bambusové prkénko

Krájecí prkénka z bambusu: pro vaření i servírování

Kuchyňská prkénka nebo krájecí desky, obojí znamená jedno a to samé: hygienickou plochu pro pohodlné krájení potravin. Prkénka se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, koupíte však také plastová nebo keramická.

V poslední době jsou stále oblíbenější prkénka bambusová. Možná byste mohli namítnout, že bambus je dřevo, ale není tomu tak.

Co je bambusové „dřevo“

Bambus je výjimečně houževnatá tráva, ze které zruční lidé už po staletí vyrábějí předměty běžné potřeby, kuchyňské náčiní nevyjímaje.

bambusové prkénko Ekonio.cz

Bambusové prkénko, zdroj: Ekonio.cz

Bambusová tráva je schopná růst neuvěřitelným tempem, navíc ve skromných podmínkách, poskytuje tak dostatek materiálu, aniž by zatěžovala přírodu. Jestliže vám není cizí ekologické smýšlení, budou vám bambus a výrobky z něj velmi sympatické.

Pro výrobu nádobí do kuchyně se bambus hodí náramně. Krájecí desky z bambusu jsou lehké, na pohled moc hezky vypadají, přirozené antibakteriální vlastnosti je předurčují k bezproblémovému přímému kontaktu s potravinami. Povrch bambusového prkénka je odolný a dobře se udržuje.

Bambusové prkénko: použití

V kuchyni bychom měli mít alespoň jedno velké prkénko, na kterém nakrájíme zeleninu nebo maso na oběd pro celou rodinu, aniž bychom museli bojovat s místem.

Menší prkénka, zvlášť jsou-li pěkně tvarovaná a nemají rýhy z krájení nožem na povrchu, se hodí také pro servírování sýrů, dobré uzeniny a dalších dobrot ve stylu finger food.

Výhodou krájecích desek z bambusu je, že do sebe nenatahují kyselé šťávy z potravin, které mohou povrch běžných prkének zabarvit. Přesto byste ideálně měli mít vyhrazené prkénko pro krájení potravin, jiné zase na jejich servírování.

blank

Bambusové prkénko k servírování potravin, zdroj: Ekonio.cz

Jak se starat o bambusové prkénko

Bambus není tak nasákavý jako dřevo, méně se deformuje a rychleji schne. To však neznamená, že jej hned po použití strčíte do myčky a zapnete intenzivní program, kdepak!

  • Bambus se myje hezky ručně, pod tekoucí vodou. Použít můžete jemný čisticí prostředek na nádobí a nepříliš abrasivní houbu nebo prášek.

Po umytí nechte prkénko okapat a pak jej otřete utěrkou do sucha. Teprve potom jej ukliďte nebo zavěste, aby vám v kuchyni dělalo parádu.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Krájecí prkénka z bambusu: pro vaření i servírování, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/krajeci-prkenka-z-bambusu-pro-vareni-i-servirovani/