Recenze tlakových hrnců TESCOMA: Jaký je nejlepší? (2020)

S tlakovým hrncem uvaříte rychleji, uspoříte energii a připravené jídlo bude chutnější, navíc v něm zůstane více živin. Bezpečnost? Bát se nemusíte! Moderní „papiňáky“ jsou vybavené mnoha bezpečnostními prvky, takže nehrozí, aby vám parní hrnec na plotně explodoval. ​Oblíbené jsou tlakové hrnce českého výrobce TESCOMA.

logo tescoma

Můj tip

číst recenzi

Tlakový hrnec TESCOMA President

tlakový hrnec tescoma president

číst recenzi

Tlakový hrnec TESCOMA Bio Exclusive

tescoma tlakový hrnec bio exclusive

číst recenzi

Tlakový hrnec TESCOMA Presto

tlakový hrnec presto

číst recenzi

Tlakový hrnec TESCOMA Ultima

blank

Proč právě tlakové hrnce TESCOMA?

Petra

Petra Kupská: Jsem hlavní kapitánkou v kuchyni čtyřčlenné domácnosti, připravovat denně jídlo je nutností. Aby mě práce bavila, pečlivě si do kuchyně vybírám přístroje, které mi zpracování potravin usnadní. Výsledky průzkumů zveřejňuji na tomto blogu.

TESCOMA je česká značka kuchyňského vybavení, dobře zavedená a oblíbená díky kvalitnímu zboží a cenám, které se snaží držet na rozumné výši. Co od téhle značky v kuchyni mám, to funguje bez problémů :), a co vím od dalších vlastníků, jsou na tom podobně: plná spokojenost. Především proto jsem do výběru zahrnula tlakové hrnce TESCOMA, s nimiž rychle a zdravě uvaříte, papiňáky skvěle vypadají, jsou bezpečné a bezvadně se ovládají.

TESCOMA nabízí tlakové hrnce buď samostatně, nebo v kombinaci, vždy menší a větší hrnec, v sadě je jedno tlakové víko a jedna běžná skleněná poklice. Do porovnání jsem zařadila sady, protože jsou výhodné: jak cenou, tak možností podle potřeby vařit ve větším nebo menším hrnci. Přehled všech tlakáčů najdete na oficiálním e-shopu TESCOMA.

Porovnání parametrů a funkcí

Vlastnost

PRESIDENT

BIO EXCLUSIVE+

PRESTO

ULTIMA

Obrázek

tlakový hrnec tescoma president tescoma tlakový hrnec bio exclusive tlakový hrnec presto blank

Dodávané objemy

4 a 6 l

4, 6 a 7,5 l

4 a 6 l

4, 6 a 7,5 l

Materiál hrnce

plast, nerez, třísendvičové dno

plast, nerez, třísendvičové dno

plast, nerez, třísendvičové dno

plast, nerez, třísendvičové dno

Typ rukojeti

sklápěcí, uzavírací ventil ovladatelný jednou rukou

madlo a rukojeť, bajonetové uzavírání

madlo a rukojeť, bajonetové uzavírání

2 boční madla, otočný uzávěr ovladatelný jednou rukou

Napařovací sítko v ceně

EXTRA

produkt roku 2017

cena Produkt roku 2017, systém nastavení tlaku IDEALCOOK

snadné nastavení nízkého nebo vysokého tlaku pomocí knoflíku

výhodná cena za perfektní zpracování

cena za design Red Dot Design Award 2017, systém nastavení tlaku IDEALCOOK

Indikátor tlaku

Orientační cena

3 999 Kč

3 499 Kč

2 999 Kč

4 999 Kč

Prohlédnout online

Recenze jednotlivých tlakových hrnců:

Tlakový hrnec TESCOMA President

tlakový hrnec tescoma presidentprodukt roku 2017

Vítěz testu – nejlepší tlakový hrnec poměr cena / výkon.

Nejoblíbenější tlakový hrnec, o čem svědčí vítězství v soutěži Produkt roku 2017 (v kategorii papiňáků), kterou pořádá Heureka.cz – cena je udělována na základě zkušeností reálných uživatelů, kteří hrnec zakoupili a přidali recenzi.

Tlakový hrnec PRESIDENT má třívrstvé sendvičové dno (perfektně vede teplo), je vyrobený z prvotřídního nerezu, vyznačuje se výborným designem. TESCOMA opatřila hrnec 4 bezpečnostními pojistkami, není se tedy třeba bát, že by při vaření mohlo dojít k neočekávané explozi kvůli ucpanému bezpečnostnímu ventilu.

Díky sklopné rukojeti je hrnec bezvadně skladný, po bocích má dvě madla (uši) pro ještě lepší manipulaci s hrncem. Tlakové víko se k hrnci připevňuje speciálním bezpečnostním uzávěrem, a umožňuje manipulaci za pomoci pouze jedné ruky. 

K tlakáči se dodává nerezové napařovací sítko, na kterém připravíte křehkou zeleninu, aniž byste ji rozvařili. 

