:{“c4728”:{“val”:”rgb(19, 114, 211)”,”hsl”:{“h”:210,”s”:0.83,”l”:0.45}}},”gradients”:[]}}]}__CONFIG_colors_palette__ Přečíst článek __CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit____CONFIG_local_colors__{“colors”:{},”gradients”:{}}__CONFIG_local_colors__
Zóna ukládání slouží k uložení nádobí, zóna zásob na sebe bere moderní podobu tradiční špajzky, skladujeme zde polotovary, které potřebujeme při vaření.
Kuchyňská linka Blanka, zdroj: nabytek-elegance.cz
2. Jaká dvířka u kuchyňské linky?
Zatímco korpusy skříněk nejsou na první pohled vidět, to, co dělá design a styl kuchyně, jsou dvířka u kuchyňské linky. Z čeho se kuchyňská dvířka vyrábějí? Nejčastěji je to MDF dřevovláknitá deska, která se následně potahuje fólií v různých barvách a dezénech nebo se lakuje.
MDF desky jsou velmi tvárné, dají se frézovat nebo opatřit ozdobnou lištou, povrchovou úpravou se dá velmi zdařile napodobit například vzhled masivu. Oproti masivu jsou MDF desky levnější, nejsou však tak mechanicky odolné, jako pravý masiv.
V případě masivu se jedná o dvířka vyrobená z pravého dřeva, tedy z ryze přírodního materiálu, který vydrží nejdéle. Jeho nevýhodou bývá vyšší cena.
K vybraným dvířkům zvolte vhodný styl úchytů, důležitá je i kvalita kování, aby dvířka v kuchyňské lince dobře seděla.
3. Kuchyňská deska
Zatímco dvířka se postarají o sjednocený vzhled kuchyně, pak kuchyňská deska tento dojem doplní. Vybírat můžete z několika typů materiálů, každý z nich má svoje výhody a nevýhody.
Kuchyňské desky se vyrábějí z laminátu, masivu, z přírodního nebo technického kamene a z nerezu.
Nejčastěji se setkáme s laminátovými deskami, jejichž výhodou je dostupná cena a také možnost dekorovat je to takřka libovolného designu. Při vaření a přípravě pokrmů je třeba dbát jisté opatrnosti, laminát není extrémně odolný.
Dřevěné desky z masivu jsou krásné, ale náročnější na údržbu. Horní vrstva se napouští olejem, aby dřevo vydrželo a nesáklo příliš vlhkost nebo mastnotu. Výhodou u masivních kuchyňských desek je možnost renovace, desku stačí přebrousit a zbavit ji tak povrchových nečistot.
Desky z přírodního a technického kamene jsou nejluxusnější, počítejte však s tím, že budete muset při koupi sáhnout hlouběji do kapsy. Oba materiály mají podobné vlastnosti, jsou téměř nezničitelné, nenasákavé. Jsou přirozeně velmi těžké, proto i konstrukce a materiál kuchyňské linky musí mít odpovídající nosnost.
Nerezové desky jsou vhodné do moderních kuchyní, obvykle se používají v profesionálních kuchyních, kde jsou vysoké nároky na hygienu. Kuchyně s nerezovou deskou působí sterilním, čistým dojmem.
4. Rozvody a instalace
Pokud si pořizujete kuchyň do nových prostor, je vhodné myslet na ni co nejdříve. Pak budete vědět, kam umístit myčku a kde bude stát sporák, a naplánovat tak vývody elektřiny, plynu, odpady nebo přívod vody už při projektování domu nebo rekonstrukci bytu.
Nezapomeňte ani na digestoř, osvětlení kuchyně, vypínače a zásuvky, do kterých budete zapojovat malé kuchyňské spotřebiče: třeba stolní mixér pro přípravu smoothie.
Již hotové rozvody je samozřejmě možné upravit, ale celá kuchyň se tak zbytečně prodraží.
5. Jídelní sety
Jídelní kout často bývá součástí kuchyně, dbát bychom tedy měli na výběr vhodně sladěného jídelního setu. Rohový nebo klasický do prostoru? Záleží na uspořádání vaší jídelny a místě, které máte k dispozici.
Jídelní stůl spojuje rodinu. Pokud prostor dovolí, raději sáhněte po větším stolu, u kterého budete moct trávit společné chvíle, aniž byste byli omezovaní nedostatkem místa.
Nezapomeňte, že stůl nemusí sloužit výlučně ke stolování, sejít se zde můžete také k hraní deskových her či svolat rodinnou poradu. Myslete tedy nejenom na design a funkčnost, ale i na pohodlí všech stolovníků.
Už jste o krůček blíž ke kuchyňské lince? Věříme, že ano, a že jsme vám alespoň trochu výběr usnadnili. Přejeme spoustu skvělých kulinářských zážitků ve vaší nové kuchyni!