kopr v kuchyni

Kopr: voňavá bylinka v kuchyni

Kopr je aromatická bylinka, která se k žádnému jinému pokrmu nehodí víc než k rybě. V dávných dobách se kopr používal také jako léčivá rostlina, která zklidňovala a pomáhala tišit bolesti hlavy.  Jeho jméno pochází patrně ze staroangličtiny, z níž by se slovo „dylle“ mohlo přeložit jako klidnící nebo zmírňující, také s ohledem na účinky kopru při nadýmání.

Pěstování

Kopr vonný je jednoletá bylina, která se každý rok musí znovu vyset. Semínka kopru najdete v každé specializované prodejně, ale v době sezóny i v běžném obchodě. Vysévá se od dubna do konce července nahusto do řádků, vzdálených od 10 do 20 cm. Po šesti týdnech můžete sklízet první nať. Kopr je nenáročná rostlina, vyhovují mu hlinité, propustné půdy, slunné místo a teplo. Můžete ji pěstovat také v truhlíku za oknem.

TIP: Zkuste kopr vysévat v intervalech po 14 dnech, budete tak sklízet stále čerstvou nať.

Účinky

Ačkoliv je kopr nejznámější jako dochucovadlo v kuchyni, má i léčivé účinky. V lidském organismu podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, má celkově zklidňující účinky, je mírně močopudný. V lidovém lékařství se používá pro zvýšení tvorby mléka, také údajně tiší škytavku a působí proti pohlavní podrážděnosti.

Věděli jste, že

Ve starém Římě byl kopr užíván jako bylina zvětšující sílu gladiátorů, kteří si jím třeli svaly před zápasy?

Kopr v kuchyni

Hlavní sezóna kopru je uprostřed léta. V obchodech najdete čerstvé svazky svěžího kopru, často vedle bedýnek s okurkami. Kopr je tradiční součást nálevu při nakládání okurek, kde mladé koprové stonky tvoří nepostradatelnou chuťovou a aromatickou složku.

Se svojí delikátní vůní s příchutí anýzu je kopr ideální k lososovi, herynkům, telecímu, mrkvi, do zakysané smetany i k čerstvým sýrům.

Koprová nať je velmi vhodná do okurkového salátu, lze ji přidat také do salátu hlávkového, rajčatového a bramborového. Přidává se do tvarohových pomazánek, omáček a polévek, nebo jako ozdoba na již hotový pokrm.

Umleté koprové semínko vhodně dochutí vaječná jídla (ztracená vejce, plněná vejce). Nať kopru se přidává do bylinkového octa a bylinkového másla, kterým dodá příjemnou chuť a vůni.

Recept na řecké tzatziki

Tato řecká pochoutka je výtečná k masům, salátům i čerstvému pečivu. Tajemství spočívá v množství vody: Nezapomeňte při přípravě vymačkat z okurky co nejvíce tekutiny, abyste místo pevné konzistence neskončili u rozbředlé omáčky, která s tradiční tztatziki nemá nic společného.

řecké tzatziki

Budete potřebovat:

  • 1/2 salátové okurky
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového panenského oleje
  • 500 g hustého řeckého jogurtu
  • sůl a pepř k dochucení

Postup:

  • 1Rozkrojte okurku podélně napůl, pokud je střed měkký, vydlabejte ho.
  • 2Nastrouhejte okurku nahrubo. Vložte do síta, přidejte sůl, nechte chvíli působit a vymačkejte všechnu tekutinu.
  • 3Stroužky česneku utřete a zalijte ho olivovým olejem.
  • 4Přidejte okurku do základu oleje s česnekem.
  • 5Vmíchejte řecký jogurt.
  • 6Kopr nasekejte najemno a přidejte do směsi. Dobře promíchejte.
  • 7Tzatziki nechte odležet dvě hodiny v lednici.

A k čemu se tzatziki podává? Je ideální ke grilovanému masu, podává se s teplým pečivem. Dobrou chuť!

O autorovi

Petra Kupská

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Kopr: voňavá bylinka v kuchyni, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/kopr-vonava-bylinka-v-kuchyni/