klobásy

Do udírny i na gril: Jak na domácí klobásy

Není nad lahodnou chuť čerstvých klobás. Když si chcete skutečně pochutnat, kupované klobásy, ve kterých obvykle není ani voňavé koření, ani kvalitní maso, bohužel nestačí.

Vlastnoruční výrobek však nabízí zcela jiný zážitek. Stačí si nachystat ingredience a můžeme se pustit do přípravy. Plnička klobás pomůže s profi výrobou, a tak bude vše hotovo během mrknutí oka. Klobásy přesně podle vašeho gusta.

Kvalitní maso je základ

Když se to jednou naučíte, už nebudete chtít jiné klobásy. Bude v nich vše, co si jen přejete. Jako základní ingredienci ale určitě budete potřebovat kvalitní maso. Investice do kvality se vám vyplatí a odrazí se do chuti celého výrobku. Najděte si lokálního řezníka, který ví, odkud jeho maso pochází.

Pro výrobu klobás budete potřebovat deset kilo masa různého druhu. Nakupte si bůček, krkovici, plec, ale také kousek hovězího předního masa. Mix chutná nejlépe a jako základní recept vám skvěle poslouží.

Tři dny necháme odležet

Nyní je na čase, abyste si přichystali maso k odležení. Jako první je třeba maso nakrájet na plátky a zbavit ho kostí a kůží. Odstraňte také případné nečistoty a maso si nachystejte k nasolení.

Nakrájené plátky masa následně obalte v soli. Použijte poměr 15 gramů soli na každý kilogram masa. Takto upravené maso vložte do mísy a uložte do lednice na tři dny. V této fázi přípravy klobás nikdy do směsi nedávejte koření. Hrozí, že vám celá dobrota zhořkne.

Meleme, meleme

Po třech dnech je čas na další krok. Nyní si maso rozdělte na dvě části. Jednu polovinu umelte na jemném mlýnku, druhou nahrubo. Docílíte tak klasické textury klobás – při jejich rozkrojení se na vás bude smát dostatek hmoty i jednotlivé kousky masa.

Koření na scénu!

Když je maso pomleté a v kuchyni to začíná příjemně vonět, je na čase si dodat ještě více radosti pořádným kořením.

Vůbec se toho nebojte a s kořením určitě nešetřete. Jako základ použijte drcený kmín a mletý pepř – zkrátka koření, které je pro klobásy naprostým základem.

Dále je na vás, jakou podobu svým dobrotám dopřejete. Můžete přidat čerstvý medvědí česnek, který se z kraje jara vyskytuje na mnoha místech. Nebo si dopřát pořádné paprikové hody a do klobás přidat mletou sladkou i pálivou papriku.

Zamíchat, a je to!

Nyní je potřeba, aby se všechno koření dostalo do každého koutu vaší dobroty. Vyhrňte si proto rukávy a hurá do práce!

Samozřejmě můžete směs promíchávat také pomocí kuchyňského náčiní, ale potrvá vám déle, než se koření rovnoměrně rozprostře do celé směsi. Pokud vám maso na rukou vadí, můžete si navléknout potravinářské rukavice.

Plnění je veledůležité

Hurá, masová směs je přichystaná k použití. Nyní si nachystejte střívka a plničku klobás. Na jedno kilo klobásek budete potřebovat asi metr a půl střívek. A nezapomeňte si pořídit také provázek na oddělení jednotlivých klobás.

Maso pokojové teploty vložte do plničky a pořádně směs natlakujte. Nebojte se povolat také další členy domácnosti, plnění je přece radost pro všechny. Jeden z vás bude obsluhovat plničku, druhý se postará o plnění střívek. 

Každou klobásku důkladně oddělte pomocí provázku a zavažte. A je to – domácí klobásky nezaměnitelné chuti jsou připraveny. Nyní už se jen můžete těšit na jejich uzení nebo grilování. To bude dobrota!

O autorovi

Jana Russková

Doma mám několik hladových krků a že jsou někdy pěkně vybíraví. Vaření je tak pro mě každodenní záležitostí a proto mám ráda rychlé a chutné jídla. Nejraději se však věnuji pečení dobrot, které potěší i ty nejmlsnější jazýčky.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Do udírny i na gril: Jak na domácí klobásy, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/do-udirny-i-na-gril-jak-na-domaci-klobasy/