Pít je zdravé, vodu bychom si měli nosit s sebou, ať už jdeme s rodinou na výlet nebo sportujeme. Důležité však je, v čem máme vodu uloženou. Plastová láhev? Velký problém! Škodíme si zdraví, plasty nejsou fér k životnímu prostředí. Řešení? Skleněná láhev na vodu. Je ekologická, zdravotně nezávadná, šetří naši peněženku. Pokud si dobře vybereme, může být nerozbitná, a navíc v trendy designu, který budou všichni obdivovat.
Skleněné lahve na vodu Retap
Zdravé skleněné lahve Retap, zdroj: Econea.cz
Proč pít vodu
V jednom se vědci do jednoho shodnou: nejzdravější nápoj je čistá pitná voda. Pít vodu každý den je důležité, abychom zůstali zdraví. Voda se stará o rovnováhu v lidském organismu, tělo máme ze 60 % tvořené z vody, denně by se jí mělo vypít zhruba 35 ml na 1 kilogram hmotnosti. V praxi to znamená, že tělo 70 kg vážícího člověka si žádá asi 2,6 l vody.
Vodu potřebujeme nejenom k uhašení žízně, je také důležitá při trávení, tvorbě slin, pomocí pocení regulujeme tělesnou teplotu. Pro tyto a mnoho dalších důvodů je důležité, abychom pravidelně pili v průběhu celého dne.
Nejdostupnější je voda kohoutková, z vodovodního řádu. Pokud jsme na cestách, nejčastěji sáhneme po vodě balené v plastových obalech. Voda v PETkách je levná, dostupná na každém rohu. Jenže… věděli jste, že plastové obaly mohou škodit našemu zdraví? Mnohem lepší je pořídit si na vodu skleněnou láhev. Zaslouží si ji nejenom vaše tělo, ale také příroda.
Balená voda: pohroma pro ekologii i naši peněženku
Balená voda se obchodech objevila krátce po sametové revoluci. Nejdříve si všichni klepali na čelo, kdo by kupoval vodu, když stačí otočit kohoutkem. Po pár letech se z balené vody stal byznys, ve kterém se celosvětově otáčejí miliardy ročně.
Voda v plastových obalech nestojí skoro nic, mají ji v každém krámku, v příchutích, jaké si jen zamanete – to jsou hlavní důvody, proč ji lidé kupují v takovém množství. Dost možná jsou líní přemýšlet, nebo nemají tolik času, aby si uvědomili, jakou daň za takové chování platíme.
Voda balená v PET lahvích může být kontaminovaná škodlivými látkami, které plast do vody uvolňuje (BPA – Bisfenol A, dioxin); z dlouhodobého hlediska není pro lidské zdraví ideální pít vodu z plastových obalů.
Pouze 23 % plastů je odevzdáno k recyklaci. Nejrůznější studie předpokládají, že každoročně se po celém světě prodá až 50 bilionů vody nebo jiných nápojů, balených v plastové láhvi. Naprostá většina lahví skončí ve směsném odpadu, a co hůř, zanechané v přírodě ohrožují plasty životní prostředí. Odhaduje se například, že nebude trvat dlouho, a v oceánech se bude nacházet víc plastových odpadků než ryb.
Plastové obaly jsou pohromou pro životní prostředí i lidské zdraví
Balenou vodu také několikrát přeplácíte. V plastových lahvích najdete nejenom minerální vodu, nejlacinější výrobci stáčejí do plastových lahví vodu z vodovodního řádu, kterou si může kdokoliv z vás napustit do skleněné lahve za zlomek ceny vody z obchodu. Cenu kohoutkové vody v jednotlivých krajích najdete TADY.
Existuje řešení, jak z bludného kruhu ven? Jedno se nabízí: pijte vodu, kterou si z kohoutku natočíte do skleněné lahve. Skleněné láhve jsou zdravotně nezávadné, dají se opakovaně použít a když se porozhlédnete, můžete si koupit designovou láhev na vodu, kterou vám budou všichni závidět. Mrkněte na skleněné lahve Retap.
