Znáte biodynamické víno?

biodynamické víno

Pod označením bio víno si v dnešní osvícené době už dokážeme ledacos představit, ovšem biodynamické víno, to je jiná liga.

biodynamická vína

Biodynamická vína s certifikací Demeter, zdroj: WineHouse.cz

Bio víno

Bio víno vyrábějí vinaři s certifikací (zelená BIO zebra), při pěstování vinné révy se nepoužívají agrochemikálie ani jiné pesticidy. Co nejvíce se nechává pracovat samotná příroda, nasazují se přirození predátoři škůdců vinné révy, je podporovaná samoregulační schopnost půdy a její rovnováha.

Biodynamické víno

Biodynamické víno však jde ještě o krok dál. Vinice fungující v rámci pravidel biodynamického zemědělství navíc do půdy vpravují vlastní homeopatické podpůrné preparáty, a navíc… řídí se kosmickými vlivy.

Znamená to například, že díky fázím Měsíce či postavením Slunce a dalších hvězd se přesně ví, který den je vhodný pro výsadbu nebo přesazování vinné révy, kdy je ideální čas sklizně hroznů.

Biodynamické zemědělství: šarlatánství nebo respekt k přírodě?

Kdo prvně slyší o pravidlech pěstování biodynamického vína, může je považovat za čirou pavědu. Je však stále více vinařů, kteří v ryzí sílu přírody věří a na biodynamické zemědělství přecházejí. Na kvalitu a jedinečnost takto vyrobeného vína zákazníci nedají dopustit.

Biodynamická výroba vína se šíří raketovou rychlostí. Nejenom v tradiční Evropě (Německo, Rakousko, Francie), ale i v dalších zemích tzv. Nového světa mimo starý kontinent, které mají v pěstování vína tradici (Austrálie, Chile).

Ti, kteří si biodynamické víno oblíbili, přísahají na jeho magickou moc. Víno je plné chuti, dodávající energii a podporující životní vitalitu. Na rozdíl od konvenčního vína neobsahuje žádné syntetické zbytky, bere si to nejlepší z místa, kde bylo vypěstováno.

biodynamické víno zweigelt rosé

Zweigelt Rosé, biodynaické víno, zdroj: WineHouse.cz

Kde se vzalo biodynamické zemědělství?

Za duchovního otce biodynamiky se považuje Rudolf Steiner, rakouský filozof působící na přelomu 19. a 20. století. Jeho jméno vám možná nic neřekne, trochu tedy napovím: kromě zemědělství se intenzivně věnoval vzdělávání dětí, založil waldorfské školství, které má své pevné místo ve školském systému i v dnešní době.

Steiner v roce 1924 v sérii přednášek shrnul provázanost mezi šetrným hospodařením na zemědělské půdě a rostlin zde pěstovaných, a jejich vliv na lidské zdraví. Kladl důraz na větší souhru s přírodou a respektování cyklů v různých ročních obdobích, kterými se dříve přirozeně řídili naši předkové.

Bohužel nástup umělých hnojiv na začátku 20. století a masová výroba potravin pomalu vytlačily tento způsob zemědělství, drobné farmáře a další rukodělnou výrobu.

Biodynamické zemědělství dnes

Biodynamika je heslo, které hýbe světem. Lidé v současném zrychleném světě podvědomě touží po produktech a službách, které mají příběh a nejsou vyráběné průmyslově ve velkém.

I proto se dostává na výsluní biodynamické víno, protože při jeho výrobě je kvalita půdy a prostředí, v němž je vinná réva pěstovaná, rozhodující. Vychutnejte si ho i vy, víno si můžete koupit například v e-shopu WineHouse.cz

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Znáte biodynamické víno?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/znate-biodynamicke-vino/