Mlýnky na koření
Mlýnky na koření – vyplatí se?
Pepř namletý čerstvě před podáním grilovaného steaku nebo zeleninového salátu, tomu se žádné koření v pytlíku nevyrovná. Kdo si při vaření s přípravou jídla rád pohraje, tomu k ruce nechybí mlýnek na koření.
Mlýnek na pepř GrandCHEF TESCOMA
Dříve jste mohli mlýnky najít v každé domácnosti, kromě koření se v nich mlela cikorka nebo obilná zrna na kaši. Mlýnky mívaly kličku, jejímž točením se uváděly do chodu mlecí kameny. V dnešní moderní domácnosti mlýnky plní nejenom svoji původní funkci, ale leckdy hledíme také na jejich design, a to především v případě, že mlýnky jsou součástí stolování, kdy si každý ze strávníků u stolu může čerstvým kořením dochutit svůj talíř přesně podle chuti.
Mezi nejčastěji mletá koření patří pepř, hrubozrnná sůl, chilli papričky nebo sušené bylinky (majoránka, oregano, tymián a další).
Eletrický mlýnek na koření vs. ruční
V podstatě existují dva typy mlýnků na koření, ruční a elektrický.
Ruční mlýnek
Elektrický mlýnek na koření
Ruční mlýnek je klasika, která vás nenechá na holičkách: jenom tu kličku nahradil otočný prstenec, který uvádí do pohybu mlecí mechanismus mlýnku. Nic jiného než spolehlivá lidská síla, a pokud je mlecí soustrojí vyrobené z kvalitního materiálu, nestojí úspěšnému mletí nic v cestě.
Elektrický mlýnek je vymoženost poslední doby, a je poháněný bateriemi – slovo elektrický zde tedy neznamená, že mlýnek připojíte do elektrické sítě. Mlýnek má na těle tlačítko, jehož stisknutím se spustí mlecí proces.
Elektrický mlýnek na koření je hygieničtější, když například chystáte maso a máte od něj upatlané ruce, je obsluha elektrického mlýnku jednou rukou snazší než mlít mlýnkem mechanickým. Na mletí mechanickým mlýnkem totiž potřebujete ruce dvě, pak si při dochucování u vaření musíte ruce častěji umývat, aby mlýnek zůstal čistý.
TIP: Chytrým řešením v této situaci je elektrický mlýnek Vitamino od českého výrobce TESCOMA, u kterého se mletí spustí v okamžiku, kdy mlýnek obrátíte dnem vzhůru (žádné mačkání tlačítka!)
Na druhou stranu baterie v elektrickém mlýnku se vybíjejí, obvykle je jich 6 a jejich pořizovací cena není právě nízká, zvlášť když kupujete kvalitnější baterie. Navíc mlecí mechanismus musí být velmi dobře konstrukčně vyřešen, aby motorek mletí utáhnul a nezasekával se.
Doplňování mlýnků kořením
Kdo vyzkoušel, potvrdí: nejlepší jsou klasické freshové mlýnky, které jsou doplňovat. Kvalitní mlýnky na koření se dodávají prázdné (na rozdíl od plastových mlýnků jednorázových). Mlýnek jednoduše naplníte kořením, které máte rádi, nebo jste si jej zakoupili ve specializovaných prodejnách s kořením. Nezapomeňte vždy mlýnek vymýt, když koření domelete a chcete jej naplnit jiným druhem.
Toto řešení je však nepraktické v případě, že často používáte jiná koření než nejběžnější pepř a sůl. Mnozí výrobci tak připravili sadu jednotlivých designově sladěných mlýnků, které jsou určené na různé druhy koření. Na poličce tak můžete mít vyrovnanou sadu mlýnků naplněných kořením podle vašich preferencí.
TIP: Namíchejte si v mlýnku směs soli 70 %, pepře 20 % a provensálského koření 10 %. Čerstvě namletá směs dodá vašemu pokrmu vynikající chuť!
Nezapomeňte také, že koření je velmi aromatické, a i když při výměně dvou typů koření mlýnek umyjete, vždy se může stát, že část aroma původního obsahu v mlýnku zůstane zachované.
Mlýnky na jedno použití
V lepších obchodech si můžete koupit jednorázové mlýnky naplněné kořením, a to buď jednodruhovým nebo připravenou směsí, určenou třeba na dochucení ryb. Kromě klasického koření v regále najdete i mlýnky s cukrem nebo čokoládou.
