Kuchyňské utěrky z biobavlny: proč je chtít?

V každé kuchyni je dobrá utěrka základ. Musí perfektně sát, nepouštět chloupky, aby bylo možné vycídit s ní například sklenice na víno. Body navíc získá, pokud má hezký vzor, který nám ladí s kuchyní, nebo jen klidně vytkávaný tón v tónu.

Proto je stěžejním kritériem výběru materiál utěrky. Od něj se odvíjí savost, prodyšnost a další vlastnosti. Lněné utěrky vypadají hezky přírodně, avšak s údržbou a péčí o ně bývá problém – špatně se žehlí, rády se mačkají, a ani se savostí to není bůhvíjaká sláva.

utěrky z biobavlny

Utěrky z bio bavlny, zdroj: Econea.cz

Nejrozšířenější materiál na výrobu utěrek je bavlna, případně směsi s bavlnou. Komu záleží na zdraví svých blízkých a rád přispěje svojí troškou k zelenější přírodě, používá utěrky z bio bavlny.

Úskalí klasických bavlněných utěrek

Klasická bavlněná utěrka je na první pohled neškodným hadříkem, který nám v kuchyni prokazuje medvědí službu.

Bavlník, z něhož se utěrka vyrábí, je ale velmi choulostivá rostlina. Jen díky použití chemických prostředků nebývá napadena škůdci, plísněmi a infekcemi. Hnojiva, postřiky a pesticidy sice zahubí viry a bakterie, ale každoročně poškozují zdraví stovek farmářů a průmyslových dělníků.

utěrka z biobavlny casa organica

Utěrka z biobavlny Casa Organica, zdroj: Econea.cz

Praním bavlněných utěrek dochází ke znečištění povrchových i spodních vod. Toxické látky jsou uloženy hluboko v bavlněných vláknech, s nimiž denně přicházíme do kontaktu, třeba když otíráme nádobí po rodinném obědě.

Věděli jste, že k úpravě bavlny se využívají ropné oleje, chlór, těžké kovy, síra, nebo třeba formaldehyd? Všechny tyto a další látky poškozují životní prostředí a zdraví nás všech.

Proč koupit utěrku z biobavlny?

Utěrky z biobavlny se vyrábějí z materiálu, neobsahujícího žádné dráždivé látky. Hutná tkanina není uměle bělená chlorem a vlákna nejsou ošetřena formaldehydem.

Výrobky z biobavlny vynikají svou měkkostí, prodyšností a vysokou savostí. Mnoho z nich je opatřeno certifikátem GOTS, který garantuje ekologický původ bavlny.

utěrka mikrovlákno na skleničky

Utěrka na skleničky, zdroj: Econea.cz

Utěrky z biobavlny jsou ideální pro alergiky a jedince s citlivou pokožkou. Kromě toho, že je využijeme v kuchyni, hodí se jako doplněk rustikálního prostírání, k utírání prachu, leštění oken, k utírání bílých tabulí i k sušení domácích mazlíčků.

Na nádobí a skleničkách utěrka nezanechává šmouhy, mastnotu ani chloupky. Ve srovnání s oblíbenými papírovými utěrkami výrazně ušetříme, protože speciální utěrky z biobavlny, mikrovlákna či jejich kombinací s bambusovou viskózou, vydrží až 300 praní. Dlouhá životnost je dána především specifickým uspořádáním vláken různých tvarů, délky a tloušťky.

Jak prát utěrky z biobavlny

Odlišnost popsaných utěrek najdeme také ve způsobu údržby. Klasickou variantu je nutné prát minimálně na 60 °C a vyžehlit pod vysokou teplotou, abychom odstranili všechny bakterie.

Ekologické utěrky z biobavlny pereme ideálně na 40°C. Hodně znečištěné textilie nejdříve ošetříme olivovým olejem, poté použijeme šetrný prací prášek.

Speciální utěrku z mikrovlákna, určenou k mytí skleniček a nádobí, stačí navlhčit vodou. Funguje pak stejně jako klasický hadřík v kombinaci s chemickým čisticím prostředkem.

utěrka z mikrovlákna yellow blue

Utěrka z mikrovlákna Yellow&Blue, směs biobavlny a bambusového vlákna, zdroj: Econea.cz

Utěrka z biobavlny: už ji máte?

Výrobky z mikrovlákna a biobavlny nejsou přechodnou vymožeností moderní doby, ale možností, jak šetřit životní prostředí a používat v domácnosti kvalitní ekologické výrobky. Bonusem navíc je vysoká savost, prodyšnost a měkkost. Žijte ekologičtěji, má to smysl!

Kvalitní utěrky z bio bavlny za férové ceny koupíte v e-shopu Econea.cz

TIP: Čtěte také náš článek o tom, jak si vzít na nákup do obchodu své vlastní sáčky na pečivo a zeleninu!

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Kuchyňské utěrky z biobavlny: proč je chtít?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/kuchynske-uterky-z-biobavlny-proc-je-chtit/