Skleněné lahve na vodu
Nevýhody
- může se rozbít
- vyšší pořizovací cena
Výhody
- zdravotně nezávadná
- šetříte přírodu
- dá se koupit v krásném designu
- lze sterilizovat při vysokých teplotách
- udržuje vodu vždy čerstvou
Ke skleněným lahvím Retap si můžete vybrat krásný obal v barvě, kterou máte rádi. Zdroj: Econea.cz
Skleněné lahve na vodu jsou dražší, ale zase je můžete používat neomezeně, nebo do té doby, než je rozbijete. Počáteční investice se vám brzy vrátí. Pokud si vyberete skleněnou láhev na vodu v krásném trendy designu, bude vypadat 100x lépe než neosobní plastová láhev.
Skleněné láhve na vodu jsou lepší než plastové v mnoha ohledech. Jsou kompletně přírodní. PBA free: chemikálie se ze skla do nápojů neuvolňují. Nezpůsobují žádná zdravotní rizika jako plastové lahve – a zdraví si zpátky nekoupíte.
Sklo není pro přírodu taková pohroma jako plast. Je 100 % recyklovatelné. Lidé ekologicky smýšlející se tak nemusí cítit špatně, pokud pijí vodu ze skleněných lahví.
Skleněné lahve se dají sterilizovat při vysokých teplotách. Pokud ohříváte nápoj v mikrovlnné troubě, je skleněná láhev bezpečnější než plastová Voda skladovaná ve skleněné lahvi chutná lépe než voda z plastové. Skleněné lahve se snadno čistí a uchovají si svůj pěkný vzhled po dlouhou dobu a po stovkách umytí.
Uživatelé skleněných lahví šetří ve finále peníze – pokud si k pití stáčejí vodu z kohoutku, která je levná, dostupná a kontrolovaná na kvalitu. Skleněná láhev uchovává kohoutkovou vodu čerstvou a čistou, bez rizika uvolňování škodlivých chemikálií do vody.
Sklo se recykluje mnohem častěji než plasty – odhaduje se, že pouze 23 -25 % plastů je odevzdáno k recyklaci, u skla je toto procento podstatně vyšší: sklo se recykluje až v 39 %.
Pokud máte lahev na vodu s infuzérem ovoce (v lahvi je samostatný oddíl na vložení ovoce, po kterém pak voda získá chuť), pak skleněná lahev zůstane bez poskvrnky i při opakovaném používání (plastová nikoliv).
Skleněné láhve na vodu Retap od Econea
Možná máte strach, že skleněné lahve jsou příliš křehké, že s nimi stačí ťuknout a hned se rozbijí. Máme pro vás šalamounské řešení: zdravé láhve Retap z borosilikátového skla, ručně foukané českými skláři. Ve svém e-shopu je prodává společnost Econea.
Skleněné lahve Retap s Květem života, zdroj: Econea.cz
Skleněné lahve Retap se vyznačují prostým, ale skvěle funkčním skandinávským designem. Jsou velmi elegantní, v čistých tvarech, se stylovým uzávěrem v barvě, kterou si vyberete.
Myšlenka na lahve Retap vznikla v Dánsku jako odpověď na plastové odpady, tvořené převážně PETkami, které zaplavují oceány. Cílem designérů bylo vytvořit unikátní skleněnou lahev na pití, která je ekologická, neuvolňuje do nápojů žádné škodliviny, a vydrží vám… navěky Výrobce totiž na Retapky nabízí doživotní záruku výměny rozbitého kusu za nový.
Lahve Retap jsou k mání ve tří základních velikostech: 0,3 l, 0,5 l a 0,8 l. K lahvi si vyberete víčko v barvě podle vašeho výběru, a navíc si můžete dokoupit ochranný obal, který z Retapky udělá nádherný designový kousek.
TIP: Chcete zdravou láhev na vodu o objemu 1 l a více? Zkuste karafu Retap 1,2 l a vyberte si k ní uzávěr v barvě, jaká se vám líbí!