Jednorázové mlýnky jsou levnou alternativou, obvykle je nabízejí dodavatelé koření a vy pak kupujete určitý kompromis, úměrný částce, kterou za mlýnek zaplatíte (obvykle do 100 korun). Mlýnky i mlecí mechanismus jsou vyrobené z plastu, s jednoduchým designem, a hodí se opravdu spíš na dochucování jídel během jejich přípravy než na prostřený stůl, kde by tvořily estetický doplněk.
A jak naplnit jednorázový mlýnek na koření? Jde to těžko, protože strojek je konstruovaný opravdu pouze pro semletí koření, který mlýnek v době koupě obsahuje (mlecí mechanismus z plastu se postupně „ochodí“). Někteří čeští kutilové však jednorázový mlýnek dokáží rozdělat a znovu naplnit.
Hrubost mletí
Lepší mlýnky na koření disponují regulací hrubosti mletí. Někdo rád pepř v podobě jemného prášku, jiný uvítá koření semleté více nahrubo. Takové mlýnky mají obvykle ve spodní části otočný mechanismus, kterým nastavíte hrubost mletí v několika stupních. Funkce je to užitečná, mlýnky s regulací hrubosti jsou sice o fous dražší, ale zase vám dávají větší prostor při dochucování pokrmů.
Design a materiál
Hodně hospodyněk dbá nejenom na funkčnost, ale také na design mlýnku. Materiál, ze kterého je mlýnek vyrobený, by měl jít snadno čistit (přeci jen se na něj sahá rukama od jídla), obvykle se volí kombinace vhodně ošetřeného dřeva, kovu a plastu. Často jsou komory pro plnění koření průhledné, aby bylo vidět, co je právě „na mlýnku“ a kolik tam toho je.
MLýnky na koření TESCOMA GrandCHEF
Mlecí mechanismus mlýnků je vyráběný z kvalitní nerezové oceli nebo keramiky. Žádný strach, keramika vydrží, vzpomeňte si jen, co v kuchyni dokáží keramické nože.
TIP: Pořiďte si levný, jednorázový mlýnek s kořením na vaření, a druhý s pěkným designem, který dáte na prostřený stůl na dochucování.
Neexistuje univerzální rada ani jeden ideální mlýnek, s nímž budete stoprocentně spokojeni. A vlastně je to tak v pořádku. Každý má totiž od mlýnku jiná očekávání. Existují jedinci, kteří jej považují spíše za dekorativní součást kuchyně a funkčnost pro ně není prvořadá. V tomto případě hraje velkou roli styl vaší domácnosti, k němuž lze vhodně sladit i mlýnek. Atypicky pojaté pomůcky na mletí koření budou doménou převážně moderních kuchyňských koutů, zatímco dřevěné mlýnky nejlépe přilnou k rustikálnímu designu a nerezová ocel je pak neodmyslitelně spjatá s industriální architekturou. Kolik zainvestujete a jaký tvar mlýnku zvolíte je čistě otázkou vašich priorit.
Kořenky TESCOMA
Český výrobce TESCOMA má v nabídce jak ruční, tak elektrické mlýnky na koření. Soudě dle recenzí a zkušeností reálných uživatelů se jedná o kvalitní kuchyňské pomocníky za velmi rozumné ceny.
Za zmínku stojí mlýnek na koření 2 v 1, což je dvoukomorový mlýnek, kdy do jedné části nasypete sůl a do druhé pepř, nebo unikátní elektrické mlýnky VITAMINO, u nichž se mletí automaticky spustí při otočení mlýnku dnem vzhůru (tyto mlýnky mj. získaly v roce 2015 cenu za design).
Mlýnek jako dárek
Designový mlýnek na koření může být také pěkným dárkem do domácnosti, darovaný u příležitosti narozenin, Vánoc nebo jako svatební dar. Rustikální dřevěný mlýnek se hodí jako dárek babičce a dědovi do chaloupky, minimalistický design uvítají mladé moderní rodiny. Vždy je třeba brát v potaz, jaký má obdarovaný styl kuchyně a k tomu vybrat materiál a tvar, případně sáhnout po mlýnku s nadčasovým, univerzálním designem.
Pro každého je kořením života něco jiného. Čím si jej zpříjemňujete vy?