SPECIÁL: Co z jehněčího? Zkuste naše recepty
S čerstvým jehněčím se potkáte dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Jako jehněčí se označuje zvíře do stáří dvanácti měsíců. Maso z mléčných jehňat, která jsou 4-10 týdnů stará, je velmi světlé a podobá se telecímu. Maso z půlročních jehňat má o něco sytější růžovou barvu a delikátnější chuť. Obecně platí, že čím růžovější maso, tím mladší bylo jehně.
Jehněčí maso představuje v mnoha kulturách luxus, který se podává při slavnostních příležitostech: na muslimských svatbách a narozeninách, o náboženských svátcích, o židovském pesachu nebo křesťanských Velikonocích.
Jehněčí speciál připravujeme ve spolupráci s řeznictvím MASS.NA v Českém Dubu!
O skopovém mase se ví, že je takzvaně cítit. Jehněčí je však mladé a voňavé, s typickou jemnou chutí. Pokud chcete, aby bylo maso co nejméně cítit po skopovém, před přípravou odstraňte tukové vrstvy a odblaňte ho. Z bylinek jehněčímu nejvíce sluší česnek a rozmarýn.
Z jehněčího masa jsou nejoblíbenější části kýta, plecko, krk, kolínko, kotlety. Maso je skvělé dušené s česnekem, bylinkami a kořenovou zeleninou, kotlety jsou vhodné na barbecue, kýta je zase vynikající pomalu pečená. Pojďme se podívat na recepty s inspirací na úpravu jehněčího masa: