Když se řekne pálenka, řada z nás si vybaví slivovici a další ovocné destiláty, jež mají v naší zemi dlouhou tradici. Svět pálenek je ale mnohem rozmanitější. V dnešní době můžete procestovat takřka celý svět, a seznámit se tak s tamními destiláty. Nebo naopak poznat exotické kultury skrze jejich nápoje, aniž byste se museli vydat za hranice. Nevíte, kde začít? Inspirujte se tipy na pět výjimečných nápojů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Pisco
Pisco je pálenka ze zkvašené hroznové šťávy, jež se vyrábí v Peru a Chile. Obě země považují pisco za svůj vynález a činí si nárok na prvenství. Vyrábí se již od 17. století, v roce 1988 jej pak Peru označilo za svůj národní nápoj a kulturní dědictví. Peruánské pisco po destilaci zraje minimálně tři měsíce, poté se stáčí rovnou do láhví, bez jakýchkoli přísad nebo ředění vodou. Díky tomu má pisco plnou chuť odrážející jednotlivé odrůdy hroznů.
Akvavit
Slovo akvavit vychází z latinského spojení aqua vitae, které se dá přeložit jako voda života. Jedná se o silný kořeněný destilát, pro který jsou charakteristické intenzivní tóny bylinek a koření. Můžete se těšit na chuť anýzu, skořice a fenyklu. Ovšem nejdůležitější složkou nápoje je kmín, akvavit se proto nejčastěji podává k jídlu, aby podpořil trávení. Tato pálenka se tradičně vyrábí a pije v severských zemích. Obvykle se servíruje se snítkou čerstvého kopru.
Soju
Nejoblíbenější korejský alkoholický nápoj se vyrábí z rýže nebo ječmene, k dochucení se používají různé druhy sladidel. Čirý destilát bychom tak mohli přirovnat ke sladší vodce. Soju nemá na korejském trhu konkurenci (a nejen na tom korejském – značka soju Jinro je dlouhodobě nejprodávanějším alkoholickým nápojem na světě), k dostání je spousta variant – například s příchutí grapefruitu nebo borůvky. Experimentuje se i se vstupními surovinami, ochutnat můžete například verzi z brambor nebo tapioky.
Arrack
Chuťově jemný pozdrav ze Srí Lanky – i tak bychom mohli popsat arrack. Destilát s květinovými tóny objevil během svých cest Marco Polo, historie nápoje tak sahá minimálně do 13. století. Arrack se tradičně vyrábí ze stonků květů kokosových palem. Získání suroviny není jen tak, sbírá se ručně přímo v korunách stromů. Objevují se ale i varianty z fermentované mízy kokosových květů nebo z cukrové třtiny. Chutí bychom tento destilát mohli připodobnit ke koňaku.
Sotol
Milovníci tequily by měli vyzkoušet sotol, jehož výroba je podobná jako u ostatních destilátů z agáve. Vstupní surovinou je divoce rostoucí agáve Dasylirion (tzv. Desert Spoon), která roste v severním Mexiku. Z jedné rostliny lze získat pouze jednu láhev sotolu, přičemž trvá 15–25 let, než dozraje a je možné ji zpracovat. Pokud tedy hledáte výjimečný alkohol, je sotol to pravé.
Také v našich končinách najdeme kousky, které překvapí. Sáhnete po mrkvovici, bezinkovici nebo banánovici? Pokud si chcete pálenky vychutnat a objevit všechny chuťové tóny i aromata, sáhněte po kvalitních degustačních sklenicích, které váš zážitek umocní. V portfoliu Barstore můžete vybírat z řady variant.