Smetanou označujeme nejtučnější část mléka, která se usazuje na povrchu. Podle českých předpisů musí smetana obsahovat alespoň 10 % tuku. V případě, že obsahuje 30 % tuku, jedná se o smetanu ke šlehání, nad 35 % obsahu tuku pak o smetanu vysokotučnou. Občas se v obchodech setkáte se smetanou „de luxe“, která obsahuje kolem 48 % tuku, říká se jí také dvojitá smetana (double cream).
Smetana na vaření
Smetana na vaření má obvykle kolem 12 % tuku. Problémem smetany na vaření podobně jako u zakysané smetany je její špatná tepelná stabilita. Pokud ji používáte na zjemnění polévek, do omáček, přidává se až na konci, kdy hrnec stáhneme z plotny a po přidání smetany už nevaříme! Nízkotučné verze smetany se při vaření velmi rády srazí a zkazí vám tak zážitek z připravovaného pokrmu.
Smetana na vaření se dá také naředit a použít jako běžné mléko.
Smetana ke šlehání
Musí obsahovat alespoň 30 % tuku. Po ušlehání se z ní stává šlehačka. Čím tučnější smetana je, tím lépe půjde ušlehat. Vždy se šlehá co nejchladnější smetana, vyndaná bezprostředně před šleháním z lednice. Šlehačka se například používá při výrobě krémů do dortů, nebo k jejich zdobení.
Čím tučnější smetana, tím je tepelně stabilnější. Na zapékání pokrmů se jednoznačně nejlépe hodí vysokotučné smetany; smetana na vaření by se vám při vysokých teplotách vysrážela. Použijete-li tučnou smetanu na zjemnění omáčky nebo polévky, výsledek bude jemnější a chuťově plnější než po přidání smetany na vaření.
Zakysaná smetana
Jedná se o sladkou smetanu zakysanou mléčnými bakteriemi. Zakysaná smetana musí podle české normy obsahovat alespoň 10 % mléčného tuku a mléčné bakterie. Zakysanou smetanu dostanete v obchodě s obsahem tuku zhruba od 12 % (light verze) až po extra tučnou francouzskou specialitu creme fraiche s obsahem tuku 30 % a více. Nízkotučná zakysaná smetana se dá nahradit smetanovým jogurtem, který obvykle obsahuje kolem 10 % tuku.
Zakysanka je skvělá pro přípravu krémů ze zakysané smetany do nepečených dezertů, při přípravě dipů, zálivek do salátů, nebo polévek a omáček, které vyžadují nasládlou chuť, třeba zelňačka nebo segedínský guláš.
Zakysaná smetana se vyznačuje mírně navinulou chutí, je stravitelnější, protože zakysáním ztrácí obsažená laktóza na agresivitě, na rozdíl od běžných, nekysaných mléčných výrobků.
Alternativou ke smetaně kysané mléčnými bakteriemi je zakysaná smetana, která vznikne použitím citronové šťávy.
Líbí se vám článek? Uložte si ho na Pinterest:
Domácí výroba zakysané smetany z citronové šťávy
Ve skleněné míse promícháme 1 lžíci čerstvě vymačkané citronové šťávy a 250 ml smetany ke šlehání (tedy s minimálním obsahem tuku 30 %). Nechte stát při pokojové teplotě, dokud směs nezhoustne, obvykle to trvá 10-30 minut. Mísu přikryjte a dejte do ledničky, používejte jako běžnou smetanu.
Dieta a smetana
Vyznavači diet mohou mít ze smetany strach kvůli vysokému obsahu tuku. Pro lepší a bohatější chuť pokrmu je však lepší používat vysokotučnou smetanu. Ve finále jí spotřebujete méně a ani pokrmu nesníte tolik, jako kdybyste použili nízkotučnou verzi téhle pochoutky – tuk má skvělou sytící schopnost. A věřte, že gumánský zážitek pokrmu, který jste připravili z vysokotučné smetany, bude neskonale větší.
TIP na závěr: Smetana a hubnutí, jde to dohromady? Vězte, že ano, jídla se zdravým obsahem tuků má ve svém jídelníčku zařazené nízkosacharidová low carb dieta.