S Retapkou směle vyrazte na cesty, jednoduše ji sbalte do batohu nebo do kabelky. Lahev si vezměte s sebou do fitka, nebo prázdnou do letadla – stačí si vybrat velikost, malou nebo velkou. Poslouží jako dětská láhev na vodu, až budou chtít naši malí caparti uhasit žízeň na výletě.
Co je borosilikátové sklo?
Borosilikátové sklo se odvozuje od běžného skla křemičitého, je však vylepšené o oxid boritý. Díky boru má borosilikátové sklo vynikající mechanickou odolnost, odolnost vůči chemikáliím a teplu. Perfektně se hodí pro výrobu nádobí, laboratorního vybavení, používá se však také při výrobě implantátů, například umělých kyčlí.
TIP: Chcete mít jistotu, že voda v lahvi bude stále čistá a v perfektní kondici? Zkuste filtrační lahev na vodu s aktivním uhlím pro přirozenou filtraci vody.
Plastové lahve na vodu
Výhody
- Je levná
- Koupíte ji v každém obchodě
- Plastové obaly téměř nic neváží, nemohou se rozbít, nabízejí se proto jako nejsnazší volba pro láhev na vodu (když si ji chci vzít s sebou).
Nevýhody
- z plastových obalů se do pití uvolňují chemikálie (Bisfenol A, dioxiny)
- jsou katastrofou pro životní prostředí
- voda chutná po plastu
- nemáte jistotu, jak dlouho byla voda v plastovém obalu skladovaná a za jakých podmínek
Všichni víme, jakou katastrofu pro přírodu představují plastové odpady. Někdo vypočítal, že nebude trvat dlouho, a v oceánech bude víc plastů než ryb.
Možná jste si to nikdy neuvědomili, ale voda chutná po plastu. Když pijete vodu přímo z plastové lahve, nepoznáte to. Pokud vodu z plastu nalijete do sklenice (aniž byste věděli, že voda do sklenice byla nalitá z plastu), řeknete si, že ta voda chutná nějak divně.
Z PETek mohou do pronikat chemikálie (Bisfenol A, dioxin). Kdo ví, jak dlouho se voda v plastových lahvích skladovala?
Zdravotní rizika plastových lahví
Pití vody v běžných plastových obalech není vhodné z těchto důvodů:
- Plastové obaly na vodu obsahují BPA – Bisfenol A, chemikálie, díky které jsou plastové lahve pevné a průhledné. Obsah BPA je jedním z hlavních důvodů, proč není zdravé pít vodu (nebo jiné tekutiny) z plastových lahví.
- BPA Tato látka je často skloňována s výrazy jako srdeční choroby, obezita, rakovina, nespavost. Vliv má také na hladinu hormonů: předčasná puberta u dívek, gynekomastie u mužů (hormonálně podmíněný růst prsní žlázy), snížená plodnost u žen.
- Dioxin – pokud plastovou láhev necháte vystavenou po delší dobu slunečnímu záření, vlivem tepla se z plastu začne uvolňovat látka zvaná Dioxin. Jedná se o zdraví škodlivý toxin. K uvolňování dioxinu často dochází v případě, že plastovou láhev necháte v létě za oknem v rozpáleném autě. Dioxin může způsobovat rakovinu prsu.
- Stále častěji se objevují nové důkazy o uvolňování chemikálií z plastů do tekutiny, která je v plastovém obalu. Problém je, že jakýkoliv výrobce nápojů může plastové obaly používat, a to do té doby, než bude plast vyhlášený za nebezpečný (což může trvat dlouho, i kvůli lobby firem zpracovávajících plasty). První vlaštovky jsou však již na světě, viz zákaz jednorázových plastových tácků, kelímků, příborů a brček ve fastfoodech.
Shrnutí
Pití vody ze skleněných lahví je jednoznačně zdravější než z plastových. Komu není lhostejné vlastní zdraví a bere ohled na přírodu, vymění plastovou PETku za praktickou skleněnou lahev.