Jídelna je srdcem každé domácnosti, místo, kde se schází rodina, aby sdílela zážitky dne při dobrém jídle. O Vánocích, v době rozjímání a bilancování, má svátečně prostřený stůl téměř magickou sílu. Má dar sbližovat, umocnit atmosféru v okamžiku, kdy rodina zasedá ke štědrovečerní večeři. Aby Štědrý večer dopadl podle očekávání, je potřeba plánovat a sváteční tabuli s dostatečným předstihem připravit.
Jak prostřít sváteční stůl
Základem je bytelný stůl, ke kterému se vejdou všichni stolovníci. Pokud večeříte v širším rodinném kruhu, počítejte na jednu osobu minimálně s 80 cm místa. Jídelně sluší vhodně zvolený, jídelní set, který respektuje prostor i životní styl rodiny a dobře slouží svým účelům v průběhu celého roku. Jídelní židle u sváteční tabule by měly být pohodlné, čisté, v designu sladěném nejenom se stolem, ale i zbytkem domácnosti.
Na jídelní stůl patří vyžehlený ubrus, nebo v případě, že stůl má neponičený, reprezentativní povrch, stačí běhoun vedený středem stolu.
Talíře klademe alespoň 1 cm od kraje stolu, na mělký se pokládá talíř hluboký, polévkový. K talířům náleží sklenice na podávání nápojů, volí se opět vhodně sladěné, dokonale vyčištěné, nejlépe broušené, které působí slavnostním dojmem. Příbory nezapomeňte naleštit, aby nebyly matné, případně na nich nezůstaly otisky prstů. Pro každého stolovníka prostřete látkový ubrousek, který budí dojem výjimečnosti, zatímco papírové ubrousky poslouží spíše praktickým účelům.
Dekorace a zdobení sváteční tabule
Jaký styl zdobení svátečního stolu zvolíte, záleží jen na vás. Vycházejte z typu talířů, které na jídelní stůl založíte. Křehký porcelán vyžaduje tradiční zdobení, kamenina zase volá po rustikálních dekoracích, nebojte zvolit odvážnější aranžmá.
Oblíbeným trendem je skandinávský styl a přírodní materiály jako dřevo, juta nebo len. Skandinávci jsou navíc mistry v kombinování tradičních a moderních materiálů, ve specializovaných obchodech se můžete inspirovat půvabnými severskými dekoracemi a doplňky.
Pokud chcete vsadit na jistotu, oblečte váš stůl do červené se smetanovou nebo zlatou barvou, stále je to jedna z nejoblíbenějších kombinací, na které nemůžete nic zkazit. Pamatujte: vždy kombinujte maximálně dvě barvy, aby byl celkový dojem decentní a elegantní. V případě velkého, nesourodého počtu barev bude dekorace zbytečně pestrá a rušivá.
Bez zeleného chvojí se vánoční tabule neobejde. Vyzkoušejte kanadskou jedli nebo stříbrný smrk, tyto jehličnany nejsou opadavé a dlouho vydrží. Dobře poslouží také jmelí nebo cesmína. Netradiční dekorací mohou být holé, zajímavě pokroucené větvičky listnatých stromů, na které se zavěsí vzdušné vánoční ozdoby z drátu nebo papíru.
Dobrým tipem je doladit vánoční zdobení dekoračním sprejem. Krásně působí lehký měděný nebo bronzový nástřik.
Vánoční aranžmá nesmí bránit v komunikaci mezi stolovníky, volte spíše nižší, které není dominantní a pouze umocní atmosféru u svátečního stolu.
Svíčky vykouzlí pravou atmosféru
Je jedno, zda se váš prostřený stůl nese v moderním, romantickém nebo klasickém stylu: svíčky se spolehlivě postarají o intimní osvětlení a dodají prostřenému stolu pocit poklidné sváteční chvíle. Svíčky volte zásadně bez vůně, v čistých liniích a barvách sladěných s prostíráním.
Pozor na správnou výšku svícnu, jako u ostatních dekorací platí, svícen nesmí překážet, ale pouze doplňovat kompozici stolu. Hezkým řešením jsou nízké svíčky umístěné v dekorativních miskách; jako vždy síla spočívá v jednoduchosti.
Vánoční zvyky u štědrovečerní večeře
K Vánocům se váže spousta zvyků, samozřejmě se nezapomnělo ani na štědrovečerní večeři.
U jídla se nesmělo vstávat, traduje se, že kdo toto pravidlo poruší, příští rok už ke štědrovečernímu stolu nezasedne. Podobná „pohroma“ by nastala, kdyby hospodyně prostřela pro lichý počet stolovníků. Pokud se u stolu měli sejít hosté v počtu 3, 5 nebo 7, vždy se prostíralo jedno místo navíc.
Pod talíř se vkládala rybí šupina pro štěstí, moderní doba navíc přinesla variantu v podobě mince umístěné pod talířem, případně bankovek, které měly v příštím roce zaručit blahobyt.
Rodina zasedala k večeři v okamžiku, kdy na nebi vyšla první hvězda. Ta také ukončovala půst, proto ji nedočkavě vyhlížely především děti. Dnes se říká, že kdo půst poctivě dodržel, uvidí zlaté prasátko.
Zbytky štědrovečerní večeře hospodyně dávala dobytčatům; věřilo se, že domácí zvířata v tuto svatou noc mluví lidskou řečí.
Tipy navíc
Nezapomeňte na výběr vhodné hudby, která vytvoří příjemné pozadí pro konverzaci u sváteční tabule. Pokud budete mít hosty, připravte koupelnu s čistými ručníky, a také místo na odložení kabátů a bot.