Čerstvě mleté maso na přípravu šťavnatých karbanátků, sekané, burgerů nebo masových kuliček. Masomlýnek na domácí mletí masa: mějte pod kontrolou, co se dostane na váš stůl.
#1 Můj tip
BOSCH MFW3520W
hodnocení: 93%
orientační cena: 1 900 Kč
#2 Poměr cena / výkon
TESCOMA HANDY
hodnocení: 80%
orientační cena: 1 000 Kč
#3 Pro náročné
KENWOOD MG 700
hodnocení: 87%
orientační cena: 4 900 Kč
#4 Osvědčená klasika
PORKERT 5
hodnocení: 85%
orientační cena: 1 100 Kč
Proč právě tyto mlýnky na maso?
Petra Kupská: Jsem hlavní kapitánkou v kuchyni čtyřčlenné domácnosti, připravovat denně jídlo je nutností. Aby mě práce bavila, pečlivě si do kuchyně vybírám přístroje, které mi zpracování potravin usnadní. Výsledky průzkumů zveřejňuji na tomto blogu.
Připravuji často pokrmy z mletého masa: karbanátky, sekanou, masové kuličky, ale i burgery na gril nebo játrovou paštiku. U mletého z obchodu ovšem nevím, co vše se do balíčku semlelo, proto je lepší připravovat si maso doma, vždy čerstvě před přípravou pokrmu. Proto jsem se rozhodla vybrat si do kuchyně nový mlýnek na maso.
Při výběru masomlýnků sem se zaměřila na funkčnost, životnost, snadnost údržby a skladnost.
Mlýnky vybírám na základě technických parametrů uváděných výrobci, pečlivě pročítám recenze nejenom v Česku, ale především v zahraničí, kde lze najít velké množství informací, které poskytnou reální uživatelé z vlastní zkušenosti při používání a testování mlýnku.
Porovnání parametrů a funkcí
Recenze jednotlivých masomlýnků:
BOSCH MFW3520W
hodnocení: 93%
Vítěz testu – nejlepší masomlýnek poměr cena / výkon.
REZENCE: Mlýnek na maso Compact Power MFW3520W od německé firmy Bosch se stal mým osobním vítězem testu, a to díky kombinaci mnohostranného využití, spolehlivosti, skladnosti a technicky vyladěným detailům. Pro pravidelné mletí masa pro běžnou čtyřčlennou rodinu naprosto ideální.
Mlýnek se vyznačuje jednoduchým, čistým designem, je opatřený rukojetí na přenášení na místo, kde jej právě potřebujete použít. Praktické jsou zabudované úložné prostory pro uložení kabelu a příslušenství, nikde nic nepřekáží, a naopak když potřebujete, máte vše po ruce.
Mlýnek je dodávaný se dvěma mělnicími disky s otvory 4 a 8 mm, a to na jemné a hrubé mletí. Neomezujte se však pouze na samotné mletí masa: v příslušenství najdete plničku domácích klobásek, které pak hodíte na gril nebo do udírny, a dále speciální nástavec na plněné kebbe masové kuličky.
Uživatelé si chválí rychlost a kvalitu namletého masa, které má dobrou strukturu, není rozsekané na kaši. Mlýnek mele bez problémů i prorostlejší maso, aniž by tuk ucpal šnekovou spirálu, a pokud se při mletí masa přidá zelenina nebo rohlík, rozemele mlýnek i tyto potraviny bez problémů.
Mlýnek CompactPower Bosch má funkci zpětného chodu, která slouží pro případ, kdy se maso uvnitř upěchuje a mlýnek se zakousne. Zpětný chod pomůže takové situace rychle vyřešit. Snadné čištění mlýnku je důležitým hlediskem při výběru, mlecí část lze relativně rychle rozložit a po umytí pod tekoucí vodou a vysušení zase složit dohromady.
Tělo mlýnku a plnicí trychtýř jsou vyrobené z odolného plastu, namáhané díly (šnekovitá spirála, krájecí nože atp.) z kovu. Díky silnému motoru s příkonem 500 W a dostatečnému počtu otáček maso prochází mlýnkem bez problémů. O správné pomletí masa se postarají oboustranné řezací nože, gumové nožičky těla mlýnku zabraňují klouzání po pracovní desce, mlýnek se při mletí ani nehne. Příjemný je velký plnicí otvor, pěchovadlo usnadňující posun masa. Rychlost mletí masa až 1,8 kg / min, hmotnost mlýnku 3,7 kg.
Vysoký výkon, mnohostranná funkčnost, snadná údržba, záruka solidní značky – za rozumné peníze dostanete skutečně to, co výrobce deklaruje.
