Vodní živel pod kontrolou? V kuchyni pomohou moderní kuchyňské dřezy
Základními kuchyňskými živly jsou oheň a voda. Zatímco oheň se ve většině domácností téměř vytratil; z ohnišť a plynových sporáků jsme plynule přešli k mikrovlnným, elektrickým či indukčním výrobkům, voda zůstává i nadále vodou. Aby byla práce s tímto elementem bezpečná a pohodlná, je třeba do kuchyně pořídit kvalitní kuchyňský dřez a baterii. Na co při jejich výběru přihlédnout?
Nepostradatelný společník
Kuchyňské dřezy jsou primárně určeny k mytí nádobí, a to i když vlastníte myčku, oplachování potravin, ale také očistě rukou nebo namáčení hadříků a houbiček určených pro ošetření kuchyňské linky. Napouštíme zde také vodu do různých nádob a samozřejmě sem vodu sléváme, například z vařených těstovin, brambor, odmočeného nádobí nebo sem jednoduše vyléváme zbytky ze skleniček (víno, džusy, šťávy, ale také nálevy ze zavařenin). V řadě případů sem odkládáme špinavé nádobí či kuchyňské náčiní, které nemáme v danou chvíli čas umýt. Je tedy jasné, že dřez je všestranný pomocník, který musí vydržet opravdu silnou zátěž.
Vodní kámen pod kontrolou
Voda je (nejen) v kuchyni nezbytností. Přesto její kvalita bývá v různých místech různá. Velký vliv má nejen stav vodovodního řádu daného domu (ať už soukromého nebo bytového), ale v neposlední řadě tzv. tvrdost vody. Čím více minerálů obsahuje, tím tvrdší voda je. V praxi to znamená, že vaše vybavení a kuchyňské dřezy obzvlášť musí zvládnout útok vodního kamene, který právě usazováním zmíněných minerálů vzniká. Problémem nejsou nevzhledné mapy, ale fakt, že se tyto mapy mohou časem změnit v usazeniny strukturou podobné právě kameni, a poškozovat samotné vybavení. Jsou také potravou nežádoucích mikroorganismů, takže se snižuje i hygienický standard domácnosti. Vybírejte takové kuchyňské dřezy, které jsou ošetřeny povrchovou vrstvou, jež usazování vodního kamene znesnadňuje tím, že kapky vody rychle odvádí do odpadu.
Dlouhodobě krásné a funkční
Abychom se těšili z krásného a funkčního kuchyňského dřezu, je třeba si také uvědomit, pod jakým tlakem je. Musí se ubránit nejen vodnímu kameni, ale také musí zvládat různé kyseliny (například z ovoce či zeleniny), barviva (například kari, červené víno či řepa…), ale i kousky hlíny (z mrkve či ředkviček), látky z masa, kamínky či písek (například při vymývání čočky či rýže). Nezapomeňme na teplotní šoky (často sem položíme horký hrnec či pokličku) a ostré předměty (nádobí často posunujeme, nezvedáme, ohrožením jsou i nože, vidličky, střepy…), ale také nárazů. Základem kvalitního dřezu je tedy teplotní, mechanická a chemická odolnost. Jak jsou na tom jednotlivé materiály?
Kuchyňské dřezy: Nerez nebo kompozit?
Výběr materiálů se značně rozšířil. Klasikou i nadále zůstávají dřezy nerezové, které o svých kvalitách přesvědčují již mnoho let. Jejich výhodou je vysoká teplotní výdrž, chemická odolnost a snadná údržba. Vydrží také jakékoli nárazy. Časem si však budete muset zvyknout na drobné škrábance, které se zde mohou vytvořit.
Mezi moderní materiály pak patří tzv. granitové a tectonitové dřezy. Zatímco granit se vyrábí z drcené žuly (odtud název granit), do které se přimíchá pryskyřice, a následně se barví, tectonit pracuje místo kamenné drtě se syntetickým materiálem s příměsí skelných vláken. Výhodou tectonitu je 100% recyklovatelnost, je třeba však dát pozor na ostré předměty a pokládat byste na ně neměli horké nádoby. Granitové dřezy se pyšní vysokou odolností, je téměř nemožné je mechanicky poškodit. Jejich výhodou je také fakt, že významně tlumí zvuk tekoucí vody. Je třeba se však vyrovnat s určitým „rustikálním“ vzhledem.
Pokud hledáte luxusní dřezy, můžete sáhnout po keramice. Je nadčasová a okamžitě upoutá pozornost. Je extrémně odolná vůči vysokým teplotám, chemikáliím i poškrábání. Problém jsou pády těžkých předmětů. Ty mohou keramický dřez rozlomit.