TIP: Tlakový hrnec PRESIDENT je vybavený systémem IDEALCOOK, s jehož pomocí nastavíte tlak v hrnci podle toho, co zrovna připravujete k obědu (nebo večeři).

Nejoblíbenější tlakový hrnec, který ve své kategorii získal cenu Produkt roku 2017, mnoho funkčních vychytávek pro každé vaření.

Trochu si musíte pohrát s nasazováním tlakové poklice, než dostanete správný grif. Skleněná poklice má lehce vůli.

Tlakový hrnec TESCOMA Bio Exclusive

tescoma tlakový hrnec bio exclusive

Jeden z nejprodávanějších tlakových hrnců TESCOMA, osobně se mi líbí jeho název 🙂 Hrnec BIO EXLUSIVE umožňuje vařit potraviny ve dvou režimech, které je možné na tlakovém víku nastavit pouhým otočením regulačního “knoflíku”: buď při nízkém nebo vysokém tlaku. Touto regulací docílíte šetrného vaření podle typu potravin, které v hrnci právě připravujete.

Třívrstvé sendvičové dno a kvalitní nerezová ocel, ze které je vyrobený plášť hrnce, bajonetový uzávěr tlakové poklice osloví především konzervativnější kuchaře a kuchařky, přeci jen to je uzavírací systém, na který jsme více zvyklí. 

O bezpečnost se starají 4 pojistky, luxusní vzhled hrnci propůjčuje leštěná úprava pláště. Nádoba hrnce je z vnitřní strany opatřena odměrkou – to je velmi praktické, protože tlakové hrnce se plní maximálně do 2/3 (nikoliv přes rysku, která je uvnitř hrnce znázorněna).

Robustní provedení, snadná manipulace, jednoduché nastavení dvou tlaků uvnitř hrnce.

Náhradní skleněná poklice není samostatně k objednání.

Tlakový hrnec TESCOMA Presto

tlakový hrnec presto

Cenově nejvýhodnější set tlakových hrnců TESCOMA, vynikající kvalita, bezvadné zpracování a vysoká bezepečnost.

Papiňák PRESTO má bajonetové zavírání tlakového víka, dlouhou rukojeť a madlo na protilehlé straně pro lepší manipulaci. Také tento typ hrnců nabízí uživateli dvě možnosti vaření: v nízkém nebo vysokém tlaku. 

Třísendvičové dno pro každý typ plotýnky (plyn, elektrická, sklokeramická i indukce), výborné vedení tepla a termoakumulační schopnosti pro ještě větší úsporu energie. Vysoký stupeň bepečnosti díky propracovanému systému bezpečnostních pojistek. Jednoduchá obsluha, rychlé vaření pokrmů a zachování jejich nutričních hodnot.

Za příznivou cenu dostanete prvotřídní tlakáč, se kterým bude radost vařit. 

Dobrá cena za bezvadné provedení a zpracování, základní bajonetové zavírání tlakové poklice.

Má “pouze” to, co očekáváte od spolehlivého papiňáku, žádné extra funkce navíc.

Tlakový hrnec TESCOMA Ultima

blank

Ultimátní tlakový hrnec – to je řada ULTIMA, dokonalá ve všech směrech. Tento papiňák získal v roce 2017 cenu Red Dot Design Award, která se uděluje nejenom za vzhled, ale především za výbornou funkčnosti a inovaci. 

Tento parádní papiňák je vybavený systémem rychlého nastavení pracovního tlaku (stejně jako hrnec PRESIDENT), Tescoma jej nazývá IDEALCOOK. Pro méně zkušené kuchařinky jsou na tlakové poklici znázorněny ikony pokrmů, podle nichž se dá snadno orientovat: do hrnce vložíte například kuřecí maso, na poklici nastavíte příslušný piktogram a Ultima papiňák nastaví uvnitř vhodný tlak, aby kuřecí bylo uvařené a šťavnaté právě tak akorát. V návodu jsou pak uvedené časy, jak dlouho který typ pokrmu v papiňáku vařit. 

Tlaková poklice se jednoduše ovládá a lze ji nastavit lehce pomocí pouze jedné ruky, aniž byste museli vyvíjet zbytečnou sílu. 

Stejně jako předchozí tlakové hrnce jsou také tyto dodávané v sadě, s jednou tlakovou a druhou sklěněnou poklicí. Také k řadě Ultima dodává výrobce nerezové napařovací sítko, které z tlakového hrnce udělá rázem parní. 

Krásný design, jednoduché ovládání tlakové poklice, spousta vychytávek (nastavení a kontrola tlaku).

Vyšší cena.