Žádné jsem nenašla 🙂
TESCOMA HANDY
hodnocení: 80%
RECENZE: Nejlevnější z vybraných mlýnků. Mlýnek všeumětel, kromě mletí masa si poradí se strouháním pečiva, sýrů, ale i vlašskými ořechy, rajčaty nebo cibulí, a to vše díky dvěma vyměnitelným diskům, se kterými se dodává. Přes mlýnek můžete také pasírovat nebo drtit.
Provedení i design mlýnku jsou velmi povedené, práce s ním je komfortní díky prodloužené rukojeti a tím i páce, která působí. Komora mlýnku je průhledná a umožňuje přehled nad procesem mletí – vidíte, co se v mlýnku právě děje.
Ačkoliv je mlýnek vyrobený převážně z tvrzeného plastu, je dostatečně robustní a odolný, navíc se dobře myje a údržba je celkově snadná (TESCOMA odkazuje na náročnější manipulaci a čištění klasických ručních litinových mlýnků). Krájecí nůž a protlačovací disky jsou vyrobené z nerezivějící oceli.
Mlýnek se přichycuje ke kuchyňské desce pomocí přísavky, která pevně drží i při mletí houževnatějších potravin. Pokud máte porézní kuchyňskou desku, můžete si jako zvláštní příslušenství dokoupit extra přilnavou přísavku. Z dalších doplňků nabízí výrobce plničku klobás nebo tvořítka na výrobu protlačovaného cukroví.
Ačkoliv výrobce deklaruje univerzální využití mlýnku při mletí masa, zkušenosti uživatelů ukazují, že mlýnek je vhodný spíše na mletí menších kousků libového masa. Na prorostlejší, šlachovité maso je tento mlýnek nevhodný. Občas bývá problém s funkčností přísavky ke kuchyňské desce, což lze vyřešit zakoupením extra přilnavé přísavky.
Osobně mu strhávám body za univerzálnost, protože vybírám robustní mlýnek, který si bez problémů poradí s každým typem masa. Na druhou stranu je TESCOMA Handy ideální pro každodenní mletí menších dávek potravin.
Snadné zacházení a údržba, univerzální použití, rozumná cena.
Nevhodný pro tuhé, houževnaté maso.
KENWOOD MG 700
hodnocení: 87%
RECENZE: Jeden z nejvýkonnějších elektrických mlýnků na maso na českém trhu, určený pro použití v domácnosti. Výkonný, robustní, všestranný, poradí si s velkými dávkami masa i při pravidelném mletí. Do detailů promyšlený design odkazující na značku KENWOOD, perfektně zapadne každé kuchyně.
Celokovové provedení, nerezový protlačovací šnek. Snadné mytí a údržba. Všechny díly mlýnku jsou povrchově velmi dobře zpracované a při mletí masa nečerní, jak se tomu občas stává u levnějších strojů.
Mlýnek má užitečnou funkci zpětného chodu, kterou využijete v případě, že se prostup masa šnekovitou spirálou zastaví (ucpe), a maso má tendenci vracet se zpět. Přepnutím na zpětný chod prostor ve šneku uvolníte.
Kenwood MG 700 se dodává se se třemi protlačovacími disky pro jemné, střední a hrubé mletí masa (8 – 4,5 – 3 mm), součástí je plastový klíč na výměnu mělnicích disků. V dodávce dále najdete umělohmotný pěchovač a nástavec na plnění klobás.
Plnicí násypka je vysoká 10 cm, široká 5 cm, a tomu je třeba uzpůsobit velikost kousků masa při krájení (pozor, v popisu mlýnku na webech je chyba, bývá zde uvedeno, že násypka je široká 10 cm, nikoliv 5 cm). Ideální pro rychlé mletí větších dávek masa, aniž by se mlýnek zahříval; mlýnek obvykle semele maso rychleji, než jej stihnete plnit.
Chválí si jej například uživatelé, kteří často zpracovávají zvěřinu, typickou svou tužší strukturou, mlýnek bezvadně poslouží při domácí zabíjačce. Díky disku na jemné mletí připravíte na mlýnku maso na tatarák.
Rychlý a výkonný mlýnek, robustní a zcela bezproblematický, ikonický design KENWOOD.
Vyšší cena, prodejci uvádějí chybnou šířku plnicího hrdla (místo 5 cm deklarují 10 cm), další chyba je u příkonu motoru, který je ve skutečnosti 850 W a nikoliv udávaných 2 200 W.
