Co je proteinový prášek a jak jej konzumovat?

Proteinový cheesecake

Proteinový prášek je oblíbeným doplňkem stravy mezi sportovci a sportovními nadšenci, ale jeho užívání není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někteří tvrdí, že je prospěšný pro budování a regeneraci svalů, jiní zase zpochybňují jeho bezpečnost a vliv na zdraví člověka. Je tedy proteinový prášek bezpečný? Pojďme to zjistit.

Co je to proteinový prášek a jak se vyrábí?

Proteinové prášky se vyrábějí extrakcí bílkovin z různých potravin, jako je mléko, sója nebo hrášek, pomocí tepla nebo enzymů. Extrahovaný protein se suší a mele na prášek. Tímto způsobem vzniká známý všem doplněk stravy. Některé proteinové prášky jsou zpracovány minimálně (jako konopí), zatímco jiné jsou zpracovány více (syrovátkový hydrolyzát).

Jedna porce proteinového prášku obsahuje až 25 gramů bílkovin. Veganské proteinové prášky mohou obsahovat 15 až 25 nebo více gramů bílkovin na porci. Proteinový prášek se často používá jako způsob, jak lidem pomoci splnit jejich denní potřebu bílkovin.

Jaké druhy proteinů existují?

Protein je vyroben výhradně z přírodních surovin rostlinného nebo živočišného původu pomocí filtrace a čištění. Přidání dalších přísad (například cukru, zahušťovadel, vitamínů, minerálů atd.) záleží na jednotlivém výrobci. Před nákupem je proto nejlepší vždy prostudovat složení. Na trhu sportovních doplňků stravy je momentálně představeno pět hlavních typů proteinů, ze kterých jsou nejpopulárnější:

Syrovátkové proteiny

Koncentrát – obsah bílkovin se pohybuje v rozmezí 65-75%. Má menší množství laktózy a tuku a je považován za chutnější než následující formy.

Izolát – 90%+ koncentrace bílkovin, obsahuje minimální množství laktózy a neobsahuje žádný tuk. Vlivem přísnější filtrace dochází i ke ztrátě některých prospěšných živin přítomných v koncentrátu.

Hydrolyzát – koncentrace bílkovin v hydrolyzované syrovátce dosahuje 99%. Kromě ultrafiltrace se hydrolyzát vyznačuje zejména tím, že je ve speciální formě – tedy doba vstřebávání a aktivace všech procesů po konzumaci hydrolyzátu je několikanásobně rychlejší než u dvou předchozích forem.

V internetovém obchodě Makeup najdete široký sortiment produktů na podporu zdraví a doplňky stravy.

Rostlinné proteiny

Mají významné výhody i několik nevýhod:

  • Pokud jste člověk se speciálními nutričními potřebami a živočišné bílkoviny jsou pro vás zakázané, pak je rostlinný protein skvělou volbou. Laktózová intolerance je také důvodem, proč dát přednost tomto typu proteinu;
  • Mezi nevýhody patří mnohem menší množství aminokyselin ve srovnání s jinými. Ale tento faktor lze neutralizovat zvýšením dávkování.

Proteinový prášek lze použít nejen k přípravě sportovních koktejlů, lze jej přidat jako jednu z přísad k vytvoření lahodných dietních pokrmů s vynikajícími nutričními vlastnostmi, které zvyšují obsah bílkovin a snižují obsah kalorií. Takové recepty budou užitečné nejen pro sportovce, ale také pro všechny, kteří momentálně hubnou.

Nízkosacharidové proteinové palačinky

Ingredience:

  • vejce – 2 ks.
  • kokosová mouka – 1 polévková lžíce
  • protein (syrovátkový) – 1 polévková lžíce
  • prášek do pečiva – 1/2 lžičky.
  • psyllium – 1/2 lžičky.
  • sůl – 1 špetka
  • kefír (jogurt) – 50 g
  • vanilka – 1 špetka


Postup přípravy:

  1. V míse smíchejte kokosovou mouku, syrovátkový protein, prášek do pečiva, psyllium a špetku soli.
  2. Vejce a vanilku smíchejte pomocí mixéru.
  3. K suchým ingrediencím přidejte vyšlehané těsto a promíchejte. Snaže se dosáhnout co nejhladšího těsta.
  4. Poté přidejte kefír nebo jogurt a znovu promíchejte dohladka.
  5. Těsto nalijte na pánev a sledujte barvu palačinek.

Proteinový cheesecake

Ingredience:

  • kukuřičná krupice – 80 g
  • syrovátkový protein – 80 g
  • kefír (nebo jogurt) – 350 g
  • vejce – 2 ks.
  • sladidlo
  • vanilkový extrakt – 1 lžička.

Postup přípravy:

1. Do kukuřičné krupice přidejte protein a sladidlo (vhodné je použít spíše krupici než mouku). Dobře promíchejte, abyste získali hladké těsto.

2. K suchým ingrediencím přidejte kefír nebo tekutý jogurt. Promíchejte a přidejte vejce a vanilkový extrakt. Důkladně promíchejte.

3. Těsto nalijte do formy a dejte péct do trouby vyhřáté na 140 stupňů přibližně 1 hodinu.

POZOR! Proteinový prášek může být skvělým doplňkem vaší stravy, pokud je konzumován střídmě a jako součást vyváženého jídelníčku.

O autorovi

Jana Russková

Doma mám několik hladových krků a že jsou někdy pěkně vybíraví. Vaření je tak pro mě každodenní záležitostí a proto mám ráda rychlé a chutné jídla. Nejraději se však věnuji pečení dobrot, které potěší i ty nejmlsnější jazýčky.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Co je proteinový prášek a jak jej konzumovat?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/co-je-proteinovy-prasek-a-jak-jej-konzumovat/