Tlakové hrnce TESCOMA

1. Bezpečnostní pojistky: exploze se bát nemusíte!

V mnohých nezkušených hospodyňkách stále přetrvává strach z toho, že jim papiňák na plotne bouchne. Možná si vybavíte scénu z filmu Pan Tau, kde se stalo něco podobného v tábornické kuchyni, a špagety pak visely na stromech v nejbližším okolí. Technologie však značně pokročily, a také papiňáky jsou vyráběné s důrazem na maximální bezpečí. TESCOMA opatřila svoje tlakové hrnce hned 4 pojistkami: 1. bezpečnostní uzávěr otevírání víka, 2. skrytý bezpečnostní ventil, 3. pracovní ventil, 4. bezpečnostní ventil s automatickou aretací otevírání víka. Nestane se tak při vaření, že by k nějaké katastrofě došlo, protože pokud se jedna pojistka ucpe (např. snítkou bylinek nebo slupkou od luštěnin), zastoupí ji zbylé pojistky z bezpečnostního systému. 

2. Záruka papiňáků TESCOMA

TESCOMA svým výrobkům věří, proto běžnou dvouletou záruku prodloužila na pět let! K dispozici je ochotný zákaznický servis, na kterém získáte radu i odpověď na jakýkoliv problém (osobně odzoušeno, když jsem potřebovala vyřešit záhadu zaseklého Handy mlýnku 🙂 Tescoma má také síť kamenných prodejen, předpokládám tedy, že ledacos se dá vyřešit i zde – to pokud preferujete osobní přístup tváří v tvář. 

3. Jak je to s náhradními díly?

U papinových hrnců se doporučuje vyměnit těsnění (zhruba po dvou letech). Je to logické, protože používáním dochází k únavě materiálu a je škoda zlobit se s hrncem, kterému dobře netěsní tlaková poklice. V Tescomě běžně seženete těsnění pod tlakové víko, stačí jednoduchá výměna a hrnec zase bude těsnit jako nový. 

4. Třísendvičové dno pro každý typ povrchu

Tzv. třísendvičové dno by mělo být u každého tlakového hrnce standardem. Tescomácké tlakové hrnce tento typ dna samozřejmě mají, což zajišťuje perfektní termoakumulační schopnosti a ještě větší úsporu energie. Třísendvičová dna u tlakových hrnců se postarají o rovnoměrný rozvod tepla uvnitř hrnce, navíc jsou vhodné pro všechny typy plotýnek: plynová, elektrická, sklokeramická, a také pro indukci. 

5. Další použití tlakového hrnce

Tlakáč použijete nejenom při vaření v páře, tenhle kousek nádobí je mnohem univerzálnější. Maminky jej mohou použít pro sterilizaci dudlíků a lahviček pro jejich miminka, v hrnci se dají zavařovat kompoty z úrody, kterou sklidíte na zahrádce. Pokud dáte do tlakového hrnce pařáček, lze připravit pokrm pouze na páře, bez kontaktu s vodou; v takovém případě však musíte dbát pokynů v návodu, kde by mělo být uvedeno minimální množství tekutiny pro příšlušný papinův hrnec.

Tlakový hrnec v kostce

  • Při nákupu nového tlakového hrnce se zaměřte na objem, počet bezpečnostních pojistek a jednoduchost ovládání. 
  • Můžete-li, pořiďte si tlakový hrnec v sadě: malá a velká nádoba. S jejich pomocí snadno připravíte nejenom hlavní jídlo v tlakovém hrnci, ale například přílohu ve druhém, to vše najednou, bez zbytečného čekání. K hrncům se dodává jedna tlaková a jedna skleněná poklice, které se dají vzájemně přehazovat. 
  • Víte, že… příprava jídla v tlakovém hrnci uspoří až 70% energie?
  • Tlakový hrnec se nejčastěji používá na vaření masových vývarů, masa, zeleniny, ryb, luštěnin.
  • Jídla připravená v papiňáku jsou při vaření hermeticky uzavřená v hrnci, zachovají si proto více živin. Navíc jsou aromatičtější a zachovávají si plnější chuť, především jsou-li vařená ve vlastní šťávě (tedy s minimem vody).
  • Tlakový hrnec se plní maximálně do 2/3, protože uvnitř hrnce vzniká velký tlak a některá jídla jsou navíc poměrně rozpínavá. Vždy si přečtěte návod k používání, který by vás měl ohledně vařených potravin navést.
  • Víte, že tlakovému hrnci se přezdívá papiňák podle svého vynálezce? Byl jím Denis Papin a jeho vynález spatřil světlo světa poprvé už v 70. létech 17. století! Nejprve se používal pouze pro laboratorní účely, k masovému rozšíření tlakového hrnce došlo až v průběhu 20. století.
  • Mytí tlakového hrnce: hrnec můžete bez problémů umýt v myčce, s tlakovým víkem však musíte pod tekoucí vodu. Snažte se umýt víko co nejdříve, aby zbytky jídla nestačily příliš zaschnout – jednak se hůř odstraňují a také by mohly uvíznout v nějaké bezpečnostní skulince (ventilu).
Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Recenze tlakových hrnců TESCOMA: Jaký je nejlepší? (2020), odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/recenze-kuchynskeho-vybaveni/nejlepsi-tlakove-hrnce-tescoma/