PORKERT 5
hodnocení: 85%
RECENZE: Tradiční mlýnek na maso tak, jak jej známe od našich babiček. Tyto mlýnky vyrábí česká firma Porkert z kvalitní šedé litiny, povrch mlýnku je upravený silnou vrstvou potravinářského cínu. Samozřejmostí je certifikace zdravotní nezávadnosti.
Porkert dodává mlýnky ve třech základních velikostech, označovaných jako 5, 8 a 10, přičemž velikost 5 se řadí k nejprodávanějším. Mlýnek Porkert 5 je ideální do domácnosti, kde se jednou za čas mele maso na domácí karbanátky, sekanou, nebo se připravuje menší množství klobás.
Tento typ mlýnku se připevňuje k desce přišroubováním, desku chrání před poškozením gumová podložka, která se navléká na nožku mlýnku v místě kontaktu s deskou. Mlýnek se běžně dodává s protlačovací matricí s otvory o průměru 4,5 mm. K mlýnku dokoupíte veškeré příslušenství, včetně toho na výrobu domácích klobás nebo protlačovaného cukroví.
Mlýnek jde při čištění snadno, rychle a intuitivně rozložit. Výrobce nedoporučuje mýt jej v myčce, pouze pod teplou tekoucí vodou. Po pečlivém usušení mlýnku je vhodné jej naolejovat jedlým olejem.
Uživatelé oceňují výbornou kvalitu, možnost dokoupit veškeré náhradní díly a příslušenství (mlecí podložky, nůž). Při mletí se mlýnek nezasekává, nože jsou ostré, maso hezky prostupuje šnekovitou spirálou, bez problémů mele naráz i šlachovité kusy masa.
Výborná kvalita do kuchyně, nezabere příliš místa, stará dobrá značka, záruka 5 let.
Vyšší cena, občas si uživatelé stěžují na problém s nasazením kliky na hřídel.
Jak vybrat mlýnek na maso? Doporučení, zkušenosti
1. Jak funguje mlýnek na maso
Do plnicího otvoru v horní části mlýnku se vloží maso, které se zatlačením pěchovadlem dostane k rotujícímu šnekovému ústrojí uvnitř mlýnku. Šnek maso dopraví k řezacím nožům, kde je maso namělněno, a dále přes děrovanou matrici (disk) protlačeno do připravené mísy.
2. Ruční nebo elektrický?
Ruční masomlýnky jsou léty prověřenou klasikou, kdo je zvyklý od rodičů či prarodičů, klasický mlýnek na maso pro něj nebude žádným překvapením. Dejte pozor na levné čínské mlýnky, pamatujte, že za kvalitu se platí v ručním provedení, kdy se cena pohybuje kolem tisícikoruny. V Česku vyrábí osvědčené mlýnky firma Porkert, a to již od roku 1881. Pokud je ruční mlýnek řemeslně dobře zpracovaný, není na něm nic co zkazit. Žádná elektřina, pouze manuální práce.
Elektrické mlýnky mletí masa usnadní, kdo vyzkoušel “otročinu” při mletí většího množství masa, ví, o čem je řeč. Elektrický mlýnek však musí mít dostatečný výkon, šnekovou spirálu a řezací nože z kvalitní oceli (žádný plast). Proti může hovořit fakt, že mnohé domácnosti jsou přehlcené elektrickými spotřebiči, a mlýnek na maso by byl jen další lapač prachu, pokud se nebude používat denně. Na druhou stranu lze vybrat mlýnek malý, kompaktní, který nevyžaduje příliš prostoru pro skladování, nebo naopak vybrat designový, který do kuchyně zapadne skvěle jako doplněk.
3. Hrubost mletí masa
Strukturu namletého masa určují do jisté míry řezací nože (a jak jsou ostré), a dále protlačovací disky. Hrubost pomletého masa dále záleží na zamýšleném receptu. Pokud se chystáte připravit si karbanátek nebo jemnou sekanou, kousky masa by měly být semleté zhruba na 2 mm, do špaget či na hrubozrnnou sekanou namelte maso na 6-8 mm. Pokud máte masomlýnek, u kterého se hrubost nedá nastavit, jednoduše maso semelte dvakrát.
4. Speciální funkce
Masomlýnek je poměrně jednoduchý kuchyňský přístroj, jednoúčelový. Existují však typy, umožňující také strouhat, lisovat, pasírovat, drtit, a to vždy použitím speciálního příslušenství. Multifunkčnost především u levnějších mlýnků je však obvykle na úkor základní funkce masomlýnku, kterou je mletí masa.
Mezi speciální funkce u elektrických mlýnků patří zpětný chod, který přijde vhod v případě, že se šneková spirála ucpe a průchod masa mlýnkem se zastaví. Zapnutím funkce zpětný chod se mletina “vymele” zpět, šnek se uvolní a vy můžete pokračovat v práci. Další vychytávkou elektrických masomlýnků je tepelná pojistka, která chrání přístroj před přehřátím v případě, že zpracováváte velké množství masa, nebo je mleté maso tuhé a šlachovité. Tepelná pojistka v takovém případě “shoří” a resetuje přístroj, takže si v práci musíte udělat přestávku a mlýnek nechat odpočinout (zchladit).
5. Příslušenství
Ačkoliv masomlýnky jsou určené především k mletí masa, k většině z nich lze koupit příslušenství, které možnosti mlýnku značně rozšiřují. Klasikou je plnička klobás a domácích uzenin nebo sada na výrobu protlačovaného cukroví, méně obvyklý je nástavec na plněné masové kuličky kebbe.
6. Kde koupit mlýnek na maso
Pokud dáváte přednost tomu si mlýnky před koupí nejprve osahat, stavte se v nejbližší prodejně kuchyňských potřeb. Doporučuji lokální prodejnu, třeba u nás má vcelku slušně zásobené oddělení kuchyňských potřeb místní železářství. Prodavač bude schopný říct vám k mlýnku na maso víc, než ve velkém nákupním středisku, kde se v terénu potkáte spíše s doplňovači zboží, kteří problematice příliš nerozumí.
Jste-li zběhlí v nakupování po internetu, “zajděte” na oblíbený e-shop s vybavením do kuchyně a zkoukněte nabídku mlýnků. Předem byste měli vědět, jestli dáte přednost ručnímu mlýnku, nebo půjdete do elektrického. Čtěte na internetu recenze a doporučení reálných uživatelů. Máte-li vybraný konkrétní typ masomlýnku, porovnejte ceny. Nekupujte nejlevnější, pokud ve vás e-shop vyvolává pochybnosti (např. nedostatek kladných hodnocení, není daný termín doručení). Často také nejlevnější nabídky nemívají dopravu zdarma, pak koupě mlýnku nemusí být tak výhodná, jak se původně jevila. Při porovnávání ceny můžete narazit na e-shop s akční nabídkou nebo speciální slevou, kuponem, případně výprodejem starších typů mlýnků na maso. Pokud má obchod dobré hodnocení, neváhejte a kupujte.
7. Oblíbené značky mlýnků na maso
Z diskuzí na internetu nebo z nezávislých testů se dozvíte, která značka vyrábí kvalitní mlýnky, s nimiž jsou zákazníci spokojení. Mezi oblíbené značky patří Zelmer, Porkert (ruční mlýnky na maso – tradiční značka), Tefal, Bosch, Eta. Levně nakoupíte masomlýnek od výrobců Orion, Tescoma nebo v Lidlu.
8. Test mlýnků na maso a nebezpečný výrobek
Společnost dTest se zabývá objektivními testy výrobků, výsledky testů jsou potom dostupné předplatitelům. Z testu ručního mlýnku na maso Höffner vyplynulo, že se jedná o nebezpečný výrobek, který nesplňuje požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004. Na základě doporučení bylo zahájeno jednání o stažení masomlýnku z prodeje. [Zdroj: dTest]
Tipy a rady pro mletí masa
- Měkčí a křehčí maso dejte před mletím krátce do mrazáku, bude se s ním lépe pracovat.
- Protože se mleté maso velmi rychle kazí, meleme ho čerstvé těsně před přípravou.
- Podle receptu lze mleté maso pojit v mléce s máčenou žemlí, hladkou moukou, nebo zahustit strouhankou.
- Mleté maso se velmi dobře kombinuje, například s tvrdým sýrem, zeleninou, čerstvými nebo namočenými houbami.
- Při ochucování mletého masa lze použít většinu běžného koření, vždy se však snažte zachovat původní charakter masa, nepřebít jej příliš aromatickým kořením. Nezapomeňte maso pořádně promíchat, poté trochu ochuceného masa oddělte, udělejte placičku, osmažte a ochutnejte – je to dobrá zkouška před tepelnou úpravou celé várky masa.
- Nejčastěji se mele maso přední hovězí, vepřové a telecí. Na masomlýnku však můžete pomlet také maso skopové, nebo dietnější králičí, drůbež, ryby a zvěřinu.
- Kvalitní namleté maso poznáte tak, že neobsahuje žádné větší kusy, všechny části jsou rovnoměrně rozložené. Navíc jsou v mletině rozeznatelné kontury po průchodu masomlýnkem, maso není rozmázlé.